Popularne

Artykuł

Ogród

Najciekawsze style do ogrodu

Najciekawsze style do ogrodu

Zaprojektowany starannie ogród nie tylko robi wrażenie na odwiedzających, ale także pozwala wypocząć i cieszyć się obcowaniem z naturą. Poznaj najciekawsze style do ogrodu!

Co to jest styl ogrodu?

Styl ogrodu to sposób, w jaki został zaaranżowany. Każdy ma inne zasady tworzenia i przesłanie. Wybranie konkretnego stylu pomoże nam wybrać rośliny i osiągnąć wymarzony efekt. Styl ogrodu dobieramy pod nasz gust, funkcje, jakie będzie pełnić i  ilość czasu, który możemy spędzić na jego pielęgnacji. Możemy zaprojektować go sami albo poprosić o pomoc specjalistów.

Projektowanie ogrodów Poznań - Green Solutions

Styl japoński – egzotyka i harmonia

Ogród japoński to harmonia i dokładność. Nawet mały kamień ma tu swoje, przemyślane miejsce. Żaden element nie jest przypadkowy. Przestrzeń zaprojektowana jest w taki sposób, by mimo starannego zaplanowania każdego elementu, nie było widać ingerencji człowieka. Ogrody japońskie sprzyjają kontemplacji. Podczas przebywania w nich można znaleźć spokój i odpocząć od szumu świata. Ważna jest symbolika poszczególnych elementów. Reprezentatywne są dla niego oczka wodne i źródła, a na nich mostki. W ogrodach japońskich często spotkamy formowane bukszpany i sosny. Jest bardzo trudny do założenia i utrzymania.

Styl francuski – elegancja i symetria

Styl francuski to symetria, regularność i harmonia. Każdy element, podobnie jak w stylu japońskim, jest starannie zaprojektowany. Różni się tym, że w stylu francuskim wyraźnie widać rękę i zamysł ogrodnika. Styl francuski to ujarzmiona przyroda. Już na pierwszy rzut oka zauważymy regularność kompozycji, która widoczna jest w każdym segmencie i elemencie ogrodu. Np. w powtarzalności równo przyciętych klombów, we wzorach ułożonych z kwitnących kwiatów czy starannym rozplanowaniu żwirowych lub piaszczystych ścieżek.

Poznaj ogrody w stylu francuskim Green Solutions, firmy, która od lat zajmuje się aranżacją i pielęgnacją ogrodów.

Styl skandynawski – odpoczynek w minimalizmie

Główną zasadą stylu skandynawskiego jest prostota i oszczędność form. Podobnie jak w skandynawskich wnętrzach, ogrody w tym stylu wyróżnia minimalizm i króluje w nich biel, szarość, zieleń, a także brązy i beże.  Głównie rosną w nich, wymagające bardzo mało pielęgnacji i uwagi ozdobne trawy, iglaki, wrzosy, wrzośce, mech i żurawia. Styl skandynawski kocha funkcjonalność – na takim ogrodzie znajdzie się miejsce na ognisko, a także zestaw mebli ogrodowych wykonanych z drewna, rattanu lub kamienia.

Styl angielski – tajemniczość i romantyzm

Na końcu dwa style w których panuje naturalność. Całkowite przeciwieństwo stylu francuskiego i japońskiego. W stylu angielskim są to jednak tylko pozory. Ogród musi być precyzyjnie zaplanowany, ale w taki sposób, by sprawiać wrażenie samodzielnie powstałego i spójnego z krajobrazem najbliższej okolicy. Styl angielski ma wytworzyć klimat romantyczny: nastrojowo-sentymentalny. Osiąga to dzięki krętym alejom, prowadzącym między nieregularnymi rabatami z piętrowym obsadzeniem. Gęsta i przenikająca się roślinność ma sprawiać wrażenie tajemniczości i intymności. Zdecydowanie można się w nim zaszyć i cieszyć samotnością – jeśli jest na to miejsce, w angielskim ogrodzie, powinny się znaleźć oplecione pnączami altany. Dodatkowym atutem, doskonale pasującym, będą lekko zarośnięte stawy i oczka wodne, omszałe pozostałości murów czy postarzane rzeźby.

Styl wiejski – swoboda i ekologia

Styl wiejski jest zdecydowanie najbardziej naturalny i swobodny. To nie tylko ozdoba domu, ale także przestrzeń użytkowa. Rabaty składające się raczej z pospolitych kwiatów mają dużo wolności, chociaż mogą być też wyznaczone przez płotki czy kamienie. W ogrodzie w stylu wiejskim jest miejsce na grządki warzywne, drzewa owocowe i zioła. Panuje w nim sielska atmosfera, która może być podkreślona glinianymi donicami, wiklinowymi koszykami czy cebrzykami na wodę. Praca, którą w niego włożysz, zwróci się nie tylko w postaci pięknych kwiatów, ale także ekologicznych plonów.

To najciekawsze style ogrodów! Który najbardziej Cię zainspirował? Jeśli masz problem z wyborem opowiedz specjaliście o swoich marzeniach, planach i potrzebach i razem dopasujcie Twój ogród pod Ciebie!

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *