Osoby lub firmy, które planują wybudować lub zmodernizować szklarnię powinny podejść do tego w pełni profesjonalnie, głównie pod kątem wyposażenia. Szklarnie wykorzystywane są głównie w ramach produkcji ogrodniczej. Muszą cechować się kilkoma istotnymi właściwościami, aby taka produkcja była w nich realizowana na najwyższym poziomie. Szklarnie tego typu nazywa się wielofunkcyjnymi, ponieważ produkuje się w nich rośliny doniczkowe, warzywa czy też kwiaty. Jak widać są bardzo uniwersalne.
Spis treści
Profesjonalne szklarnie – jak przebiega proces budowy?
Proces budowy profesjonalnych szklarni jest dość czasochłonny, ale nic w tym dziwnego, ponieważ każdy kolejny ruch musi być bardzo dokładnie przemyślany i poprzedzony analizami. Nowoczesne szklarnie są konstrukcjami nowoczesnymi oraz niezwykle solidnymi, odpornymi na działanie czynników atmosferycznych. Wykorzystują wszystkie znane w ogrodnictwie technologie. Budowa opiera się na:
- doborze wysokości słupa,
- doborze wysokości dachu,
- wybraniu rozmiaru sekcji.
Dzięki takim analizom szklarnia będzie dopasowana do potrzeb konkretnych klientów i będzie można w niej uprawiać wybrane rośliny lub też warzywa. Najważniejsze jest to, aby zadbać o odpowiednią kombinację struktury, systemu wentylacji, cieniówek, rynien oraz dachu. Muszą pracować nad tym doświadczeni specjaliści.
Profesjonalne szklarnie – co powinno się w nich znaleźć?
W profesjonalnych szklarniach powinno znaleźć się wiele istotnych elementów, w tym przede wszystkim systemy cieniujące. Mają ogromny wpływ na rozwój produkcji, w którą przedsiębiorstwa zainwestowały pokaźne pieniądze. Zainteresowanym firmom i osobom potrzebne jest fachowe doradztwo w zakresie doboru systemu oraz odpowiedniej tkaniny. Jest to zależne od prowadzonych upraw. Kurtyny cieniujące są jednak niezbędne, ponieważ regulują ilość dostarczanego z zewnątrz światła. W tym przypadku można wyróżnić kurtyny:
- wierzchołkowe – montuje się je przy samych wierzchołkach szklarni,
- rolowane na połacie dachowe – zapewniają bardzo precyzyjną regulację dostarczanego z zewnątrz światła słonecznego,
- przeciwsłoneczne – uniemożliwiają swobodne przepływanie mas powietrza,
- energetyczne – utrzymują optymalną temperaturę,
- warstwowe – udanie zasłaniają ściany boczne.
Oprócz wspomnianych kurtyn istotnym elementem wyposażenia jest także system ogrzewania. Do wyboru są podstawowe systemy grzewcze, ale też bufory, piece czy też rozwiązania wykorzystujące dozowanie CO2. Przydaje się to zarówno w zakresie budowy nowej szklarni, jak i renowacji już istniejącej.
Profesjonalne szklarnie – nie można zapomnieć o piecach miałowych i zbiornikach buforowych
Jeśli wyposażenie profesjonalnej szklarni ma być kompletne, zainteresowane przedsiębiorstwa i osoby nie mogą zapomnieć o piecach miałowych i zbiornikach buforowych. Piece miałowe można zastąpić gazowymi. Dokupuje się do nich odpowiednie elementy pomocnicze, a więc ruszt, wentylatory czy też odżużlacze. Piec w wersji miałowej skonstruowany jest w taki sposób, aby woda mogła w nich swobodnie przepływać. Zapobiegają przegrzewaniu się poszczególnych materiałów.
Zbiorniki buforowe są bardzo ważnymi elementami głównie ze względu na to, iż potrafią oddzielać energię wytwarzaną od odbieranej. Dzięki temu cała instalacja będzie odpowiednio eksploatowana. Poziom wytwarzanego ciepła będzie dostosowany do faktycznego zużycia. To dobra wiadomość dla wszystkich inwestorów, ponieważ w ten sposób znacznie obniża się koszty utrzymania całego obiektu. Zbiorniki mogą udanie współpracować z kotłami, piecami oraz z systemami odzyskującymi ciepło.
Podobne artykuły
Drzwi ukryte i kolorowe klamki – nowoczesne trendy nadające wnętrzom wyjątkowe wykończenie
Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz wskazują jasno: coraz większą rolę odgrywają detale, które nadają przestrzeni wyjątkowy charakter. Minimalizm nadal króluje…
Drzwi wewnątrzklatkowe z ościeżnicą – czy warto zainwestować w solidne rozwiązanie do mieszkania?
Bezpieczeństwo i komfort domowników to dziś jeden z najważniejszych priorytetów w budownictwie mieszkaniowym. W przypadku lokali w budynkach wielorodzinnych szczególną…
Ekologiczne szambo – nowoczesne rozwiązanie dla domów bez kanalizacji
Wybór odpowiedniego systemu gospodarki ściekowej to kluczowa decyzja dla właścicieli domów jednorodzinnych, szczególnie w miejscach, gdzie brak dostępu do sieci…
Jak wybrać idealne donice ogrodowe i donice na taras?
Każdy, kto chce stworzyć wyjątkową przestrzeń w ogrodzie lub na tarasie, wie, jak ważnym elementem aranżacji są donice. Nie tylko…
Simon 55 – nowoczesne rozwiązania w Twoim domu
Urządzając dom, warto zadbać o meble, kolory ścian i inne elementy wyposażenia. Każdy szczegół ma znaczenie – nawet gniazdka i…
Tapety sensoryczne dla przedszkolaka – pomysł na wspomaganie rozwoju dziecka przez wyjątkową aranżację wnętrza
Tapety sensoryczne to innowacyjne rozwiązanie w aranżacji wnętrz, stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach przestrzeni – dzieciach w wieku przedszkolnym….
Żyrandole – eleganckie i funkcjonalne
Żyrandole pełnią ważną funkcję w aranżacji wnętrz, łącząc estetykę z funkcjonalnością. To nie tylko źródła światła, ale również elementy dekoracyjne,…
Drzwi wewnętrzne z ukrytą ościeżnicą: nowoczesne i minimalistyczne rozwiązanie
W dzisiejszych czasach, gdy minimalizm i funkcjonalność odgrywają kluczową rolę w projektowaniu wnętrz, drzwi wewnętrzne z ukrytą ościeżnicą zyskują coraz…
Zlewozmywaki granitowe – stylowe i funkcjonalne rozwiązanie do kuchni i łazienki
Każde pomieszczenie w domu wymaga przemyślanych rozwiązań, które łączą estetykę z funkcjonalnością. W przypadku kuchni i łazienki jednym z najważniejszych…
Nowoczesne lustra – połączenie estetyki i funkcjonalności w aranżacji wnętrz
Lustra od dawna pełnią ważną rolę we wnętrzach, jednak w aranżacjach na rok 2025 zyskują nowe oblicze. Stały się nie…