Popularne

Artykuł

Ogród

Nasiona warzyw receptą na zdrowie

Nasiona warzyw receptą na zdrowie

Coraz częściej uświadamiamy sobie potrzebę zdrowego odżywiania. Wiemy, jak ogromną rolę odgrywa ono dla kondycji naszego organizmu. Aby mieć pewność, że wiemy co jemy warto założyć własny ogród. Nasiona warzyw będą niezbędne już na początku agrokulturowej przygody. Jakie rodzaje warzyw wyhodujemy w gruncie lub skrzyni? I kiedy będziemy zbierać plony?

Nasiona warzyw na nowalijki

Pierwsze plony zbierzemy z nasion sałaty i rzodkiewki. Nasiona tych warzyw, zasiane do gleby w marcu już pod koniec kwietnia przeistoczą się w delikatne zielone listki i chrupiące różowo – białe korzenie. Świeże i pachnące nowalijki zerwane wprost z przydomowego ogródka są o niebo lepsze od ich supermarketowych odpowiedników.

Co ciekawe, nasiona warzyw wiosennych dają możliwość uprawy wielu ciekawych odmian. Sałata z własnej plantacji to nie tylko sałata masłowa, ale także krucha, dębolistna, roszponka czy rukola. Rzodkiewki także występują w najróżniejszych rodzajach – popularne okrągłe, różowe z białym zakończeniem można obecnie wyhodować także w innych kolorach – żółtym, białym czy fioletowym. Oprócz tego możemy kupić także nasiona rzodkiewek podłużnych.

Świeże warzywa prosto z krzaczka

Wraz z nadejściem lata nadchodzi sezon ogórkowy. W lipcu możemy liczyć na pierwsze zbiory gruntowych ogórków. Popularne odmiany, na przykład śremska dają bardzo dobre plony, dlatego tuż po pojawieniu się zawiązków na krzakach warto uruchomić domową przetwórnię ogórków kiszonych i korniszonów.

Równocześnie z ogórkami swój urodzaj przeżywa fasolka szparagowa, bób i zielony groszek. Warto mieć je na swoich grządkach, ponieważ nie tylko mają moc witamin, ale też są wyjątkowo pyszne. Nasiona warzyw strączkowych można pozyskać samodzielnie, susząc zawartość dojrzałych strączków.

Późne lato to prawdziwe żniwa dla tych, którzy wiosną zaopatrzyli się w nasiona warzyw. Teraz pora na zbiór pomidorów, papryki czy cukinii. Wszystkie są idealne do sporządzania wspaniałych potraw i przetworów na zimę.

Nasiona warzyw korzeniowych – źródło zdrowia do dłuższego przechowania

Ostatnimi jarzynami, które znikną z ogródka są warzywa korzeniowe. Dorodne marchewki są największą chlubą każdego ogrodnika. Dumą mogą napawać także aromatyczne korzenie pietruszki, purpurowe buraczki, czy ogromne kule selerów. Niesamowite wydaje się to, że tak duże jarzyny wyrosły z maleńkich nasion warzyw.

Samodzielna uprawa jarzyn wymaga sporo pracy zanim nasiona warzyw przerodzą się w rośliny i wydadzą owoce lub grube korzenie. Jednak smak i walory zdrowotne własnoręcznie wyhodowanych roślin są najlepszą zapłatą za podejmowany trud.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *