Popularne

Artykuł

Ogród

Planując budowę altany

Planując budowę altany

Planując budowę własnego domu, zazwyczaj zaczyna się od wizji. Wyobraźnia podsuwa wtedy widok domu w piękny, zadbanym ogrodzie. Dlatego też zaraz po uporaniu się z budową, warto pomyśleć o zaprojektowaniu ogrodu. Na końcowy efekt będzie miał przede wszystkim metraż działki. Ale doświadczenie uczy, że nawet w małym ogrodzie można wygospodarować miejsce na uroczy kącik do odpoczynku. W takich miejscach najważniejszą budowlą bywa altana.

Jaki rodzaj altany wybrać?

Planując budowę altany w ogrodzie, trzeba przede wszystkim określić jej przeznaczenie. Jeżeli altanka ma być tylko i wyłącznie miejscem do wypoczynku, to wystarczą lekkie, ażurowe ściany i trochę wygodnych mebli. Inaczej zaplanuje się altanę dla dzieci a inaczej dla dorosłych. Dla miłośników kwiatów i ozdobnych roślin, miłym miejscem relaksu będzie budowla wyposażona w romantyczne pergole, po których roślinność będzie się pięła w kontrolowany sposób. Jeżeli właściciele ogrodu lubią letnie imprezy w ogrodzie, na pewno zdecydują się na altanę w charakterze jadalni. Taka altana może posiadać również wielofunkcyjny piec. Wtedy spotkania z przyjaciółmi można urozmaicić wspólnym grillowaniem lub wędzeniem najróżniejszych, mięsnych przysmaków. Jednak w tego typu altanach musi być odpowiednia wentylacja. Ta zasada dotyczy nie tylko budowli zamkniętych, ale również częściowo zamkniętych.

Zobacz również:  Jak założyć trawę z rolki?

Altana zamknięta może służyć cały rok

Takie budynki, które są zamykane, mogą być funkcjonalne cały rok. Latem taka altana, odpowiednio wyposażona, może być domkiem noclegowym dla gości. Zimą, gdy życie w ogrodzie zamiera, do altany można wstawić meble ogrodowe i inny drobny sprzęt. W ten sposób uchroni się te przedmioty przed bezpośrednim działaniem mrozu i śniegu. Jeżeli do altany przeprowadzone jest ogrzewanie, to z jej funkcji mieszkalnej można skorzystać również zimą. W takich przypadkach oczywiście trzeba zwrócić uwagę na szczelność ścian i dachu.

Materiały budowlane na altanę

W tym temacie panuje ogromna różnorodność. Altany mogą być drewniane, metalowe, murowane lub w wersji mieszanej. Przy wyborze materiału dobrze jest ujednolicić stylowo budynek z całą resztą ogrodu. Altanę drewnianą można przestawiać, stosownie do pomysłów domowników, jednak wybierając murowaną altanę na kamiennym podłożu, trzeba rozsądnie wybrać jej umiejscowienie. Jeśli chodzi o charakter budowli, to altany drewniane z elementami kamiennymi, wyjątkowo dobrze prezentują się w otoczeniu zieleni drzew i krzewów. Nie mniej jednak wybór stylu budynku będzie zależał od osobistych preferencji, metrażu ogrodu i środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

Zobacz również:  Iglaste deski tarasowe – rodzaje

Więcej na stronie: https://www.dommag.pl/ogrod/altana-ogrodowa-znajdz-swoje-miejsce

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *