Popularne

Artykuł

Ogród

Najpopularniejsze gatunki lilii ogrodowych

Najpopularniejsze gatunki lilii ogrodowych

Lilie od lat zachwycają swoim szlachetnym pięknem. Okazałe kwiaty w połączeniu z wonnymi odmianami tworzą ciekawe kompozycje. Duża różnorodność gatunków pozwala stworzyć ciekawe aranżacje ogrodowe. Które lilie są szczególnie godne uwagi?

Zaproś lilie do swojego ogrodu

Duże kwiatostany, oryginalne ubarwienie to początek zalet lilii ogrodowych. Wymagają stosunkowo mało uwagi – najistotniejsze jest spełnienie warunków dotyczących podłoża i dostępu do promieni słonecznych.

Po wybraniu odpowiedniego stanowiska i przygotowaniu gleby wystarczy ulokować w ziemi zdrowe cebulki lilii. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem konkretnych gatunków – poniżej znajdziesz garść podpowiedzi, które pozwolą Ci wybrać najlepsze odmiany.

Odmiany azjatyckie królują wśród innych lilii

Lilie azjatki wyróżnia duża różnorodność w kontekście kolorów i kształtów kwiatów. Kolejna dobra wiadomość dotyczy tego, że odporne na mróz oraz choroby. To właśnie powoduje, że są częstym gościem wśród przydomowych ogródków.

Jak wyglądają kwiaty lilii azjatyckich?

Otwarte i skierowane ku górze kielichy – to właśnie cechuje azjatyckie odmiany. Niemniej – można też natknąć się na kwiaty skierowane do dołu. Najczęściej są zebrane w kwiatostany przypominające pełne grona. Liście w kolorze soczystej zieleni mogą być zarówno wąskie jak i szerokie.

Najpopularniejsze gatunki lilii azjatyckich

Entuzjaści klasyki z pewnością docenią lilię w wydaniu Lollipop – dwubarwne, biało-różowe kwiaty uświetnią niejedną ogrodową kompozycję. Te okazałe kwiatostany z powodzeniem sprawdzą się również jako kwiaty cięte, przechowywane w domu.

Inny przykład wart uwagi stanowi śnieżnobiała lilia Canova – aby zintensyfikować bujne kwitnienie cebule tej odmiany warto ulokować w słonecznym miejscu. Uniwersalna biel może stanowić główną ozdobę rabaty lub jeden z jej elementów. Canova jest też całkowicie mrozoodporna, co ułatwia uprawę nawet początkującym ogrodnikom.

Lilie orientalne – japoński pierwiastek w Twoim ogrodzie

Orientalne odmiany lilii są nieco trudniejsze w uprawie, jednak przy zachowaniu podstawowych zasad dotyczących ich pielęgnacji zaprocentują długim i zjawiskowym kwitnieniem. Okazałe i wonne kwiaty najczęściej występują w białych lub różowych odcieniach. Można jednak spotkać także odmiany kwitnące w intensywnej, żółtej barwie.

Odmiany lilii orientalnych warte uwagi

Sympatycy dużych, przykuwających wzrok kwiatostanów powinni zwrócić uwagę na orientalną różową lilię XXL. Doskonale sprawdzi się zarówno solo, jak i element kompozycji z innymi odmianami.

Wśród orientalnych odmian można także spotkać na nakrapiane kwiaty, charakterystyczne np. dla dwubarwnej (biało-różowej) lilii Dizzy czy biało-fioletowej Josephine.

Lilie drzewiaste – wyjątkowe mieszańce międzygatunkowe

Drzewiaste odmiany lilii to wytwór ludzkich rąk – powstały jako miks lilii orientalnych i trąbkowych, które będą odporniejsze na niekorzystne czynniki zewnętrzne.

Długość łodygi waha się od 150 do 250 cm, z kolei kwiaty mogą osiągnąć średnicę nawet 25 cm, zachwycając dwubarwnymi czy nawet trójbarwnymi płatkami. Pomimo dość młodego wieku lilie drzewiaste występują już w wielu odmianach wartych uwagi.

Oto najciekawsze odmiany lilii drzewiastych

Lilia Anastasia stanowi przykład okazałej, biało-różowej lilii, która stosunkowo szybko się rozrasta. Dzięki temu jest chętnie wybierana przez hodowców. W okresie kwitnienia przypomina drzewka liliowe dumnie zdobiąc ogródek.

Na uwagę zasługuje także Montego Bay – obok żółto-bordowych kwiatostanów wprost nie można przejść obojętnie!

Na czym polega wyjątkowość lilii tygrysich?

Lilia tygrysia pochodzi ze wschodniej Azji i Japonii. Z uwagi na nieprzeciętne walory estetyczne szybko zaskarbiła sobie wiernych sympatyków na całym świecie. Intensywny zapach, gruba łodyga, pomarańczowe nakrapiane płatki – to podstawowe cechy, które wyróżniają odmiany tygrysie.

Najczęściej spotykane odmiany lilii tygrysich

Klasykę stanowią nakrapiane płatki w różnych kolorach – zgodnie z nazwami może to być różowa Pink Tiger, pomarańczowa Tigrinum czy intensywnie czerwona Red Tiger. Te nieoczywiste kwiaty z pewnością znajdą godne miejsce w Twoim ogrodzie!

Z czego wynika nazwa lilii trąbkowych?

Podłużne kwiaty przypominające lejek wyróżniają odmiany trąbkowe i to właśnie w kształcie kwiatów należy dopatrywać się genezy nazwy. Intensywny zapach, kwiaty skierowane ku górze oraz charakterystyczny żółty środek – to różnicuje lilie trąbkowe spośród innych odmian. Żółtobarwne odcienie płatków nadają im charakteru, nie budząc wątpliwości, że mamy do czynienia z liliami trąbkowymi.

Które lilie trąbkowe warto zasadzić w ogrodzie?

Na szczególną uwagę zasługuje tu White Planet – biel płatków jest przełamana typowym dla tej odmiany żółtym środkiem. Pink planet różni się kolorem płatków – tutaj róż równie zjawiskowo prezentuje się z żółtym środkiem. Ciekawe zestawienie tworzą miksy lilii trąbkowych – wielobarwne kwiatostany skutecznie przyciągają wzrok zachwycając feerią barw.

Z całą stanowczością można przyznać, że lilie ogrodowe przeżywają obecnie swój renesans. Różnorodność odmian powinna stanowić najlepsze uzasadnienie dlaczego ponownie powróciła moda na lilie. Sięgając po zdrowe cebule z pewnego źródła możesz mieć pewność, że już wkrótce okazałe kwiaty ozdobią i Twój ogród!

Jakościowe i dorodne cebule lilii są dostępne na stronie sklepu https://cebule-kwiatowe.pl/lilia/. Sięgając po takie pewne źródło zyskujesz pewność, że cebulki były przechowywane w odpowiednich warunkach i są gotowe do wypuszczenia okazałych kwiatów.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *