Choć prace ogrodowe bywają żmudne, to po zakończeniu ich realizacji można cieszyć się wspaniałym widokiem. Najpiękniejszy staje się on wiosną i latem, kiedy większość nasadzeń staje się zielona i zaczyna kwitnąć. Oprócz dbania o rabatki warto także pamiętać o szeregu innych elementów dekoracyjnych. Wskazujemy, jak stworzyć piękne wykończenie zielonej aranżacji ogrodowej.
Spis treści
Ogrodzenie, czyli wyznaczenie granic ogrodowej przestrzeni
Tworząc zielone rabatki nie należy kierować się schematami. Rośliny w naturze praktycznie nigdy nie rosną w rzędach czy w jednakowych szpalerach. Pierwszą radą w zagospodarowywaniu zielonej przestrzeni jest zatem wysadzenie roślin w sposób naturalny, tak aby mogły swobodnie wzrastać – niczym w dzikich warunkach. W pewnym momencie należy jednak wyznaczyć granice takiej przestrzeni, dlatego nieodzownym elementem będzie siatka lub słupki.
Innym, efektownym wykończeniem jest palisada granitowa, dzięki której można układać różnorodne kształty graniczne. Bez problemu stworzymy skarpę z roślinnością, aby zabezpieczymy grządki przed rozrastającą się trawą. Z podobnego materiału tworzy się schody z kamienia zewnętrzne, które są świetną alternatywą dla betonowych stopni. Są bardziej naturalne, wkomponowują się w beztroski klimat zielonego miejsca.
Nie można zapomnieć o ścieżkach prowadzących z jednego do drugiego punktu. Dodanie ścieżek wzdłuż zielonej aranżacji może pomóc w podkreśleniu piękna. Możesz użyć różnych materiałów, takich jak kamienie, drewno lub żwir. Ważne, aby wszystko tworzyło ze sobą spójną całość. Pamiętaj, że dobrym sposobem na stworzenie pięknej zielonej aranżacji w ogrodzie jest posiadanie planu i regularne dbanie o rośliny. W końcu to one dodają największego uroku takiej przestrzeni.
Wykończenie schodów i kolejne dodatki do ogrodu – jak urozmaicić zieleń?
Niewątpliwym ogranicznikiem w kontekście tworzenia efektownych aranżacji zewnętrznych jest budżet. W końcu nie ma większego sensu na przeznaczanie ogromnych sum pieniędzy na przestrzeń, którą można zagospodarować w nieco bardziej ekonomiczny sposób. Nie warto jednak oszczędzać na każdym elemencie.
Jeśli nie chcemy wykorzystywać granitowych schodów, możemy zastosować inne materiały do tworzenia stopni. Wylewka betonowa i skonstruowane poziomy mogą zostać uzupełnione płytkami zewnętrznymi. Szczegółowe propozycje dobierania płytek znajdują się np. pod niniejszym odnośnikiem: https://klink.pl/blog/jakie-plytki-na-schody-zewnetrzne-idealne-plytki-na-schody.html. To jednak nie wszystko, ponieważ ogród może być uzupełniany także innymi dodatkami. Z pewnością kojarzymy kolorowe krasnale, lampki solarne czy nowoczesne akcesoria.
Wszystko to może stanowić uzupełnienie zielonego miejsca, o ile oczywiście jesteśmy zainteresowani danym pomysłem. Przykładowo, wśród ważnych elementów dekoracyjno-funkcjonalnych wyróżnia się solidne meble ogrodowe, palenisko, donice, kosze, huśtawki, hamaki, leżaki czy altany. Dodatki do ogrodu są ważne, ponieważ pozwalają na stworzenie przyjemnego i atrakcyjnego miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Dlatego po wykończeniu ścieżek, skarp, oczek, ogrodzeń oraz schodów warto zabrać się za urządzanie naturalnej przestrzeni.
Podobne artykuły
Karnisze sufitowe: klasyczne czy w formie listwy? Pomagamy wybrać
Chcesz stworzyć ciekawą aranżację wokół okna? Będzie Ci potrzebny odpowiedni karnisz — bez niego zawieszenie tekstyliów nie byłoby możliwe. Nasza…
Idealna lodówka do Twojego domu
Można zrezygnować z niektórych sprzętów AGD, ale niewątpliwie lodówka w domu jest tym obowiązkowym. To miejsce, które w kontrolowanej temperaturze…
Kinkiety do kuchni – inspiracje oświetlenia
Kuchnia określana jest mianem serca domu. To właśnie tam przygotowywane są posiłki, a czas spędzany przy wspólnych rozmowach staje się…
Szeroka oferta produktów w internetowym sklepie z oświetleniem Studio Światła
Urządzając mieszkanie, jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywa oprawa świetlna wnętrza. Właściwie skomponowane kompozycje oświetleniowe wpływają bowiem na charakter i…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki oraz spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi….
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?