Popularne

Artykuł

Ogród

Przygotowujemy boisko szkolne – o czym należy pamiętać?

Przygotowujemy boisko szkolne – o czym należy pamiętać?

Wraz z pojawieniem się programu budowy „Orlików 2012” pojawiło się mnóstwo boisk piłkarskich dla młodych piłkarzy. Również przy szkole takie boisko powinno się znajdować, wszak ganianie z piłką po betonie wiąże się z większym ryzykiem urazów, dlatego warto przeznaczyć część szkolnego podwórka na niekoniecznie pełnowymiarowe boisko piłkarskie. Już teraz zdradzimy, że kluczowe znaczenie będzie miał dobór najlepszej trawy sportowej.

Jakie wymiary powinno mieć boisko piłkarskie?

Standardowe wymiary boiska piłkarskiego to 68 metrów szerokości i 105 metrów długości. Siłą rzeczy często jednak trudno jest wykonać pełnowymiarowe boisko przy szkole. Można jednak przygotować takie, które będzie spełniało standardy. W przypadku „Orlików 2012” było to 30 metrów szerokości i 62 metry długości, a boiska były pokrywane sztuczną nawierzchnią. Niewątpliwie takie rozwiązanie jest wygodne z punktu widzenia eksploatacji, jednak warto postarać się o takie, z prawdziwą trawą sportową, tylko jaką wybrać?

Trawa na boisko piłkarskie – czym powinna się charakteryzować?

Przede wszystkim najistotniejszą cechą trawy sportowej jest jej odporność na uszkodzenia i deptanie. Takie cechy posiada rajgras angielski, który jest podstawą wielu mieszanek traw sportowych. Charakteryzuje się bardzo dobrym ukorzenieniem. Zwana jest również życicą trwałą. W mieszance do wysiania powinna stanowić większość, czyli ponad 50%, a nawet 60%. Pozostałą część stanowi kostrzewa czerwona, a także wiechlina łąkowa. Mieszanka traw jest wysoce odporna na czynniki zewnętrzne, co oczywiście nie oznacza, że nie trzeba o nią odpowiednio dbać, wręcz przeciwnie.

Odpowiednie przygotowanie gleby

Gleba pod boisko piłkarskie nie powinna być zbyt gliniasta ani wilgotna. Najlepiej jeśli jest lekko piaszczysta. Istotne znaczenie ma usunięcie wszelkich chwastów, dlatego ten zabieg trzeba przeprowadzić na samym początku metodą tradycyjną lub chemiczną. Przed wysianiem trawy warto użyć aeratora, czyli napowietrzacza. Po wysianiu trzeba trawę obficie podlać i tę czynność regularnie powtarzać. Trzeba wiedzieć, że trawa sportowa wymaga podlewania przynajmniej raz w tygodniu, a w okresach suszy trzeba ją zraszać nawet codziennie. Oczywiście najlepiej zainstalować system zraszaczy. Jednak ponieważ jest to bardzo duży koszt można stosować te nawierzchniowe, obrotowe i przenośne. Wtedy jednak samodzielnie należy kontrolować wilgotność gleby, gdyż w systemach zraszania wszelkie informacje o otoczeniu zbierają sterowniki elektryczne uruchamiające proces zraszania.

Posadowienie bramek i ławek piłkarskich, a także wyrysowanie linii

Oczywiście na wyrośniętym trawniku trzeba postawić bramki. Można zdecydować się na gotowe modele aluminiowe z siatką, ale równie dobrze bramki o odpowiedniej średnicy można wykonać z drewna i odpowiednio zabezpieczyć je przed wilgocią. Bardzo ważne są również ławki piłkarskie. Można także zlecić ich wykonanie zakładowi stolarskiemu lub zakupić w sklepie z zaopatrzeniem sportowym, gdzie znajdą się modele wykonane z tworzywa sztucznego i aluminium. Oczywiście trzeba zaopatrzyć się jeszcze w wózek do rysowania linii na wapno lub kredę. Tylko taki sprzęt zagwarantuje wyrysowanie odpowiedniego kształtu boiska i jego stref.

Pielęgnacja boiska przed i w tracie sezonu

Przy zastosowaniu trawy sportowej trzeba zaopatrzyć się nie tylko w kosiarkę do trawy, ale również wertykulator z aeratorem, który pozwoli zebrać martwą darń po zimie, kiedy boisko nie jest użytkowane. W przypadku całorocznego naturalna murawa musi być podgrzewana, co stanowi duży koszt. To dlatego na małych stoiskach bardzo często stosuje się sztuczną murawę. Taką trawę rozwija się w rolkach i nie wymaga ona zabiegów pielęgnacyjnych. Zatem jeśli szkoła nie może zorganizować sobie finansowania pielęgnacji murawy, a potrzebuje korzystać z niej przez cały rok, to może okazać się to dobrą alternatywą, choć oczywiście w przypadku szkół sportowych zalecana jest tradycyjne podłoże, na którym gra się nieco inaczej. Warto wiedzieć, że na wielu boiskach piłkarskich mamy do czynienia z trawami mieszanymi czyli sztucznymi źdźbłami wzmacniającymi tradycyjną trawę. Taka technologia jest jednak niezwykle kosztowna.

Wybierając najlepszą trawę sportową na boisko piłkarskie przy szkole warto pamiętać, że powinna zawierać w swoim składzie sporą ilość rajgrasu angielskiego. Ważne jest również zaopatrzenie w sprzęt do pielęgnacji trawnika i utrzymywania jego optymalnej długości.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *