Popularne

Artykuł

Ogród

Szklarnie ogrodowe – wszystko co warto o nich wiedzieć

Szklarnie ogrodowe – wszystko co warto o nich wiedzieć
Szklarnia z aluminium i paneli poliwęglanowych, fot. Ogrodosfera,pl

Elementem zdrowego stylu życia jest zbilansowana dieta oparta w dużej mierze na warzywach i owocach. Nie jest tajemnicą, że te najzdrowsze pochodzą z własnych upraw. Mieszkańcy domków jednorodzinnych posiadający własne ogródki mogą się nimi cieszyć, ale jeśli chce się je mieć dłużej niż przez sezon, w ogródku przyda się szklarnia ogrodowa. Co warto wiedzieć przed jej zakupem? Czy postawić ją samemu, czy kupić gotową i jaką wybrać najlepiej? Jakie są zalety szklarni ogrodowych? Sprawdźcie.

Szklarnie ogrodowe — jakie są możliwości wyboru?

Szklarnie ogrodowe stawia się od lat i o ile kiedyś budowało się je przeważnie samemu, obecnie można kupić gotowe i cieszyć się uprawami przez dłuższy okres niż wskazywałby na to sezon. Na rynku dostępne są różne rodzaje szklarni, które różnią się od siebie wielkością, kształtem czy rodzajem materiałów, z jakich zostały wykonane. Produkuje się je ze szkła lub tworzyw, które przepuszczają światło. Pewną odmianą szklarni, w której wykorzystuje się przezroczystą folię, są tunele foliowe. W standardowej szklarni jednak, czyli takiej, do której można wejść i swobodnie pielęgnować w niej rośliny, transparentne jej elementy tworzące ściany i dach, są jedynie wypełnieniem konstrukcji stalowej, aluminiowej lub drewnianej. Najmocniejszy z nich jest stelaż wykonany ze stali i ten poleca się szczególnie do dużych szklarni. Tradycyjne szkło jako wypełnienie wciąż jest stosowane, ale z tego względu, że się tłucze, coraz częściej zastępowane jest poliwęglanem – przykładem mogą być szklarnie ogrodowe w Ogrodosfera.pl – panele poliwęglanowe są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Wnętrze szklarni ogrodowej, fot. Ogrodosfera.pl

Jaką szklarnię wybrać najlepiej?

Jak widać, możliwości wyboru są i dobrze jest wcześniej zastanowić się, czy warto zainwestować w szklarnię z trwałych materiałów, która będzie dawała plony przez lata, czy kupić taką, która przetrwa jeden, czy dwa sezony, ale będzie znacznie tańsza. Na początku przygody z uprawianiem roślin w szklarni, jeśli jeszcze nie wiadomo, czy będzie się to kontynuować przez następne lata, warto zainwestować nawet w tę najtańszą, a jeśli korzyści okażą się godne większych inwestycji, wybrać świadomie wykonaną z lepszych materiałów. Jeśli natomiast ktoś z góry zakłada, że będzie uprawiał w niej warzywa czy owoce, które w polskim klimacie nie rosną, musi od razu stworzyć w szklarni warunki, które umożliwią im wzrost. Temperatura w takiej sytuacji nie powinna w nich spadać poniżej 15 stopni. Inaczej wszelkie wysiłki się nie powiodą. Jedyną opcją w takim wypadku jest szklarnia ogrzewana.

Szklarnia z dwuskrzydłowymi drzwiami, fot. Ogrodosfera.pl

Jakie są zalety posiadania szklarni ogrodowej?

O zaletach szklarni ogrodowej każdy przekona się sam, uprawiając w niej rośliny zgodnie z zaleceniami dla konkretnego typu warzyw czy owoców. Z najczęściej wymienianych zalet można jednak wymienić:

  • świeże warzywa, owoce i zioła przez dużą część roku,
  • zabezpieczenie upraw przed złymi warunkami atmosferycznymi, takimi, jak niespodziewany mróz, czy grad,
  • ochrona upraw przed ptakami, które potrafią je niszczyć w ogrodzie,
  • możliwość uprawy roślin wymagających, czy tropikalnych, które są wrażliwe na zimne temperatury.
Elegancka szklarnia o opływowych kształtach, fot. Ogrodosfera.pl

To tylko niektóre zalety szklarni ogrodowej, mające jednak znaczenie w późniejszych zbiorach. Jeśli więc tylko istnieje wystarczająco dużo miejsca w ogródku, aby szklarnię postawić, warto to zrobić, bo rośliny w niej właściwie pielęgnowane, z pewnością przyniosą wiele zadowolenia i korzyści użytkownikom.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *