Popularne

Artykuł

Ogród

Planując budowę altany

Planując budowę altany

Planując budowę własnego domu, zazwyczaj zaczyna się od wizji. Wyobraźnia podsuwa wtedy widok domu w piękny, zadbanym ogrodzie. Dlatego też zaraz po uporaniu się z budową, warto pomyśleć o zaprojektowaniu ogrodu. Na końcowy efekt będzie miał przede wszystkim metraż działki. Ale doświadczenie uczy, że nawet w małym ogrodzie można wygospodarować miejsce na uroczy kącik do odpoczynku. W takich miejscach najważniejszą budowlą bywa altana.

Jaki rodzaj altany wybrać?

Planując budowę altany w ogrodzie, trzeba przede wszystkim określić jej przeznaczenie. Jeżeli altanka ma być tylko i wyłącznie miejscem do wypoczynku, to wystarczą lekkie, ażurowe ściany i trochę wygodnych mebli. Inaczej zaplanuje się altanę dla dzieci a inaczej dla dorosłych. Dla miłośników kwiatów i ozdobnych roślin, miłym miejscem relaksu będzie budowla wyposażona w romantyczne pergole, po których roślinność będzie się pięła w kontrolowany sposób. Jeżeli właściciele ogrodu lubią letnie imprezy w ogrodzie, na pewno zdecydują się na altanę w charakterze jadalni. Taka altana może posiadać również wielofunkcyjny piec. Wtedy spotkania z przyjaciółmi można urozmaicić wspólnym grillowaniem lub wędzeniem najróżniejszych, mięsnych przysmaków. Jednak w tego typu altanach musi być odpowiednia wentylacja. Ta zasada dotyczy nie tylko budowli zamkniętych, ale również częściowo zamkniętych.

Altana zamknięta może służyć cały rok

Takie budynki, które są zamykane, mogą być funkcjonalne cały rok. Latem taka altana, odpowiednio wyposażona, może być domkiem noclegowym dla gości. Zimą, gdy życie w ogrodzie zamiera, do altany można wstawić meble ogrodowe i inny drobny sprzęt. W ten sposób uchroni się te przedmioty przed bezpośrednim działaniem mrozu i śniegu. Jeżeli do altany przeprowadzone jest ogrzewanie, to z jej funkcji mieszkalnej można skorzystać również zimą. W takich przypadkach oczywiście trzeba zwrócić uwagę na szczelność ścian i dachu.

Materiały budowlane na altanę

W tym temacie panuje ogromna różnorodność. Altany mogą być drewniane, metalowe, murowane lub w wersji mieszanej. Przy wyborze materiału dobrze jest ujednolicić stylowo budynek z całą resztą ogrodu. Altanę drewnianą można przestawiać, stosownie do pomysłów domowników, jednak wybierając murowaną altanę na kamiennym podłożu, trzeba rozsądnie wybrać jej umiejscowienie. Jeśli chodzi o charakter budowli, to altany drewniane z elementami kamiennymi, wyjątkowo dobrze prezentują się w otoczeniu zieleni drzew i krzewów. Nie mniej jednak wybór stylu budynku będzie zależał od osobistych preferencji, metrażu ogrodu i środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

Więcej na stronie: https://www.dommag.pl/ogrod/altana-ogrodowa-znajdz-swoje-miejsce

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *