Popularne

Artykuł

Ogród

Sadzonki poziomki – uprawa, zastosowanie, co warto wiedzieć?

Sadzonki poziomki – uprawa, zastosowanie, co warto wiedzieć?

Poziomki to jedne z tych owoców, na które niecierpliwie czekamy wiosną i latem. Są to rośliny, które dla wielu wydają się niezbędne ze względu na małe, czerwone, smaczne i mięsiste owoce. Zarówno dorośli, jak i dzieci uwielbiają truskawki i ich starszych przodków – poziomki, które można jeść na surowo, łączyć z ciastami, dżemami i sorbetami. Co należy wiedzieć o poziomkach w ogrodzie, ich uprawie i zastosowaniu w kuchni? Zapraszamy.

Jakie są cechy charakterystyczne poziomek?

Poziomka jest przodkiem dzisiejszych truskawek. W średniowieczu ich uprawa rozprzestrzeniła się na ogrody szlacheckie. W okresie renesansu wystąpiły pierwsze próby krzyżowania gatunków, z których narodziła się znacznie większa truskawka. W Polsce poziomki są wciąż jednak szeroko docenianymi owocami, znanymi ze swojego delikatnego smaku, możliwości jedzenia na surowo i stanowienia niezwykle estetycznej dekoracji ogrodu.

Podobnie jak truskawka, poziomki tworzą kępkę, której liście mają charakterystyczny trójlistkowy, ząbkowany i lekko owłosiony kształt, o czysto zielonym kolorze. Rozwijają się w pędach dochodzących do 40  cm długości, na których od kwietnia do lipca pojawiają się kwiaty o 5 płatkach, bardzo miododajne. Krzak poziomki produkuje również rozłogi, co pozwala na ich rozmnażanie.

Kiedy zasiać sadzonki poziomki w ogrodzie?

Najlepszą porą na sadzenie poziomek jest okres od połowy sierpnia do połowy października, czyli na samym początku jesieni. Ten okres jest idealny, ponieważ ziemia jest wciąż ciepła, dając roślinom szansę na idealne zakorzenienie się.

Sadzonki zaczynają wyrastać w następnym sezonie. Ze względu na stosunkowo stały klimat panujący w Polsce nie trzeba planować zasadzenia przed połową sierpnia. Poziomki w doniczce, które są niezwykle popularne na rynku, mogą być posadzone również na wiosnę.

Jaka gleba do sadzenia poziomek?

Czy to w ogrodzie, czy w doniczce, poziomka ceni sobie glebę podobną do tej znajdującej się w lesie. Potrzebuje gleby bogatej w próchnicę, o lekko kwaśnym odczynie, jak np. ziemia wrzosowa. Preferuje obszary o widocznym półcieniu.

Oprócz tego gleba musi być niezwykle żyzna, lekka i przede wszystkim dobrze osuszona. Chociaż poziomki tolerują każdy rodzaj gleby, najlepiej rozwijają się na glebach lekko kwaśnych. Ostatni ważny punkt, w ramach dobrego płodozmianu wybrany obszar sadzenia nie powinien być wykorzystywany do upraw poziomek i truskawek przez co najmniej 5 lat.

Choroby i szkodniki krzaków poziomek

Wiele owadów, mięczaków i insektów uwielbia poziomki. Głównymi z nich są, jak można się spodziewać, ślimaki. Może się jednak zdarzyć, że sadzonki poziomek mogą zostać zaatakowane przez roztocza oraz mszyce na części nadziemnej.

W podłożu groźne są dla nich larwy chrząszczy, drutowców, świerszczy. Jeśli chodzi o choroby, krzak poziomki jest niezwykle odporny na różnorodne infekcje. Jednakże te, które mogą wystąpić to m.in.:

  • Chloroza;
  • Szara zgnilizna;
  • Mączniak prawdziwy.

Jak im przeciwdziałać? Najbezpieczniejsze środki do spryskiwania truskawek i poziomek to obornik pokrzywowy lub czarne mydło. Po zasadzeniu poziomek można zastosować naturalną ściółkę, na przykład czystą słomę. Ściółkowanie skutecznie ogranicza pojawienie się chwastów, chorób, chłodzi glebę i izoluje owoce od ziemi. Obok poziomek można zasadzić ich naturalnych przyjaciół, takich jak por i czosnek, które powstrzymują owady, zwłaszcza roztocza.

Do czego przydają się poziomki w kuchni?

Poziomki podobnie jak truskawki doskonale nadają się do przyrządzania wykwintnych deserów, a także do przygotowywania smacznych dżemów i powideł. Z tego względu są także szczególnie polecane w tworzeniu zdrowych lemoniad na upalne lato, czy dołączając je do przyrządzanych sałatek owocowych.

Za tym, aby stosować poziomki w kuchni, stoi fakt, iż są one bogate w wodę (około 90% na 100 g). Owoce te mają również bardzo wysoką zawartość witaminy C, A i B9. Zawarte są w nich także duże ilości potasu, błonnika, magnezu, miedzi, czy nawet cynku. Są również naturalnymi antyoksydantami, przyczyniają się do poprawy krążenia krwi i stymulacji układu nerwowego.

Warto pamiętać, że poziomki muszą być szybko skonsumowane, gdyż nie wytrzymują silnych upałów. Aby zadbać o ich walory smakowe, dobrze jest umieścić je w dużym naczyniu i odstawić w chłodne miejsce, poniżej 12°C. Lodówka pogarsza smak poziomek, z tego względu, jeśli jest ich za dużo, można odstawić je w partiach do zamrożenia na sos lub lody.

Jakie odmiany poziomek można sadzić w ogrodzie?

Krzaki poziomek mogą być umieszczane w doniczkach lub bezpośrednio w ziemi, podobnie jak truskawki. Niezależnie od tego, najczęściej polecane odmiany do sadzenia w ogrodzie to m.in.:

  • Poziomka Yellow;
  • Poziomka Alexandria;
  • Poziomka Indyjska;
  • Poziomka Rugia;

W ofercie sklepu Podkarpackie Sady można znaleźć nie tylko stare odmiany poziomek, lecz także nowo powstałe warianty niezwykle pożywnej i zdrowej rośliny ogrodowej, którą można bezproblemowo uprawiać na terenie całej Polski. Sprawdź najpopularniejsze rodzaje poziomek na: https://www.podkarpackiesady.pl/47-poziomki-i-truskawki.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *