Popularne

Artykuł

Ogród

Szklarnie ogrodowe – przykłady zastosowania

Szklarnie ogrodowe – przykłady zastosowania

Sprawdźmy, do czego wykorzystać można ogrodowe szklarnie. Jakie płyną korzyści z posiadania szklarni? Czy szklarnia to tylko i wyłącznie dobrze nam znany sposób na hodowanie ciepłolubnych pomidorów czy papryk? Czy szklarnię można wykorzystać jako… garaż? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Zalety korzystania ze szklarni ogrodowej

Hodowanie roślin w szklarni to szereg różnych korzyści. Po pierwsze, jesteśmy w stanie hodować gatunki, które poza szklarnią nie przetrwałyby w naszym klimacie. Po drugie, jesteśmy w stanie przedłużyć okres wegetacyjny i utworzyć organizmom kontrolowane pod względem warunków środowisko. Nie tylko – szklarnia zapewnia przede wszystkim stabilność panujących wewnątrz warunków. Obecnie warunki pogodowe są tak zmienne, że w kwietniu mogą zaskoczyć nas przymrozki, zaś w październiku… upały. Nie jest to korzystne dla roślin. Roślin hodowanych w szklarni nie trzeba silnie nawozić środkami chemicznymi, a ochronienie ich przed działaniem szkodników jest dużo łatwiejsze – bowiem to my kontrolujemy dostęp do szklarni i panujące w jej wnętrzu warunki.

Zastosowanie szklarni

Szklarnie to przede wszystkim praktyczne, użytkowe narzędzie do hodowania roślin, ze względu na ich właściwości ochronne: szklarnie oznaczają odporność: na mróz, zbyt silne nasłonecznienie, wichry, gradobicia czy ulewy. Możemy uprawiać w nich różnego rodzaju rośliny, w tym także ciepłolubne. To doskonałe narzędzie do ekologicznej uprawy własnych warzyw czy owoców. W szklarniach bardzo łatwo rozmnażać i rozsiewać rośliny, ponieważ kiełkowanie następuje dużo szybciej. Możemy chować w nich również rośliny doniczkowe, którym ciężko byłoby przetrwać zimę w ogrodzie czy na tarasie. W szklarni możemy leczyć rośliny chore – zapewnienie im stabilnych warunków to często prosty sposób do ich regeneracji. Szklarnia to dla niektórych miejsce odpoczynku i relaksu – w końcu nic nie jest w stanie bardziej oderwać od codziennego stresu niż trochę fizycznej pracy, w dodatku w otoczeniu roślin J Mówi się nawet, że praca przy roślinach ma działanie antydepresyjne. W szklarni możemy również przechowywać wszystkie narzędzia ogrodowe.

Nietypowe zastosowania pojemnych szklarni

W przypadku szklarni przeznaczonych specjalnie dla gospodarstw, tych zastosowań może być nawet więcej. Czy wiesz, że szklarnie o sporej pojemności możemy wykorzystać również jako…. garaż, magazyn, baldachim nad basenem, czy też miejsce tymczasowych obszarów produkcyjnych? Przykładem tak pojemnej szklarni jest szklarnia Fermer.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *