Zaprojektowany starannie ogród nie tylko robi wrażenie na odwiedzających, ale także pozwala wypocząć i cieszyć się obcowaniem z naturą. Poznaj najciekawsze style do ogrodu!
Spis treści
Co to jest styl ogrodu?
Styl ogrodu to sposób, w jaki został zaaranżowany. Każdy ma inne zasady tworzenia i przesłanie. Wybranie konkretnego stylu pomoże nam wybrać rośliny i osiągnąć wymarzony efekt. Styl ogrodu dobieramy pod nasz gust, funkcje, jakie będzie pełnić i ilość czasu, który możemy spędzić na jego pielęgnacji. Możemy zaprojektować go sami albo poprosić o pomoc specjalistów.
Styl japoński – egzotyka i harmonia
Ogród japoński to harmonia i dokładność. Nawet mały kamień ma tu swoje, przemyślane miejsce. Żaden element nie jest przypadkowy. Przestrzeń zaprojektowana jest w taki sposób, by mimo starannego zaplanowania każdego elementu, nie było widać ingerencji człowieka. Ogrody japońskie sprzyjają kontemplacji. Podczas przebywania w nich można znaleźć spokój i odpocząć od szumu świata. Ważna jest symbolika poszczególnych elementów. Reprezentatywne są dla niego oczka wodne i źródła, a na nich mostki. W ogrodach japońskich często spotkamy formowane bukszpany i sosny. Jest bardzo trudny do założenia i utrzymania.
Styl francuski – elegancja i symetria
Styl francuski to symetria, regularność i harmonia. Każdy element, podobnie jak w stylu japońskim, jest starannie zaprojektowany. Różni się tym, że w stylu francuskim wyraźnie widać rękę i zamysł ogrodnika. Styl francuski to ujarzmiona przyroda. Już na pierwszy rzut oka zauważymy regularność kompozycji, która widoczna jest w każdym segmencie i elemencie ogrodu. Np. w powtarzalności równo przyciętych klombów, we wzorach ułożonych z kwitnących kwiatów czy starannym rozplanowaniu żwirowych lub piaszczystych ścieżek.
Poznaj ogrody w stylu francuskim Green Solutions, firmy, która od lat zajmuje się aranżacją i pielęgnacją ogrodów.
Styl skandynawski – odpoczynek w minimalizmie
Główną zasadą stylu skandynawskiego jest prostota i oszczędność form. Podobnie jak w skandynawskich wnętrzach, ogrody w tym stylu wyróżnia minimalizm i króluje w nich biel, szarość, zieleń, a także brązy i beże. Głównie rosną w nich, wymagające bardzo mało pielęgnacji i uwagi ozdobne trawy, iglaki, wrzosy, wrzośce, mech i żurawia. Styl skandynawski kocha funkcjonalność – na takim ogrodzie znajdzie się miejsce na ognisko, a także zestaw mebli ogrodowych wykonanych z drewna, rattanu lub kamienia.
Styl angielski – tajemniczość i romantyzm
Na końcu dwa style w których panuje naturalność. Całkowite przeciwieństwo stylu francuskiego i japońskiego. W stylu angielskim są to jednak tylko pozory. Ogród musi być precyzyjnie zaplanowany, ale w taki sposób, by sprawiać wrażenie samodzielnie powstałego i spójnego z krajobrazem najbliższej okolicy. Styl angielski ma wytworzyć klimat romantyczny: nastrojowo-sentymentalny. Osiąga to dzięki krętym alejom, prowadzącym między nieregularnymi rabatami z piętrowym obsadzeniem. Gęsta i przenikająca się roślinność ma sprawiać wrażenie tajemniczości i intymności. Zdecydowanie można się w nim zaszyć i cieszyć samotnością – jeśli jest na to miejsce, w angielskim ogrodzie, powinny się znaleźć oplecione pnączami altany. Dodatkowym atutem, doskonale pasującym, będą lekko zarośnięte stawy i oczka wodne, omszałe pozostałości murów czy postarzane rzeźby.
Styl wiejski – swoboda i ekologia
Styl wiejski jest zdecydowanie najbardziej naturalny i swobodny. To nie tylko ozdoba domu, ale także przestrzeń użytkowa. Rabaty składające się raczej z pospolitych kwiatów mają dużo wolności, chociaż mogą być też wyznaczone przez płotki czy kamienie. W ogrodzie w stylu wiejskim jest miejsce na grządki warzywne, drzewa owocowe i zioła. Panuje w nim sielska atmosfera, która może być podkreślona glinianymi donicami, wiklinowymi koszykami czy cebrzykami na wodę. Praca, którą w niego włożysz, zwróci się nie tylko w postaci pięknych kwiatów, ale także ekologicznych plonów.
To najciekawsze style ogrodów! Który najbardziej Cię zainspirował? Jeśli masz problem z wyborem opowiedz specjaliście o swoich marzeniach, planach i potrzebach i razem dopasujcie Twój ogród pod Ciebie!
Podobne artykuły
Drzwi wewnętrzne do mieszkania: rodzaje, wzory i wybór klamek
Drzwi wewnętrzne pełnią istotną rolę w każdym mieszkaniu. Oprócz funkcji praktycznych, stanowią ważny element wystroju wnętrza, wpływając na ogólny wygląd…
Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe?
Kaloryfery w domu to rozwiązanie, które jest oczywiste, lecz czy należy do jedynych tego typu? Okazuje się, że coraz więcej…
Ile kosztuje zakup kominka gazowego?
Kiedy zastanawiasz się nad zakupem kominka, z pewnością zależy ci również na poznaniu wszystkich związanych z tym kosztów. Istnieje wiele…
Cyklinowanie podłogi – dlaczego warto? Opis procesu
Cyklinowanie podłogi chodzi ci po głowie, ale nadal nie masz pewności, czy rzeczywiście potrzebujesz tej usługi. Renowacja parkietu to popularne…
Łupek– ciekawe pokrycie dachu
Wykończenie dachu budynku jest jednym z ważniejszych elementów, które odpowiadają następnie za jego estetykę, czasami funkcjonalność, a także zazwyczaj odpowiednie…
Rola projektowania wnętrz w Krakowie
Projektowanie wnętrz to sztuka, której najważniejszym celem jest tworzenie przestrzeni, która nie tylko spełnia praktyczne potrzeby lokatorów, ale również odpowiada…
Projektowanie przestrzeni biurowej – o czym trzeba pamiętać?
Przestrzeń biurowa wymaga odpowiedniej organizacji, a tym samym – planu. Ponieważ jest to miejsce pracy, najważniejszy tutaj jest komfort osób…
Wanna Fjordd – elegancja i minimalizm w Twojej łazience
Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz łazienkowych przynoszą ze sobą wiele innowacji, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Jednym z…
Klimatyczna magiczna jesień – plakaty na ścianę wprowadzą ją do Twojego wnętrza
Jesień jest tuż za rogiem, co oznacza, że nadszedł czas, aby wprowadzić ciepłą i przytulną atmosferę do swojego wnętrza. Nie…
Salon z jadalnią – 4 praktyczne porady
Realia rynku nieruchomości sprawiają, że mało kto jest w stanie wydzielić osobne pomieszczenie tylko i wyłącznie na jadalnię. W praktyce…