Popularne

Artykuł

Ogród

Wertykulacja i aeracja trawnika – czy w ramach dbania o murawę są to zabiegi konieczne?

Wertykulacja i aeracja trawnika – czy w ramach dbania o murawę są to zabiegi konieczne?

Trawnik po zimie w większości przypadków wygląda niezbyt dobrze. Chcąc jak najszybciej przywrócić jego stan do tego, odpowiadającego okresowi sprzed pojawienia się mroźnych temperatur, należy poświęcić temu masę czasu i pracy. Nawożenie, grabienie martwej darni oraz pierwsze koszenie, to bezapelacyjnie najważniejsze czynności, mające na celu poprawę kondycji murawy.

Do często zapomnianych, a równie ważnych zabiegów zalicza się jeszcze aerację i wertykulację. Być może część osób nawet nie wie, że takowe prace istnieją, gdyż ich nazewnictwo jest niewątpliwie trudne do zapamiętania. Poniższy wpis ma więc na celu zaznajomienie z tymi pojęciami oraz wskazanie korzyści wynikających ze stosowania wspomnianych zabiegów pielęgnacyjnych. Zapraszamy!

Wertykulacja – prosty sposób na gęsty trawnik

Zabiegiem, który z pewnością przyczyni się do poprawy stanu murawy jest wertykulacja. Sam proces zaleca się wykonywać dwa razy w roku – wczesną wiosną oraz jesienią. Uznaje się, że czynność ta niemalże rozpoczyna i kończy sezon na porost trawy. Ważne, aby wertykulację przeprowadzać zaraz po pierwszym koszeniu oraz drugim razem w okolicach września bądź października.

Proces wertykulacji polega na pionowym cięciu darni na głębokość maksymalnie 1,5 cm. To właśnie na tym obszarze znajduje się zalegająca, obumarła część trawnika, a także mech i filc. Usunięcie zbędnej materii umożliwia przedostanie się do gleby niezbędnych składników naturalnych, jak chociażby wody, światła czy tlenu.

Aeracja – napowietrzanie gleby

Zaraz po wertykulacji, powinno się przystąpić do zabiegów aeracji trawnika. Sama nazwa aeracja oznacza nic innego, jak napowietrzanie trawnika. Wykonuje się to w bardzo prosty sposób, a dokładniej nakłuwając glebę kolcami. Samo rozbijanie przestrzeni ma służyć głównie usprawnieniu przepływu wody i wzmacnianiu zakorzenienia trawnika. Jest to proces niemalże decydujący o poprawie kondycji murawy zaraz po zimie, gdyż pomaga odbudować jej strukturę i zapewnić dopływ niezbędnych składników od spodu.

Sprzęty do aeracji i wertykulacji

Prawdę mówiąc, aerację można wykonywać nawet poprzez chodzenie po ogrodzie w specjalnych nakładkach na buty z kolcami. Jest to jednak niezwykle czasochłonne i uciążliwe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okaże się aerator do trawy. Dzięki obecności silnika elektrycznego bądź spalinowego, czynność przebiegnie znacznie sprawniej i bezproblemowo.

Większość aeratorów posiada również funkcję wertykulacji. Potrzebna do tego jest jedynie wymienna końcówka, którą zazwyczaj klient otrzymuje w zestawie przy kupnie sprzętu. Wielkość i moc samych urządzeń powinna być już zależna od wielkości i charakterystyki terenu. Mając gęściej porośnięty ogród, zdecydowanie bardziej zaleca się zakup aeratorów/wertykulatorów o mniejszej szerokości roboczej. Dysponując natomiast obszernym ogrodem, większa szerokość, moc i spalinowy typ silnika to niemalże konieczność. Typ sprzętu najlepiej jest ustalić ze specjalistą, zajmującym się sprzedażą akcesoriów ogrodowych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *