Wiele osób słusznie zauważa, że porzeczka biała jest jednym z najpopularniejszych gatunków występujących w lokalnych ogrodach i sadach. To odmiana niezwykle lubiana za charakterystyczny słodko-kwaśny smak soczystych owoców, a także za łatwość w uprawie. Pielęgnacja nie jest szczególnie wymagająca, dlatego ten typ porzeczki poleca się często początkującym ogrodnikom. Co więcej, jest to gatunek pienny – ponad ziemią porzeczka białą tworzy koronę, co znacząco ułatwia zbieranie owoców.
Charakterystyka krzewu
Porzeczka biała jest odmianą pienną – tworzy rozłożystą koronę ponad ziemią, dlatego w okresie owocowania łatwo dostać się do skupionych w gronach porzeczek. Krzew wyróżnia się dużymi trójklapowymi liśćmi w intensywnym zielonym kolorze. Roślina dobrze znosi niskie temperatury, jednak jest bardzo wyczulona na długie okresy suszy – wówczas trzeba zadbać o lepsze nawodnienie. W sprzedaży można spotkać krzewy owocowe z odkrytymi korzeniami lub posadzone w doniczkach.
Duże, smaczne owoce
Owoce białej porzeczki są dość duże – mierzą nawet do 1 centymetra średnicy. Mają symetryczny okrągły kształt i są zgromadzone w dużych gronach po kilkanaście porzeczek. W konsumpcji owoce są uznawane za bardzo smaczne. Odmiana porzeczki białej charakteryzuje się standardowym okresem owocowania – przy sprzyjających warunkach pierwsze plony pojawiają się już w lipcu, chociaż najczęściej dojrzałe porzeczki zbiera się na przełomie lipca i sierpnia. Duże owoce mają charakterystyczną półprzeźroczystą skórkę oraz biały miąższ. Słodki smak miesza się z nutą kwasowości, dając wspaniałe połączenie. Owoce skupione są w gronach, co sprawia, że są bardzo łatwe w zbieraniu ręcznym. Doskonale nadają się do spożycia na surowo, jednak często wykorzystuje je się także do kompotów, dżemów, powideł i innych przetworów. Owoce dobrze znoszą też mrożenie i transport.
Uprawa porzeczki białej
Krzew preferuje dobrze nasłonecznioną przestrzeń z żyzną, przepuszczalną ziemią o lekko kwaśnym pH. Porzeczka biała dobrze znosi warunki zimowe, dlatego świetnie odnajduje się w polskim klimacie. Krzew wymaga intensywnego podlewania w okresie letnim, szczególnie w warunkach suszy. Nie jest to szczególnie wymagająca roślina, dlatego często poleca się ją początkującym osobom, które chcą szybko zobaczyć efekty swojej pracy. Ze względu na formę oraz stosunkowo duże plony porzeczka biała jest popularnym wyborem zarówno do przydomowych ogrodów, jak i do większych plantacji przemysłowych. Porzeczka biała jest krzewem samopylnym, a jej uprawa nie sprawia większych problemów. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ofertą!
Podobne artykuły
Jak wybrać odpowiednie prześcieradło i kołdrę na lato?
Wybierając odpowiednie prześcieradło i kołdrę na okres letni, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak materiał, rozmiar produktu, a…
Farba do betonu na zewnątrz – ochrona powierzchni i estetyczny wygląd
Malowanie betonu zewnętrznego może znacząco poprawić wygląd różnych elementów architektonicznych, od ogrodzeń po fasady budynków. W przypadku takiego zadania kluczową…
Kreatywna dekoracja dla małych fanów Psi Patrol – naklejki na ścianę, które ożywiają przygody!
Szukasz pomysłu na wyjątkową dekorację pokoju dla Twojego małego fana Psi Patrol? Naklejki na ścianę Psi Patrol to doskonały sposób,…
Naturalne piękno drewna. Poznaj zalety podłóg drewnianych i wybierz idealne dla siebie.
Podłogi drewniane cieszą się niezmienną popularnością ze względu na swoją elegancję, trwałość oraz ciepły, naturalny wygląd. Są one nie tylko…
Jak wybrać odpowiedni rozdrabniacz do gałęzi dla Twojego ogrodu?
Sterta gałęzi w ogrodzie? To nie musi być problem! Na rynku znajdujemy różne modele rozdrabniaczy do gałęzi, dzięki który można…
Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak stworzyć wnętrze, które jest jednocześnie proste, eleganckie, funkcjonalne i przytulne? Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby…
10 faktów o dywanach do kuchni, o których musisz wiedzieć
Kupując dywan do kuchni warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, jak, chociażby tworzywo, z jakiego został wykonany, czy odpowiednie…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…