Popularne

Artykuł

Ogród

Po czym poznać sadzonki róż dobrej jakości?

Po czym poznać sadzonki róż dobrej jakości?

Różę z całą pewnością możemy nazwać królową wśród kwiatów. Jest niezwykle szlachetna i elegancka, wydziela przyjemny zapach, a także jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji, co dodatkowo skłania miłośników kwiatów do jej posiadania. Co więcej, dzięki cennym i wszechstronnym właściwościom, znalazła również miejsce w kosmetyce, lecznictwie, a nawet w kuchni!

Ze względu na ogromne zainteresowanie różami, hodowcy chętnie tworzą nowe odmiany. Szeroki wybór pozwala na znalezienie takiej, która idealnie dopasuje się do naszego ogrodu.

Kwiaty te dostępne są w sprzedaży w dwóch formach – w doniczce lub z odkrytym korzeniem. Decydując się na kupno róż, warto udać się do polecanych szkółek. Jednak zawsze, podczas zakupu dobrze jest zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które pomogą znaleźć okaz najlepszej jakości. Wybór odpowiedniej sadzonki da gwarancje udanej uprawy oraz pozwoli Ci cieszyć się widokiem pięknych i zdrowych kwiatów.

Chcesz zakupić sadzonki róż najlepszej jakości? Sprawdź ofertę sklepu ogrodniczego Florexpol! https://florexpol.eu/320-roze

Wybór sadzonki dobrej jakości – na co zwrócić uwagę?

Stan skórki

Przy wyborze sadzonki szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na stan skórki na pędach. Najlepiej, jeżeli będzie ona gładka i jędrna. Zmarszczenia skórki mogą świadczyć o przesuszeniu krzewu. Nieodpowiednie nawodnienie może znacząco utrudnić przyjęcie się krzewu po posadzeniu oraz spowolnić jego rozwój i prawidłowy wzrost. Warto też sprawdzić, czy na powierzchni pędów nie ma widocznych szarych lub brunatnych plam, które mogą świadczyć o chorobie krzewu.

Liście

Dokładne obejrzyj liście rośliny, a w szczególności ich spodnią część. Jeżeli widać na nich brunatne plamy lub liście zostały naderwane bądź nadgryzione przez szkodniki, warto rozejrzeć się za inną sadzonką. Uwagi te dotyczą egzemplarzy sprzedawanych w pojemnikach, ponieważ tylko takie mogą być sadzone w szczycie wegetacji. Sadzonki z gołym korzeniem oferowane są zawsze w formie bezlistnej, przed lub po wegetacji, w ich wypadku zwróć zatem uwagę na wygląd pędów i korzeni.

Wygląd gałęzi

Jeżeli są one grube, posiadają dużą ilość liści, a kora ma intensywnie ciemny odcień, oznacza to, że dana sadzonka jest już kilkuletnia, co z pewnością zmniejszy jakość kwitnienia.

Lepiej jest wybrać taką, która nie posiada jeszcze liści (lub ma ich mało), składa się z zielonych pędów i wykształconych pąków.

Hodowcy, tworząc nowe odmiany róż, starają się, aby były one nie tylko ciekawe, ale również odporne na wszelkiego rodzaju choroby. Wybierając więc młode okazy, mamy większą pewność, że kwiat będzie znacznie zdrowszy oraz odporniejszy.

Korzenie

Jeżeli istnieje taka możliwość, dobrze jest również sprawdzić stan korzeni danej sadzonki. Powinny być one silne oraz posiadać dużą ilość włośników. Jeżeli są uszkodzone, nadgnite lub mało rozbudowane, może to świadczyć o tym, że sadzonka nie jest najlepszej jakości.

Sprzedaż sadzonek róż jest prowadzona na szeroką skalę, w związku z czym kwiat ten jest łatwo dostępny we wszelkiego rodzaju marketach, małych sklepach czy kwiaciarniach. Po zakup odpowiednich sadzonek warto jednak udać się do specjalnych szkółek lub profesjonalnych sklepów ogrodniczych, gdzie sprzedawca szczegółowo będzie mógł wyjaśnić Ci metody pielęgnacji danej odmiany róży. Miejscem, w którym kupisz dobrej jakości sadzonki, jest np. sklep ogrodniczy Florexpol, który współpracuje wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami i hodowcami.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *