Agrowłókniny to bardzo praktyczny materiał wykorzystywany w ogrodzie. Służy do okrywania roślin i ściółkowania podłoża. Zabezpiecza przed mrozem, a także hamuje wzrost chwastów. Aby agrowłóknina spełniała swoją funkcję, trzeba wiedzieć, na jakie parametry zwrócić uwagę przy jej wyborze.
Agrowłóknina na chwasty
Jednym z typów agrowłókniny jest taka, która zapobiega powstawaniu chwastów. Agrowłóknina tego typu jest bardzo mocnym materiałem o dużej wytrzymałości. Jej gramatura nie pozwala chwastom przebijać się na powierzchnię. Bez dostępu do światła chwasty mają utrudniony wzrost. Agrowłóknina antychwastowa eliminuje chwasty bez konieczności użycia środków chemicznych. Ogromną zaletą tej metody jest to, że spokojnie na tego typu agrowłókninie można sadzić sadzonki. Sprawdza się także jako materiał ściółkujący. Można wysypać na niej korę, kamienie lub grys. Agrowłóknina bardzo dobrze przystosowuje się do nierówności oraz większych skarp. Najczęściej wykorzystywana jest przy uprawach truskawek oraz innych owoców i warzyw.
Agrowłóknina zimowa
W trakcie zimowych dni i nocy rośliny narażone są na przemarznięcie lub przesuszenie. Większość osób ma w ogrodzie rośliny, które są podatne na zimowe warunki atmosferyczne. Z tego powodu, zanim nadejdą mrozy, warto pomyśleć jak przygotować się do zabezpieczenia tych wrażliwych roślin. Dobrym pomysłem jest zastosowanie agrowłókniny zimowej. Jej gramatura to 30-50 g/m2. Biały kolor ogranicza wpływ promieniowania słonecznego. Zimowe agrowłókniny chronią rośliny przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: bezpośrednim chłodem i wysuszeniem mroźnymi wiatrami. Poprawiają warunki rozwoju roślin i ich jakość. Ważne, aby taki materiał dokładnie przymocować do ziemi, ponieważ rośliny musza być całe zasłonięte. W przypadku rękawów trzeba lekko obwiązać roślinę na całej jej wysokości.
Agrowłóknina wiosenna
Ten rodzaj ma najniższą gramaturę: 15-30 g/m2. Agrowłóknina wiosenna oddycha, dzięki czemu jest możliwa odpowiednia wymiana powietrza. Skutkiem tego jest poprawny wzrost młodych roślin. Ten typ materiału chroni plony przed przymrozkami oraz silnymi promieniami słonecznymi. Agrowłókninę wiosenną należy rozłożyć zaraz po posianiu nowych plonów. Rośliny zimujące z kolei trzeba przykryć, gdy temperatura sięgnie 5 stopni Celsjusza. Dzięki agrowłókninie wiosennej możliwy jest wcześniejszy siew, wcześniejsze plonowanie, a także wyższe plony i ich lepsza jakość. Zapewnia roślinom odpowiedni mikroklimat.
Podobne artykuły
Ile kosztuje toaleta myjąca? Poznaj ceny tego rozwiązania
Jeśli rozważasz zakup toalety myjącej, pierwsze pytanie, jakie sobie zadajesz, to prawdopodobnie – ile to kosztuje? I słusznie. Różnice w…
Jaki kolor pościeli wybrać? Co sprawdzi się najlepiej w Twojej sypialni?
Wybór odpowiedniej pościeli to coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Kolor pościeli wpływa na nasze samopoczucie, jakość snu i ogólną…
Okapy podszafkowe do zabudowy czy nowoczesne okapy CIARKO – sprawdź, które rozwiązanie lepiej pasuje do Twojej kuchni
W nowoczesnych kuchniach estetyka idzie w parze z funkcjonalnością. Coraz częściej od sprzętów AGD oczekuje się nie tylko wysokiej wydajności,…
Drzwi ukryte i kolorowe klamki – nowoczesne trendy nadające wnętrzom wyjątkowe wykończenie
Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz wskazują jasno: coraz większą rolę odgrywają detale, które nadają przestrzeni wyjątkowy charakter. Minimalizm nadal króluje…
Drzwi wewnątrzklatkowe z ościeżnicą – czy warto zainwestować w solidne rozwiązanie do mieszkania?
Bezpieczeństwo i komfort domowników to dziś jeden z najważniejszych priorytetów w budownictwie mieszkaniowym. W przypadku lokali w budynkach wielorodzinnych szczególną…
Kuchnia w stylu „eko-luksus” – jak połączyć zrównoważony design z elegancją?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z naturą, ale jednocześnie nie rezygnować z komfortu i piękna…
Nietypowe lustro do przedpokoju – jakie wybrać?
Lustro to nie tylko funkcjonalny element każdego przedpokoju, ale także ważny detal aranżacyjny, który może wpłynąć na całkowity odbiór wnętrza….
Zieleń w biurze – jak ogrody wertykalne, ściany z mchu i rośliny stabilizowane odmieniają przestrzeń pracy
Zieleń to nie tylko dekoracja – to narzędzie wspierające komfort, zdrowie i efektywność. Coraz więcej nowoczesnych przestrzeni biurowych sięga po…
Tapety sensoryczne dla przedszkolaka – pomysł na wspomaganie rozwoju dziecka przez wyjątkową aranżację wnętrza
Tapety sensoryczne to innowacyjne rozwiązanie w aranżacji wnętrz, stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach przestrzeni – dzieciach w wieku przedszkolnym….
Żyrandole – eleganckie i funkcjonalne
Żyrandole pełnią ważną funkcję w aranżacji wnętrz, łącząc estetykę z funkcjonalnością. To nie tylko źródła światła, ale również elementy dekoracyjne,…