Popularne

Artykuł

Ogród

Profesjonalna szklarnia – budowa i wyposażenie

Profesjonalna szklarnia – budowa i wyposażenie

Osoby lub firmy, które planują wybudować lub zmodernizować szklarnię powinny podejść do tego w pełni profesjonalnie, głównie pod kątem wyposażenia. Szklarnie wykorzystywane są głównie w ramach produkcji ogrodniczej. Muszą cechować się kilkoma istotnymi właściwościami, aby taka produkcja była w nich realizowana na najwyższym poziomie. Szklarnie tego typu nazywa się wielofunkcyjnymi, ponieważ produkuje się w nich rośliny doniczkowe, warzywa czy też kwiaty. Jak widać są bardzo uniwersalne.

Profesjonalne szklarnie – jak przebiega proces budowy?

Proces budowy profesjonalnych szklarni jest dość czasochłonny, ale nic w tym dziwnego, ponieważ każdy kolejny ruch musi być bardzo dokładnie przemyślany i poprzedzony analizami. Nowoczesne szklarnie są konstrukcjami nowoczesnymi oraz niezwykle solidnymi, odpornymi na działanie czynników atmosferycznych. Wykorzystują wszystkie znane w ogrodnictwie technologie. Budowa opiera się na:

  • doborze wysokości słupa,
  • doborze wysokości dachu,
  • wybraniu rozmiaru sekcji.

Dzięki takim analizom szklarnia będzie dopasowana do potrzeb konkretnych klientów i będzie można w niej uprawiać wybrane rośliny lub też warzywa. Najważniejsze jest to, aby zadbać o odpowiednią kombinację struktury, systemu wentylacji, cieniówek, rynien oraz dachu. Muszą pracować nad tym doświadczeni specjaliści.

Profesjonalne szklarnie – co powinno się w nich znaleźć?

W profesjonalnych szklarniach powinno znaleźć się wiele istotnych elementów, w tym przede wszystkim systemy cieniujące. Mają ogromny wpływ na rozwój produkcji, w którą przedsiębiorstwa zainwestowały pokaźne pieniądze. Zainteresowanym firmom i osobom potrzebne jest fachowe doradztwo w zakresie doboru systemu oraz odpowiedniej tkaniny. Jest to zależne od prowadzonych upraw. Kurtyny cieniujące są jednak niezbędne, ponieważ regulują ilość dostarczanego z zewnątrz światła. W tym przypadku można wyróżnić kurtyny:

  • wierzchołkowe – montuje się je przy samych wierzchołkach szklarni,
  • rolowane na połacie dachowe – zapewniają bardzo precyzyjną regulację dostarczanego z zewnątrz światła słonecznego,
  • przeciwsłoneczne – uniemożliwiają swobodne przepływanie mas powietrza,
  • energetyczne – utrzymują optymalną temperaturę,
  • warstwowe – udanie zasłaniają ściany boczne.

Oprócz wspomnianych kurtyn istotnym elementem wyposażenia jest także system ogrzewania. Do wyboru są podstawowe systemy grzewcze, ale też bufory, piece czy też rozwiązania wykorzystujące dozowanie CO2. Przydaje się to zarówno w zakresie budowy nowej szklarni, jak i renowacji już istniejącej.

Profesjonalne szklarnie – nie można zapomnieć o piecach miałowych i zbiornikach buforowych

Jeśli wyposażenie profesjonalnej szklarni ma być kompletne, zainteresowane przedsiębiorstwa i osoby nie mogą zapomnieć o piecach miałowych i zbiornikach buforowych. Piece miałowe można zastąpić gazowymi. Dokupuje się do nich odpowiednie elementy pomocnicze, a więc ruszt, wentylatory czy też odżużlacze. Piec w wersji miałowej skonstruowany jest w taki sposób, aby woda mogła w nich swobodnie przepływać. Zapobiegają przegrzewaniu się poszczególnych materiałów.

Zbiorniki buforowe są bardzo ważnymi elementami głównie ze względu na to, iż potrafią oddzielać energię wytwarzaną od odbieranej. Dzięki temu cała instalacja będzie odpowiednio eksploatowana. Poziom wytwarzanego ciepła będzie dostosowany do faktycznego zużycia. To dobra wiadomość dla wszystkich inwestorów, ponieważ w ten sposób znacznie obniża się koszty utrzymania całego obiektu. Zbiorniki mogą udanie współpracować z kotłami, piecami oraz z systemami odzyskującymi ciepło.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *