Popularne

Artykuł

Ogród

Park przyjazny środowisku

Park przyjazny środowisku

Coraz częściej podnoszona jest kwestia znikania terenów zielonych w otaczającej nas przestrzeni. Rynki większych i mniejszych miast zostają ogołocone z drzew na rzecz betonu, kostki i płyt. W lecie centra miasta stają się nie do zniesienia – znikanie drzew łączy się ze wzrostem temperatury i brakiem cienia. Czy ten trend może się odwrócić? Jak sprawić, żeby przestrzeń miasta była bardziej przyjazna? Z pewnością mają na to wpływ parki przyjazne środowisku i meble miejskie.

Ogródki jordanowskie – co to jest?

Nieocenione są enklawy zieleni na mapie większych miast. To w nich szuka się odprężenia, to one są kierunkiem spacerów i jednym z chłodniejszych miejsc w czasie nieznośnych upałów. Parki są szczególnie doceniane przez rodziców z dziećmi. Wiedział o tym Henryk Jordan, krakowski lekarz, który założył pierwszy ogród miejski dedykowany rekreacji dzieci i młodzieży. Idea ogrodów jordanowskich była popularna w dwudziestoleciu międzywojennym, a stworzone wtedy tereny zielone do dziś nie tracą na popularności. Jordan wiedział o zbawczym wpływie roślin na zdrowie – fizyczne i psychiczne człowieka.

Park przyjazny środowisku

Park przyjazny środowisku to właściwie masło maślane. Oczywiste jest przecież znaczenie drzew dla jakości powietrza, przechwytywania zanieczyszczeń czy zachowania odpowiedniej i znośnej wilgotności powietrza. Okazuje się, że miejskie parki mogą być jeszcze bardziej ekologiczne. Coraz bardziej powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest zasilanie oświetlenia parków miejskich za pomocą energii pochodzącej z paneli słonecznych. Decydują się na to rozwiązanie kolejne postępowe i dbające o środowisko miasta. Ale liczą się również małe gesty. Park przyjazny środowisku z pewnością posiada odpowiednie kosze na segregację odpadów, tak aby nawet w czasie rodzinnego spaceru nie zapomnieć o dobrych przyzwyczajeniach. Tworzy się też nowe meble miejskie, które w estetyczny sposób łączą ze sobą funkcję ławki, kwietnika i śmietnika. Park to również miejsce przyjazne rowerzystom – nie bez znaczenia jest to, że dzięki temu coraz chętniej kierowcy decydują się zmienić cztery kółka na dwa kółka.

Meble miejskie

Oczywiście meble kojarzą się raczej z zamkniętą przestrzenią domową czy biurową, najczęściej prywatną. Jednak w miastach pojawia się coraz więcej elementów tak zwanej małej architektury, czyli właśnie mebli miejskich. Jakie to elementy? Stojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci, słupki grodzące, donice… Te elementy zyskują na atrakcyjności. Nie bez znaczenia jest wzrost świadomości tego, że miejsce publiczne oznacza wspólne miejsce, a nie teren nie należący do nikogo – z większą przyjemnością ludzie dbają o to, co jest ich własnością (chociaż nie na wyłączność). Na szczęście meble miejskie coraz rzadziej stają się celem ataków bezmyślnych wandali. Zainwestowane przez wszystkich obywateli pieniądze, pochodzące z podatków, są spożytkowane również na zabiegi zmierzające do stworzenia przyjaznej i wygodnej przestrzeni do życia. Przekonał się o tym każdy, kto w upalny dzień bezskutecznie szukał wygodnej zacienionej ławki w centrum swojego miasta.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *