Pompy wodne to urządzenia, które służą do wytwarzania różnicy ciśnień pomiędzy stroną zasysającą wodę, a stroną tłoczącą. Mówiąc inaczej ich zadaniem jest przemieszczanie wody z jednego miejsca do drugiego. Aktualnie na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów pomp wodnych. Mogą mieć one różne zastosowania. Wykorzystuje się je między innymi do przepompowywania wody czystej, brudnej oraz szamba.
Spis treści
1. Pompy zatapialne – Skuteczne wypompowanie wody
Najbardziej popularne pompy dostępne na rynku to tak zwane pompy zatapialne. Dzieli się je na dwie kategorie. Pierwsza z nich to pompy do wody czystej, a druga to pompy do wody brudnej. Różnią się nie tylko zastosowaniem, ale przede wszystkim konstrukcją.
Pompy zatapialne do wody czystej wykorzystuje się do wypompowywania wody nie zawierającej zanieczyszczeń. Można zastosować je w basenach oraz studniach kręgowych.
Pompy do wody brudnej natomiast używane są do szamba oraz gnojownicy. Tego rodzaju urządzenia wyposażone są w specjalny rozdrabniacz. Dzięki temu możliwe jest zasysanie cieczy wraz z zanieczyszczeniami, które następnie są rozdrabniane.
Warto wspomnieć, że istnieją także pompy, których używa się między innymi w budownictwie do silnie zanieczyszczonych wód. Z ich pomocą można osuszyć wykopy lub fundamenty. Swoje zastosowanie znajdują również przy wypompowywaniu wody w zalanych budynkach.
Więcej specjalistycznej wiedzy na temat zastosowań pomp wodnych można znaleźć na stronie https://www.sklep-watermark.pl/.
2. Jak działa pompa obiegowa?
Pompy obiegowe to urządzenia składające się z trzech podstawowych elementów. Wyróżniamy wśród nich korpus, silnik oraz wirnik. Działanie pomp obiegowych opiera się na przemianie energii kinetycznej cieczy w energię ciśnienia. Żeby proces ten zaistniał, wszystkie elementy muszą współpracować. Tego typu systemy wykorzystywane są najczęściej w instalacji klimatyzacyjnej oraz chłodniczej.
Działanie pompy obiegowej odbywa się przez wprawienie w ruch obrotowy wirnika przez silnik elektryczny. Szybkie obroty wirnika powodują wzrost energii kinetycznej cieczy oraz jej ciśnienia. Następnie ciśnienie transportuje ciecz przez obieg grzewczy lub chłodzący.
W momencie kiedy ciśnienie po stronie tłocznej rośnie, po drugiej stronie musi spadać. Po obu stronach musi być zachowane odpowiednie ciśnienie. W innym przypadku działanie urządzenia może być niewydajne
3. Pompy głębinowe – Do czego służą?
Bez wątpienia najpowszechniejszym rodzajem pomp wodnych są pompy głębinowe. Stosuje się je w studniach kopanych oraz wierconych, a ich zadaniem jest pompowanie zimnej i czystej wody. Tego rodzaju urządzenia znajdują zastosowanie nie tylko w gospodarstwach domowych, czy w rolnictwie, ale również w małej gastronomii, i na działkach.
4. Gdzie kupić niezawodne pompy wodne?
Planując zakup pompy wodnej warto zapoznać się z ofertą, jaką swoim klientom proponuje Sklep Watermark. Wiele urządzeń można zakupić w atrakcyjnych cenach, a fachowa obsługa doradzi w wyborze odpowiedniej pompy.
Szeroki asortyment pozwala na wyposażenie niemal każdego gospodarstwa domowego oraz dopasowanie urządzenia do potrzeb klienta. Na stronie internetowej Sklepu Watermark znajdują się między innymi pompy głębinowe, pompy hydroforowe, pompy obiegowe i cyrkulujące, pompy zatapialne do ścieków, a także wiele specjalistycznego wyposażenia.
Podobne artykuły
Ile kosztuje toaleta myjąca? Poznaj ceny tego rozwiązania
Jeśli rozważasz zakup toalety myjącej, pierwsze pytanie, jakie sobie zadajesz, to prawdopodobnie – ile to kosztuje? I słusznie. Różnice w…
Jaki kolor pościeli wybrać? Co sprawdzi się najlepiej w Twojej sypialni?
Wybór odpowiedniej pościeli to coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Kolor pościeli wpływa na nasze samopoczucie, jakość snu i ogólną…
Okapy podszafkowe do zabudowy czy nowoczesne okapy CIARKO – sprawdź, które rozwiązanie lepiej pasuje do Twojej kuchni
W nowoczesnych kuchniach estetyka idzie w parze z funkcjonalnością. Coraz częściej od sprzętów AGD oczekuje się nie tylko wysokiej wydajności,…
Drzwi ukryte i kolorowe klamki – nowoczesne trendy nadające wnętrzom wyjątkowe wykończenie
Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz wskazują jasno: coraz większą rolę odgrywają detale, które nadają przestrzeni wyjątkowy charakter. Minimalizm nadal króluje…
Drzwi wewnątrzklatkowe z ościeżnicą – czy warto zainwestować w solidne rozwiązanie do mieszkania?
Bezpieczeństwo i komfort domowników to dziś jeden z najważniejszych priorytetów w budownictwie mieszkaniowym. W przypadku lokali w budynkach wielorodzinnych szczególną…
Kuchnia w stylu „eko-luksus” – jak połączyć zrównoważony design z elegancją?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z naturą, ale jednocześnie nie rezygnować z komfortu i piękna…
Nietypowe lustro do przedpokoju – jakie wybrać?
Lustro to nie tylko funkcjonalny element każdego przedpokoju, ale także ważny detal aranżacyjny, który może wpłynąć na całkowity odbiór wnętrza….
Zieleń w biurze – jak ogrody wertykalne, ściany z mchu i rośliny stabilizowane odmieniają przestrzeń pracy
Zieleń to nie tylko dekoracja – to narzędzie wspierające komfort, zdrowie i efektywność. Coraz więcej nowoczesnych przestrzeni biurowych sięga po…
Tapety sensoryczne dla przedszkolaka – pomysł na wspomaganie rozwoju dziecka przez wyjątkową aranżację wnętrza
Tapety sensoryczne to innowacyjne rozwiązanie w aranżacji wnętrz, stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach przestrzeni – dzieciach w wieku przedszkolnym….
Żyrandole – eleganckie i funkcjonalne
Żyrandole pełnią ważną funkcję w aranżacji wnętrz, łącząc estetykę z funkcjonalnością. To nie tylko źródła światła, ale również elementy dekoracyjne,…