Popularne

Artykuł

Ogród

Nowoczesny i zadbany ogródek: piękne wykończenie zielonej aranżacji

Nowoczesny i zadbany ogródek: piękne wykończenie zielonej aranżacji

Choć prace ogrodowe bywają żmudne, to po zakończeniu ich realizacji można cieszyć się wspaniałym widokiem. Najpiękniejszy staje się on wiosną i latem, kiedy większość nasadzeń staje się zielona i zaczyna kwitnąć. Oprócz dbania o rabatki warto także pamiętać o szeregu innych elementów dekoracyjnych. Wskazujemy, jak stworzyć piękne wykończenie zielonej aranżacji ogrodowej.

Ogrodzenie, czyli wyznaczenie granic ogrodowej przestrzeni

Tworząc zielone rabatki nie należy kierować się schematami. Rośliny w naturze praktycznie nigdy nie rosną w rzędach czy w jednakowych szpalerach. Pierwszą radą w zagospodarowywaniu zielonej przestrzeni jest zatem wysadzenie roślin w sposób naturalny, tak aby mogły swobodnie wzrastać – niczym w dzikich warunkach. W pewnym momencie należy jednak wyznaczyć granice takiej przestrzeni, dlatego nieodzownym elementem będzie siatka lub słupki.

Innym, efektownym wykończeniem jest palisada granitowa, dzięki której można układać różnorodne kształty graniczne. Bez problemu stworzymy skarpę z roślinnością, aby zabezpieczymy grządki przed rozrastającą się trawą. Z podobnego materiału tworzy się schody z kamienia zewnętrzne, które są świetną alternatywą dla betonowych stopni. Są bardziej naturalne, wkomponowują się w beztroski klimat zielonego miejsca.

Nie można zapomnieć o ścieżkach prowadzących z jednego do drugiego punktu. Dodanie ścieżek wzdłuż zielonej aranżacji może pomóc w podkreśleniu piękna. Możesz użyć różnych materiałów, takich jak kamienie, drewno lub żwir. Ważne, aby wszystko tworzyło ze sobą spójną całość. Pamiętaj, że dobrym sposobem na stworzenie pięknej zielonej aranżacji w ogrodzie jest posiadanie planu i regularne dbanie o rośliny. W końcu to one dodają największego uroku takiej przestrzeni.

Wykończenie schodów i kolejne dodatki do ogrodu – jak urozmaicić zieleń?

Niewątpliwym ogranicznikiem w kontekście tworzenia efektownych aranżacji zewnętrznych jest budżet. W końcu nie ma większego sensu na przeznaczanie ogromnych sum pieniędzy na przestrzeń, którą można zagospodarować w nieco bardziej ekonomiczny sposób. Nie warto jednak oszczędzać na każdym elemencie.

Jeśli nie chcemy wykorzystywać granitowych schodów, możemy zastosować inne materiały do tworzenia stopni. Wylewka betonowa i skonstruowane poziomy mogą zostać uzupełnione płytkami zewnętrznymi. Szczegółowe propozycje dobierania płytek znajdują się np. pod niniejszym odnośnikiem: https://klink.pl/blog/jakie-plytki-na-schody-zewnetrzne-idealne-plytki-na-schody.html. To jednak nie wszystko, ponieważ ogród może być uzupełniany także innymi dodatkami. Z pewnością kojarzymy kolorowe krasnale, lampki solarne czy nowoczesne akcesoria.

Wszystko to może stanowić uzupełnienie zielonego miejsca, o ile oczywiście jesteśmy zainteresowani danym pomysłem. Przykładowo, wśród ważnych elementów dekoracyjno-funkcjonalnych wyróżnia się solidne meble ogrodowe, palenisko, donice, kosze, huśtawki, hamaki, leżaki czy altany. Dodatki do ogrodu są ważne, ponieważ pozwalają na stworzenie przyjemnego i atrakcyjnego miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Dlatego po wykończeniu ścieżek, skarp, oczek, ogrodzeń oraz schodów warto zabrać się za urządzanie naturalnej przestrzeni.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *