Popularne

Artykuł

Ogród

Oświetlenie ogrodu – Wybierz najlepsze lampy do swojego ogrodu

Oświetlenie ogrodu – Wybierz najlepsze lampy do swojego ogrodu

Lampy do ogrodu to niezwykle ważny element przydomowej przestrzeni. Przede wszystkim, nocą umożliwiają bezpieczne dotarcie do drzwi domu, minimalizując ryzyko, że w całkowitych ciemnościach potkniemy się o własne nogi. Po drugie, pełnią doskonałą dekorację ogrodu sprawiając, że nocą zaprezentuje się on wyjątkowo klimatycznie. Jakie lampy do ogrodu wybrać?

słupki oświetleniowe tarasowe

Źródła światła w ogrodzie

Lampy ogrodowe różnią się między sobą nie tylko kształtem oraz sposobem montażu, ale przede wszystkim „sercem”, czyli komponentem emitującym światło. Przed zakupem lampy ogrodowej, warto dowiedzieć się, jakie źródło światła będzie odpowiednie dla Ciebie.

 • Żarówki LED. Są one obecnie najpopularniejszym rodzajem żarówek ogrodowych – jest to rozwiązanie energooszczędne, a przy tym najtańsze. Co więcej, ten rodzaj żarówek jest niezwykle trwały, odporny na uderzenia oraz wstrząsy. Wśród nich możemy wyróżnić słupki oświetleniowe zewnętrzne LED, reflektory punktowe zewnętrzne czy latarenki ogrodowe LED. Zasilane są one napiciem o mocy 12V, a ich technologia pozwala na korzystanie z różnorodnych barw światła.
 • Żarówki halogenowe. To, co je wyróżnia, to przede wszystkim ciepła barwa światła. Co więcej, na ich powierzchni nie występuje czarny osad, a halogen ma wyższą temperaturą, co przekłada się na jego większą moc.
 • Ogniwa solarne. Ten rodzaj oświetlenia pozyskuje energię z promieni słonecznych oraz nie wymaga podłączenia instalacji elektrycznej. Sprawdzi się zatem wszędzie tam, gdzie ma spełniać rolę światła wspierającego oraz nie poprowadzono kabli.

reflektor ogrodowy led

Oświetlenie domu oraz kierunek światła

Każdy element domu powinien być inaczej oświetlony, a kierunek padania światła nieco różnić się od pozostałych. W przypadku furtki oraz drzwi wejściowych, światło powinno być skierowane w dół, aby dobrze oświetlić zamek, klamkę, dzwonek oraz osobę stojącą przed drzwiami czy furtką. Przechodząc do elewacji – tutaj najczęściej spotkamy się z kinkietami czy reflektorami w podsufitce czy na trawniku. W tym przypadku strumień światła powinien być skierowany równolegle do ściany.

Jeżeli mowa o nawierzchniach takich jak np. ścieżki, możemy oświetlić je od dołu, stosując oprawy montowane w trawniku. Doskonale jednak sprawdzą się tutaj również słupki oświetleniowe LED, umiejscowione po obu stronach traktu. Jest z nimi jednak nieco więcej pracy, osadza się je bowiem w fundamentach lub podstawach.

Mówiąc o roślinach oraz architekturze małej – oświetlenie frontu domu oraz wjazdu na posesję to sprawa oczywista. Doskonały efekt całości doda jednak iluminacja roślin oraz budowli ogrodowych np. za pomocą reflektorów przykręcanych do fundamentu czy utwardzonej nawierzchni.

słupki uliczne led

Rodzaje lamp – wybierz odpowiednie do Twojego ogrodu!

Rodzajów lamp do ogrodu jest naprawdę wiele. Przede wszystkim wymieniamy:

 • Reflektor kierunkowy oraz reflektor punktowy zewnętrzny.
 • Kinkiety lub lampy ścienne.
 • Wysokie lampy ogrodowe.
 • Naświetlacze i lampy gruntowe.
 • Lampy wiszące.
 • Latarenki ogrodowe LED.
 • Latarnie.
 • Kule solarne.
 • Lampy owadobójcze.
 • Słupki oświetleniowe zewnętrzne LED.

To, jakie lampy wybierzemy, zależy od naszych preferencji oraz możliwości finansowych, a także tego, czego oczekujemy.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *