Trawnik po zimie w większości przypadków wygląda niezbyt dobrze. Chcąc jak najszybciej przywrócić jego stan do tego, odpowiadającego okresowi sprzed pojawienia się mroźnych temperatur, należy poświęcić temu masę czasu i pracy. Nawożenie, grabienie martwej darni oraz pierwsze koszenie, to bezapelacyjnie najważniejsze czynności, mające na celu poprawę kondycji murawy.
Do często zapomnianych, a równie ważnych zabiegów zalicza się jeszcze aerację i wertykulację. Być może część osób nawet nie wie, że takowe prace istnieją, gdyż ich nazewnictwo jest niewątpliwie trudne do zapamiętania. Poniższy wpis ma więc na celu zaznajomienie z tymi pojęciami oraz wskazanie korzyści wynikających ze stosowania wspomnianych zabiegów pielęgnacyjnych. Zapraszamy!
Spis treści
Wertykulacja – prosty sposób na gęsty trawnik
Zabiegiem, który z pewnością przyczyni się do poprawy stanu murawy jest wertykulacja. Sam proces zaleca się wykonywać dwa razy w roku – wczesną wiosną oraz jesienią. Uznaje się, że czynność ta niemalże rozpoczyna i kończy sezon na porost trawy. Ważne, aby wertykulację przeprowadzać zaraz po pierwszym koszeniu oraz drugim razem w okolicach września bądź października.
Proces wertykulacji polega na pionowym cięciu darni na głębokość maksymalnie 1,5 cm. To właśnie na tym obszarze znajduje się zalegająca, obumarła część trawnika, a także mech i filc. Usunięcie zbędnej materii umożliwia przedostanie się do gleby niezbędnych składników naturalnych, jak chociażby wody, światła czy tlenu.
Aeracja – napowietrzanie gleby
Zaraz po wertykulacji, powinno się przystąpić do zabiegów aeracji trawnika. Sama nazwa aeracja oznacza nic innego, jak napowietrzanie trawnika. Wykonuje się to w bardzo prosty sposób, a dokładniej nakłuwając glebę kolcami. Samo rozbijanie przestrzeni ma służyć głównie usprawnieniu przepływu wody i wzmacnianiu zakorzenienia trawnika. Jest to proces niemalże decydujący o poprawie kondycji murawy zaraz po zimie, gdyż pomaga odbudować jej strukturę i zapewnić dopływ niezbędnych składników od spodu.
Sprzęty do aeracji i wertykulacji
Prawdę mówiąc, aerację można wykonywać nawet poprzez chodzenie po ogrodzie w specjalnych nakładkach na buty z kolcami. Jest to jednak niezwykle czasochłonne i uciążliwe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okaże się aerator do trawy. Dzięki obecności silnika elektrycznego bądź spalinowego, czynność przebiegnie znacznie sprawniej i bezproblemowo.
Większość aeratorów posiada również funkcję wertykulacji. Potrzebna do tego jest jedynie wymienna końcówka, którą zazwyczaj klient otrzymuje w zestawie przy kupnie sprzętu. Wielkość i moc samych urządzeń powinna być już zależna od wielkości i charakterystyki terenu. Mając gęściej porośnięty ogród, zdecydowanie bardziej zaleca się zakup aeratorów/wertykulatorów o mniejszej szerokości roboczej. Dysponując natomiast obszernym ogrodem, większa szerokość, moc i spalinowy typ silnika to niemalże konieczność. Typ sprzętu najlepiej jest ustalić ze specjalistą, zajmującym się sprzedażą akcesoriów ogrodowych.
Podobne artykuły
Karnisze sufitowe: klasyczne czy w formie listwy? Pomagamy wybrać
Chcesz stworzyć ciekawą aranżację wokół okna? Będzie Ci potrzebny odpowiedni karnisz — bez niego zawieszenie tekstyliów nie byłoby możliwe. Nasza…
Idealna lodówka do Twojego domu
Można zrezygnować z niektórych sprzętów AGD, ale niewątpliwie lodówka w domu jest tym obowiązkowym. To miejsce, które w kontrolowanej temperaturze…
Kinkiety do kuchni – inspiracje oświetlenia
Kuchnia określana jest mianem serca domu. To właśnie tam przygotowywane są posiłki, a czas spędzany przy wspólnych rozmowach staje się…
Szeroka oferta produktów w internetowym sklepie z oświetleniem Studio Światła
Urządzając mieszkanie, jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywa oprawa świetlna wnętrza. Właściwie skomponowane kompozycje oświetleniowe wpływają bowiem na charakter i…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki oraz spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi….
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?