Popularne

Artykuł

Ogród

Obudowa studni głębinowej – poznaj różne możliwości

Obudowa studni głębinowej – poznaj różne możliwości

Jedną z alternatywnych metod pozyskiwania wody w gospodarstwie domowym lub na potrzeby działalności gospodarczej jest budowa studni głębinowej. Daje ona niezależność od publicznych wodociągów. Może też być alternatywnym źródłem wody potrzebnym np. do podlewania roślin na działce. Dzisiaj postaramy się szerzej napisać nie tylko o tym rozwiązaniu, ale przede wszystkim wskażemy różne możliwości w zakresie obudowy studni głębinowej. Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Czym jest studnia głębinowa?

W najprostszych słowach, jeśli piszemy o studni głębinowej, mamy na myśli pionowe ujęcie wody podziemnej, ukrytej kilkanaście metrów pod powierzchnią gruntu. Jeszcze kilkanaście lat temu w centralnym miejscu obejścia stała studnia kopana, z której wodę czerpano zaczepionym na linie wiadrem. W wielu miejscach studnie zostały zasypane, lecz obecnie powraca się do tego tradycyjnego rozwiązania, tyle że przy udziale nowoczesnych technologii.

Tak bowiem można opisać współczesne rozwiązania, do jakich zalicza się pompę głębinową. Samoczynnie pompuje wodą z dna wywierconego w ziemi otworu. Aby prawidłowo przejść przez cały proces, należy przede wszystkim przebić się przez warstwę wód gruntowych, aby ujęcie czerpało ze źródła warstwy wodonośnej, ukrytego znacznie głębiej. To okazuje się czasem trudnym zadaniem, zwłaszcza przy samodzielnym wykonaniu studni głębinowej. Prowizoryczna instalacja może przestać dawać wodę po ok. 2-3 tygodniach, więc najlepiej zadanie powierzyć profesjonalnej firmie.

Wówczas istnieje większa szansa na osiągnięcie większej głębokości (od 19 do 25 metrów). Należy pamiętać, że przepisy wyznaczają granicę maksymalnej głębokości odwiertu, która wynosi 30 metrów. Powyżej tego limitu trzeba wystąpić z prośbą o pozwolenie na pogłębienie odwiertu. Warto też pamiętać o dodatkowych zasadach lokalizacji studni głębinowej. Miejsce odwiertu musi być wyznaczone minimum 5 metrów od granicy działki, 7,5 metra od przydrożnego rowu z wodą i przynajmniej 30 metrów od drenażu rozsączającego oczyszczone ścieki do gruntu.

Wybierz obudowę studni głębinowej z tworzywa

Przeważnie obudowy studni głębinowych było dotychczas wykonywane z betonu. Obecnie jednak coraz popularniejsze stają się obudowy zrobione z polietylenu PEHD. Bardzo łatwo je przetransportować i zamontować, co szczególnie chwalą sobie właściciele posesji. Górują także nad swoimi technologicznymi poprzednikami pod względem funkcjonalności i estetyki.

Podpoznańska firma Conplast produkuje obudowy studni głębinowych z tworzywa metodą formatowania obrotowego, co w fachowym języku znane jest jako technologia rotomoulding. Produkty są przez to znacznie szczelniejsze i odporne na trudne warunki zewnętrzne. Jest to możliwe między innymi za sprawą zastosowania manszety uszczelniającej, którą montuje się przy zetknięciu rury z obudową.

Polecamy rozważyć wybudowanie studni głębinowej i wybór trwałej obudowy z tworzywa. To dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy w procesie eksploatacji terenu mieszkalnego, uprawnego lub hodowlanego. Może również zwiększyć wydajność zaopatrzenia w wodę i zabezpieczyć się na wypadek przerw w dostawach z sieci wodociągowej.

Sprawdź także plastikowe szamba na: https://conplast.com.pl/male-plastikowe-szambo/

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *