Popularne

Artykuł

Ogród

Rodzaje agrowłóknin

Rodzaje agrowłóknin

Agrowłókniny to bardzo praktyczny materiał wykorzystywany w ogrodzie. Służy do okrywania roślin i ściółkowania podłoża. Zabezpiecza przed mrozem, a także hamuje wzrost chwastów. Aby agrowłóknina spełniała swoją funkcję, trzeba wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Agrowłóknina na chwasty

Jednym z typów agrowłókniny jest taka, która zapobiega powstawaniu chwastów. Agrowłóknina tego typu jest bardzo mocnym materiałem o dużej wytrzymałości. Jej gramatura nie pozwala chwastom przebijać się na powierzchnię. Bez dostępu do światła chwasty mają utrudniony wzrost. Agrowłóknina antychwastowa eliminuje chwasty bez konieczności użycia środków chemicznych. Ogromną zaletą tej metody jest to, że spokojnie na tego typu agrowłókninie można sadzić sadzonki. Sprawdza się także jako materiał ściółkujący. Można wysypać na niej korę, kamienie lub grys. Agrowłóknina bardzo dobrze przystosowuje się do nierówności oraz większych skarp. Najczęściej wykorzystywana jest przy uprawach truskawek oraz innych owoców i warzyw.

Agrowłóknina zimowa

W trakcie zimowych dni i nocy rośliny narażone są na przemarznięcie lub przesuszenie. Większość osób ma w ogrodzie rośliny, które są podatne na zimowe warunki atmosferyczne. Z tego powodu, zanim nadejdą mrozy, warto pomyśleć jak przygotować się do zabezpieczenia tych wrażliwych roślin. Dobrym pomysłem jest zastosowanie agrowłókniny zimowej. Jej gramatura to 30-50 g/m2. Biały kolor ogranicza wpływ promieniowania słonecznego. Zimowe agrowłókniny chronią rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi:  bezpośrednim chłodem i wysuszeniem mroźnymi wiatrami. Poprawiają warunki rozwoju roślin i ich jakość. Ważne, aby taki materiał dokładnie przymocować do ziemi, ponieważ rośliny musza być całe zasłonięte. W przypadku rękawów trzeba lekko obwiązać roślinę na całej jej wysokości.

Agrowłóknina wiosenna

Ten rodzaj ma najniższą gramaturę: 15-30 g/m2.  Agrowłóknina wiosenna oddycha, dzięki czemu jest możliwa odpowiednia wymiana powietrza. Skutkiem tego jest poprawny wzrost młodych roślin. Ten typ materiału chroni plony przed przymrozkami oraz silnymi promieniami słonecznymi. Agrowłókninę wiosenną należy rozłożyć zaraz po posianiu nowych plonów. Rośliny zimujące z kolei trzeba przykryć, gdy temperatura sięgnie 5 stopni Celsjusza. Dzięki agrowłókninie wiosennej możliwy jest wcześniejszy siew, wcześniejsze plonowanie, a także wyższe plony i ich lepsza jakość. Zapewnia roślinom odpowiedni mikroklimat.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *