Uprawę warzyw w celach zarobkowych, a także uprawę kwiatów czy innych roślin ozdobnych zwykle prowadzi się w różnych tunelach foliowych. Dzięki temu rośliny te zyskują dodatkową osłonę przed zimnem, co pozwala im szybciej rosnąć i dojrzewać. W zimie tunele foliowe cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ten temat.
Spis treści
Tunel foliowy – jak wpływa na uprawę roślin?
Tak jak silnik spalinowy to obowiązkowe wyposażenie każdego warsztatu samochodowego, tak tunel foliowy powinien się znaleźć w każdym ogrodzie. Takie okrycie bardzo pozytywnie wpływa na rozwój roślin i utrzymanie plonów. Bez właściwej ochrony posadzone rośliny są narażone na działanie zmieniających się warunków atmosferycznych np. upałów czy przymrozków. Tunel foliowy umożliwia kontrolowanie czynników, które mogłyby negatywnie wpłynąć na rozwój roślin.
Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, jest to, że tunele foliowe wydłużają czas uprawy, można w nich uprawiać wiele gatunków roślin, także te egzotyczne.
Jakie rośliny można uprawiać w tunelach foliowych?
W tunelach foliowych można posadzić różne gatunki roślin. Świetnie sprawdzą się tam rośliny ciepłolubne, zioła czy kwiaty ozdobne. Wszystkie rozwijają się w dobrym tempie, zachowują żywe kolory i nie dotykają ich żadne choroby.
W dzisiejszych czasach, kiedy panuje prawdziwa moda na ekologiczne, świeże jedzenie to coraz więcej klientów chętnie kupuje owoce czy warzywa, właśnie pochodzące z tuneli foliowych.
Okres wegetacji w tunelach foliowych
W naszym klimacie okres wegetacji roślin może wystąpić tylko raz w ciągu roku. Zaczyna się on, kiedy kończą się przymrozki, a kończy gdy jesienią zaczyna się robić zimniej. W czasie okresu wegetacji flora roślin utrzymuje idealny balans ciepła oraz wilgoci.
W Polsce panują specyficzne warunki, długość okresu zimowego nie jest wiadoma, a prognozy często są zmienne. Trudno jest także się domyśleć, kiedy może nadejść wiosna. Dlatego uprawa roślin w tunelach foliowych jest o wiele bardziej efektywna. Rozwiązanie to sprawia, że okres wegetacyjny może trwać nawet cały rok.
Tunel foliowy – najważniejsze informacje
Tunel foliowy wykorzystywany jest w ogrodnictwie od bardzo dawna. Dobrej jakości tunele foliowe są przestrzenią zamkniętą, zbudowaną na podstawie specjalnych metalowych rur wieńczących się ku górze. Szkielet pokryty jest folią, która może być jedno, albo dwu warstwowa. Zwykle konstrukcje tego typu mają mniej więcej dwa metry wysokości. Dzięki temu bez problemów może do niego wejść każdy człowiek. Wnętrze tunelu jest zależne od tego jak jest on duży oraz co dokładnie będzie w nim posadzone.
Tunel foliowy to świetne rozwiązanie, które należy wziąć pod uwagę. W zimie, a także kiedy pogoda nie dopisuje, ponieważ zapewnia on roślinom idealne warunki rozwoju, chroni przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych, a także wydłuża okres wegetacji. Tunele foliowe można wykorzystać planując zarówno mniejsze jak i bardziej rozległe hodowle. W razie potrzeb można także znacznie wzmocnić całą konstrukcję.
Podobne artykuły
Karnisze sufitowe: klasyczne czy w formie listwy? Pomagamy wybrać
Chcesz stworzyć ciekawą aranżację wokół okna? Będzie Ci potrzebny odpowiedni karnisz — bez niego zawieszenie tekstyliów nie byłoby możliwe. Nasza…
Idealna lodówka do Twojego domu
Można zrezygnować z niektórych sprzętów AGD, ale niewątpliwie lodówka w domu jest tym obowiązkowym. To miejsce, które w kontrolowanej temperaturze…
Kinkiety do kuchni – inspiracje oświetlenia
Kuchnia określana jest mianem serca domu. To właśnie tam przygotowywane są posiłki, a czas spędzany przy wspólnych rozmowach staje się…
Szeroka oferta produktów w internetowym sklepie z oświetleniem Studio Światła
Urządzając mieszkanie, jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywa oprawa świetlna wnętrza. Właściwie skomponowane kompozycje oświetleniowe wpływają bowiem na charakter i…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki oraz spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi….
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?