Zaprojektowany starannie ogród nie tylko robi wrażenie na odwiedzających, ale także pozwala wypocząć i cieszyć się obcowaniem z naturą. Poznaj najciekawsze style do ogrodu!
Spis treści
Co to jest styl ogrodu?
Styl ogrodu to sposób, w jaki został zaaranżowany. Każdy ma inne zasady tworzenia i przesłanie. Wybranie konkretnego stylu pomoże nam wybrać rośliny i osiągnąć wymarzony efekt. Styl ogrodu dobieramy pod nasz gust, funkcje, jakie będzie pełnić i ilość czasu, który możemy spędzić na jego pielęgnacji. Możemy zaprojektować go sami albo poprosić o pomoc specjalistów.
Styl japoński – egzotyka i harmonia
Ogród japoński to harmonia i dokładność. Nawet mały kamień ma tu swoje, przemyślane miejsce. Żaden element nie jest przypadkowy. Przestrzeń zaprojektowana jest w taki sposób, by mimo starannego zaplanowania każdego elementu, nie było widać ingerencji człowieka. Ogrody japońskie sprzyjają kontemplacji. Podczas przebywania w nich można znaleźć spokój i odpocząć od szumu świata. Ważna jest symbolika poszczególnych elementów. Reprezentatywne są dla niego oczka wodne i źródła, a na nich mostki. W ogrodach japońskich często spotkamy formowane bukszpany i sosny. Jest bardzo trudny do założenia i utrzymania.
Styl francuski – elegancja i symetria
Styl francuski to symetria, regularność i harmonia. Każdy element, podobnie jak w stylu japońskim, jest starannie zaprojektowany. Różni się tym, że w stylu francuskim wyraźnie widać rękę i zamysł ogrodnika. Styl francuski to ujarzmiona przyroda. Już na pierwszy rzut oka zauważymy regularność kompozycji, która widoczna jest w każdym segmencie i elemencie ogrodu. Np. w powtarzalności równo przyciętych klombów, we wzorach ułożonych z kwitnących kwiatów czy starannym rozplanowaniu żwirowych lub piaszczystych ścieżek.
Poznaj ogrody w stylu francuskim Green Solutions, firmy, która od lat zajmuje się aranżacją i pielęgnacją ogrodów.
Styl skandynawski – odpoczynek w minimalizmie
Główną zasadą stylu skandynawskiego jest prostota i oszczędność form. Podobnie jak w skandynawskich wnętrzach, ogrody w tym stylu wyróżnia minimalizm i króluje w nich biel, szarość, zieleń, a także brązy i beże. Głównie rosną w nich, wymagające bardzo mało pielęgnacji i uwagi ozdobne trawy, iglaki, wrzosy, wrzośce, mech i żurawia. Styl skandynawski kocha funkcjonalność – na takim ogrodzie znajdzie się miejsce na ognisko, a także zestaw mebli ogrodowych wykonanych z drewna, rattanu lub kamienia.
Styl angielski – tajemniczość i romantyzm
Na końcu dwa style w których panuje naturalność. Całkowite przeciwieństwo stylu francuskiego i japońskiego. W stylu angielskim są to jednak tylko pozory. Ogród musi być precyzyjnie zaplanowany, ale w taki sposób, by sprawiać wrażenie samodzielnie powstałego i spójnego z krajobrazem najbliższej okolicy. Styl angielski ma wytworzyć klimat romantyczny: nastrojowo-sentymentalny. Osiąga to dzięki krętym alejom, prowadzącym między nieregularnymi rabatami z piętrowym obsadzeniem. Gęsta i przenikająca się roślinność ma sprawiać wrażenie tajemniczości i intymności. Zdecydowanie można się w nim zaszyć i cieszyć samotnością – jeśli jest na to miejsce, w angielskim ogrodzie, powinny się znaleźć oplecione pnączami altany. Dodatkowym atutem, doskonale pasującym, będą lekko zarośnięte stawy i oczka wodne, omszałe pozostałości murów czy postarzane rzeźby.
Styl wiejski – swoboda i ekologia
Styl wiejski jest zdecydowanie najbardziej naturalny i swobodny. To nie tylko ozdoba domu, ale także przestrzeń użytkowa. Rabaty składające się raczej z pospolitych kwiatów mają dużo wolności, chociaż mogą być też wyznaczone przez płotki czy kamienie. W ogrodzie w stylu wiejskim jest miejsce na grządki warzywne, drzewa owocowe i zioła. Panuje w nim sielska atmosfera, która może być podkreślona glinianymi donicami, wiklinowymi koszykami czy cebrzykami na wodę. Praca, którą w niego włożysz, zwróci się nie tylko w postaci pięknych kwiatów, ale także ekologicznych plonów.
To najciekawsze style ogrodów! Który najbardziej Cię zainspirował? Jeśli masz problem z wyborem opowiedz specjaliście o swoich marzeniach, planach i potrzebach i razem dopasujcie Twój ogród pod Ciebie!
Podobne artykuły
Wymiana okien – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Wymiana okien w domu to poważna inwestycja, do której należy się odpowiednio przygotować. Wybór energooszczędnego rozwiązania oraz zadbanie o prawidłowy…
Mech dekoracyjny wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach
Obecne aranżacje w domach i mieszkaniach przepełnione są elementami roślinnymi oraz motywem kwiatowym. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługuje…
Folia grzewcza pod płytki. Korzyści z wyboru tego systemu
Ogrzewanie podłogowe można podzielić na: elektryczne, wodne i powietrzne. W tym tekście skupimy się na ogrzewaniu podłogowym elektrycznym i wyjaśnimy,…
Jak urządzić biuro w domu? Porady i wskazówki do domowego biura
Centralną częścią każdego biura domowego jest biurko. Ważne jest, aby było dostosowane do wnętrza i odpowiednio zabezpieczone. Zamykane na kluczyk…
Trendy wnętrzarskie na nadchodzący sezon
Bycie na topie w kwestii trendów wnętrzarskich oznacza ciągły wyścig. Każdego roku w centrum uwagi są nowe kolory, fasony i…
Lustra nieregularne – modne wyposażenie wnętrz
Kiedyś lustra we wnętrzach domów i mieszkań służyły wyłącznie celom praktycznym. Zazwyczaj przeglądano się w nim przed wyjściem, dbano o…
Mech dekoracyjny wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach
Obecne aranżacje w domach i mieszkaniach przepełnione są elementami roślinnymi oraz motywem kwiatowym. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługuje…
Jak urządzić wąski przedpokój? Wybierz fototapety 3D i uzyskaj niesamowite efekty aranżacyjne!
Fototapety 3D odmieniły już niejeden wąski przedpokój, dzięki złudzeniom optycznym i efektowi trójwymiarowej głębi. Stosując trwałą, zmywalną tapetę trójwymiarową nie tylko…
Trendy wnętrzarskie na nadchodzący sezon
Bycie na topie w kwestii trendów wnętrzarskich oznacza ciągły wyścig. Każdego roku w centrum uwagi są nowe kolory, fasony i…
Wnętrze jak z filmu
Jest miłośnikiem kina? Lubisz nietypowe, nietuzinkowe rzeczy, a niektóre osoby z Twojego otoczenia uważają Cię za dziwaka? Marzysz o tym,…
Najnowsze komentarze
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?
- Green Ania o Jak zadbać o dobre nawodnienie trawnika i ogrodu przed upałami?