Coraz częściej uświadamiamy sobie potrzebę zdrowego odżywiania. Wiemy, jak ogromną rolę odgrywa ono dla kondycji naszego organizmu. Aby mieć pewność, że wiemy co jemy warto założyć własny ogród. Nasiona warzyw będą niezbędne już na początku agrokulturowej przygody. Jakie rodzaje warzyw wyhodujemy w gruncie lub skrzyni? I kiedy będziemy zbierać plony?
Spis treści
Nasiona warzyw na nowalijki
Pierwsze plony zbierzemy z nasion sałaty i rzodkiewki. Nasiona tych warzyw, zasiane do gleby w marcu już pod koniec kwietnia przeistoczą się w delikatne zielone listki i chrupiące różowo – białe korzenie. Świeże i pachnące nowalijki zerwane wprost z przydomowego ogródka są o niebo lepsze od ich supermarketowych odpowiedników.
Co ciekawe, nasiona warzyw wiosennych dają możliwość uprawy wielu ciekawych odmian. Sałata z własnej plantacji to nie tylko sałata masłowa, ale także krucha, dębolistna, roszponka czy rukola. Rzodkiewki także występują w najróżniejszych rodzajach – popularne okrągłe, różowe z białym zakończeniem można obecnie wyhodować także w innych kolorach – żółtym, białym czy fioletowym. Oprócz tego możemy kupić także nasiona rzodkiewek podłużnych.
Świeże warzywa prosto z krzaczka
Wraz z nadejściem lata nadchodzi sezon ogórkowy. W lipcu możemy liczyć na pierwsze zbiory gruntowych ogórków. Popularne odmiany, na przykład śremska dają bardzo dobre plony, dlatego tuż po pojawieniu się zawiązków na krzakach warto uruchomić domową przetwórnię ogórków kiszonych i korniszonów.
Równocześnie z ogórkami swój urodzaj przeżywa fasolka szparagowa, bób i zielony groszek. Warto mieć je na swoich grządkach, ponieważ nie tylko mają moc witamin, ale też są wyjątkowo pyszne. Nasiona warzyw strączkowych można pozyskać samodzielnie, susząc zawartość dojrzałych strączków.
Późne lato to prawdziwe żniwa dla tych, którzy wiosną zaopatrzyli się w nasiona warzyw. Teraz pora na zbiór pomidorów, papryki czy cukinii. Wszystkie są idealne do sporządzania wspaniałych potraw i przetworów na zimę.
Nasiona warzyw korzeniowych – źródło zdrowia do dłuższego przechowania
Ostatnimi jarzynami, które znikną z ogródka są warzywa korzeniowe. Dorodne marchewki są największą chlubą każdego ogrodnika. Dumą mogą napawać także aromatyczne korzenie pietruszki, purpurowe buraczki, czy ogromne kule selerów. Niesamowite wydaje się to, że tak duże jarzyny wyrosły z maleńkich nasion warzyw.
Samodzielna uprawa jarzyn wymaga sporo pracy zanim nasiona warzyw przerodzą się w rośliny i wydadzą owoce lub grube korzenie. Jednak smak i walory zdrowotne własnoręcznie wyhodowanych roślin są najlepszą zapłatą za podejmowany trud.
Podobne artykuły
Co potrafi nowoczesny termostat? Poznaj inteligentne rozwiązania
Dobrze dobrany termostat zapewni Ci komfortowe warunki w domu i ograniczy do minimum Twój wysiłek związany z obsługą systemu ogrzewania….
Czym jest parownica i dlaczego warto mieć ją w domu?
Parownica to wielofunkcyjne urządzenie pozwalające czyścić – i co ważne również dezynfekować – wiele różnych powierzchni. Takie urządzenie jest stosunkowo…
Przechowywanie w kuchni — wszystko, co musisz o tym wiedzieć!
Funkcjonalne i praktyczne rozplanowanie i zagospodarowanie kuchennej przestrzeni stanowi klucz do zwiększenia jej intuicyjnego i przyjemnego użytkowania. Tylko wtedy, gdy…
Jak zaprojektować pokój dla dziecka?
Przyjście na świat dziecka to ogromne wydarzenie w życiu każdych rodziców. Tuż obok szykowania wprawki, przygotowywania się do powitania najważniejszej…
Wkłady kominkowe – co warto wiedzieć
Jak kupować wkłady kominkowe we Wrocławiu? Jak sprawdzić materiał, moc i sprawność kominka? Zachęcamy Cię do dobrania kominka z rozwiązaniem,…
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Lampy Eichholtz: 6 pomysłów na oświetlenie salonu w tylu New Design
Salon jest najbardziej reprezentatywną przestrzenią mieszkania i domu. Dlatego warto zadbać o jego odpowiednią oprawę świetlną. W tym artykule znajdziesz…
Gotowe firany do salonu – jak wybrać dobrze?
Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu. To tam przyjmowani są goście. To w pokoju dziennym spędza się czas…
Jak urządzić małą kuchnię w domu? Praktyczne rady
Każdą przestrzeń czy wnętrze domu możemy urządzić tak jak chcemy. Czasami jednak, ambitne aranżacje potrzebują dodatkowej przestrzeni, której nie posiadamy….
Jak urządzić garderobę?
Od dziecka marzyłaś o własnej garderobie? Właśnie remontujesz dom lub mieszkanie i chcesz wreszcie zrealizować to marzenie? Zastanawiasz się, jak…
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?