Trawnik po zimie w większości przypadków wygląda niezbyt dobrze. Chcąc jak najszybciej przywrócić jego stan do tego, odpowiadającego okresowi sprzed pojawienia się mroźnych temperatur, należy poświęcić temu masę czasu i pracy. Nawożenie, grabienie martwej darni oraz pierwsze koszenie, to bezapelacyjnie najważniejsze czynności, mające na celu poprawę kondycji murawy.
Do często zapomnianych, a równie ważnych zabiegów zalicza się jeszcze aerację i wertykulację. Być może część osób nawet nie wie, że takowe prace istnieją, gdyż ich nazewnictwo jest niewątpliwie trudne do zapamiętania. Poniższy wpis ma więc na celu zaznajomienie z tymi pojęciami oraz wskazanie korzyści wynikających ze stosowania wspomnianych zabiegów pielęgnacyjnych. Zapraszamy!
Spis treści
Wertykulacja – prosty sposób na gęsty trawnik
Zabiegiem, który z pewnością przyczyni się do poprawy stanu murawy jest wertykulacja. Sam proces zaleca się wykonywać dwa razy w roku – wczesną wiosną oraz jesienią. Uznaje się, że czynność ta niemalże rozpoczyna i kończy sezon na porost trawy. Ważne, aby wertykulację przeprowadzać zaraz po pierwszym koszeniu oraz drugim razem w okolicach września bądź października.
Proces wertykulacji polega na pionowym cięciu darni na głębokość maksymalnie 1,5 cm. To właśnie na tym obszarze znajduje się zalegająca, obumarła część trawnika, a także mech i filc. Usunięcie zbędnej materii umożliwia przedostanie się do gleby niezbędnych składników naturalnych, jak chociażby wody, światła czy tlenu.
Aeracja – napowietrzanie gleby
Zaraz po wertykulacji, powinno się przystąpić do zabiegów aeracji trawnika. Sama nazwa aeracja oznacza nic innego, jak napowietrzanie trawnika. Wykonuje się to w bardzo prosty sposób, a dokładniej nakłuwając glebę kolcami. Samo rozbijanie przestrzeni ma służyć głównie usprawnieniu przepływu wody i wzmacnianiu zakorzenienia trawnika. Jest to proces niemalże decydujący o poprawie kondycji murawy zaraz po zimie, gdyż pomaga odbudować jej strukturę i zapewnić dopływ niezbędnych składników od spodu.
Sprzęty do aeracji i wertykulacji
Prawdę mówiąc, aerację można wykonywać nawet poprzez chodzenie po ogrodzie w specjalnych nakładkach na buty z kolcami. Jest to jednak niezwykle czasochłonne i uciążliwe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okaże się aerator do trawy. Dzięki obecności silnika elektrycznego bądź spalinowego, czynność przebiegnie znacznie sprawniej i bezproblemowo.
Większość aeratorów posiada również funkcję wertykulacji. Potrzebna do tego jest jedynie wymienna końcówka, którą zazwyczaj klient otrzymuje w zestawie przy kupnie sprzętu. Wielkość i moc samych urządzeń powinna być już zależna od wielkości i charakterystyki terenu. Mając gęściej porośnięty ogród, zdecydowanie bardziej zaleca się zakup aeratorów/wertykulatorów o mniejszej szerokości roboczej. Dysponując natomiast obszernym ogrodem, większa szerokość, moc i spalinowy typ silnika to niemalże konieczność. Typ sprzętu najlepiej jest ustalić ze specjalistą, zajmującym się sprzedażą akcesoriów ogrodowych.
Podobne artykuły
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Rekuperacja a upały. Jakie powinny być ustawienia rekuperatora w upały?
Wysokie temperatury w domu nigdy nie są czymś przyjemnym, wręcz przeciwnie – potrafią być bardzo uciążliwe i męczące. W końcu…
Zasiedzenie nieruchomości: Czym jest i jak można go uniknąć?
Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotrwałe posiadanie samoistne rzeczy. Posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą faktycznie włada…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…
Posadzki ceramiczne – czy to dobry wybór do biura?
Nie da się zaprzeczyć, że posadzki ceramiczne to jedne z najbardziej uniwersalnych typów podłoża. W domach układa się je przeważnie…
Co warto wiedzieć o urządzaniu garderoby? Garść przydatnych wskazówek
Wyobraź sobie przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie poranne przygotowania są szybkie i przyjemne, a każda rzecz jest łatwo…
Wystrój na chłodne dni. Jak wybrać zasłony na zimę?
Gdy temperatura spada, a dni stają się krótsze, naturalnym dążeniem jest stworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery w domu. Zasłony pełnią…