Popularne

Artykuł

Ogród

Tunel foliowy na zimę – czy to dobra inwestycja?

Tunel foliowy na zimę – czy to dobra inwestycja?

Uprawę warzyw w celach zarobkowych, a także uprawę kwiatów czy innych roślin ozdobnych zwykle prowadzi się w różnych tunelach foliowych. Dzięki temu rośliny te zyskują dodatkową osłonę przed zimnem, co pozwala im szybciej rosnąć i dojrzewać. W zimie tunele foliowe cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat. 

Tunel foliowy – jak wpływa na uprawę roślin?

Tak jak silnik spalinowy to obowiązkowe wyposażenie każdego warsztatu samochodowego, tak tunel foliowy powinien się znaleźć w każdym ogrodzie. Takie okrycie bardzo pozytywnie wpływa na rozwój roślin i utrzymanie plonów. Bez właściwej ochrony posadzone rośliny są narażone na działanie zmieniających się warunków atmosferycznych np. upałów czy przymrozków. Tunel foliowy umożliwia kontrolowanie czynników, które mogłyby negatywnie wpłynąć na rozwój roślin.

Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest to, że tunele foliowe wydłużają czas uprawy, można w nich uprawiać wiele gatunków roślin, także te egzotyczne.

Jakie rośliny można uprawiać w tunelach foliowych?

W tunelach foliowych można posadzić różne gatunki roślin. Świetnie sprawdzą się tam rośliny ciepłolubne, zioła czy kwiaty ozdobne. Wszystkie rozwijają się w dobrym tempie, zachowują żywe kolory i nie dotykają ich żadne choroby.

W dzisiejszych czasach, kiedy panuje prawdziwa moda na ekologiczne, świeże jedzenie to coraz więcej klientów chętnie kupuje owoce czy warzywa, właśnie pochodzące z tuneli foliowych.

Okres wegetacji w tunelach foliowych

W naszym klimacie okres wegetacji roślin może wystąpić tylko raz w ciągu roku. Zaczyna się on, kiedy kończą się przymrozki, a kończy gdy jesienią zaczyna się robić zimniej. W czasie okresu wegetacji flora roślin utrzymuje idealny balans ciepła oraz wilgoci.

W Polsce panują specyficzne warunki, długość okresu zimowego nie jest wiadoma, a prognozy często są zmienne. Trudno jest także się domyśleć, kiedy może nadejść wiosna. Dlatego uprawa roślin w tunelach foliowych jest o wiele bardziej efektywna. Rozwiązanie to sprawia, że okres wegetacyjny może trwać nawet cały rok.

Tunel foliowy – najważniejsze informacje

Tunel foliowy wykorzystywany jest w ogrodnictwie od bardzo dawna. Dobrej jakości tunele foliowe są przestrzenią zamkniętą, zbudowaną na podstawie specjalnych metalowych rur wieńczących się ku górze. Szkielet pokryty jest folią, która może być jedno, albo dwu warstwowa. Zwykle konstrukcje tego typu mają mniej więcej dwa metry wysokości. Dzięki temu bez problemów może do niego wejść każdy człowiek. Wnętrze tunelu jest zależne od tego jak jest on duży oraz co dokładnie będzie w nim posadzone.

Tunel foliowy to świetne rozwiązanie, które należy wziąć pod uwagę. W zimie, a także kiedy pogoda nie dopisuje, ponieważ zapewnia on roślinom idealne warunki rozwoju, chroni przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych, a także wydłuża okres wegetacji. Tunele foliowe można wykorzystać planując zarówno mniejsze jak i bardziej rozległe hodowle. W razie potrzeb można także znacznie wzmocnić całą konstrukcję.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *