Basen na swojej działce jest świetnym pomysłem nie tylko ze względu na dodatkową atrakcję, lecz także podnosi wartość nieruchomości w razie ewentualnej sprzedaży. Czy budowa basenu będzie drogim wydatkiem? O kosztach budowy dowiesz się w poniższym artykule.
Spis treści
Przydomowy basen – o czym musimy pamiętać?
Często zdarza się, że basen budujemy po zakończeniu budowy domu. Jednak musimy pamiętać, że jednoczesna budowa domu i basenu jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Nie niszczymy roślinności, oszczędzamy czas i pieniądze względem koniecznych formalności oraz ponownego wynajęcia sprzętu budowlanego.
Gdzie usytuować basen? Najlepiej w miejscu, gdzie dochodzi najwięcej promieni słonecznych i z dala od drzew. Nie musimy zbyt często podgrzewać wody, a liście nie będą brudziły naszej atrakcji.
Kolejną cenną poradą jest sprawdzenie stanu gruntów przed budową. Jeśli nie chcemy dopuścić do problemów związanych z wysokim stanem wód warto zadbać o badanie gruntów. Będziemy mieć wówczas pewność, że budowa przebiegnie bez wszelkich obaw.
Wyróżniamy kilka rodzajów basenów
Najczęściej wybieranymi basenami są:
- betonowe lub żelbetowe (wybieramy dowolny kształt i wymiar, a budowa takiego basenu może pochłonąć dużo więcej czasu),
- stalowe (ich technologia jest droga, lecz zbudowanie basenu może być naprawdę szybkie; tak jak w przypadku basenu betonowego możemy wybrać dowolny kształt oraz rozmiar),
- gotowe panele stalowe bądź polimerowe (wyróżniamy wiele możliwości projektowych, a do wyłożenia niecki potrzebna jest tylko folia basenowa),
- gotowe niecki z żywicy poliestrowej (bardzo szybka budowa przy niskich wydatkach, minusem są ograniczone kształty oraz wymiary).
Pamiętajmy, że wybór basenu musi być dobrze przemyślany, jak wszystkie decyzje budowlane. Pierwszym etapem realizacji budowy basenu jest opracowanie projektu, podczas którego dostosowujemy technologię, dokonujemy wyboru miejsca, jak również określamy materiały do budowy i wyznaczamy rozmiar oraz kształt. Kolejnym etapem jest wykop pod budowę basenu. Jego wielkość zależy od wybranej niecki. Do wykopu sprawdzi się koparka gąsienicowa lub kołowa, a do mniejszego basenu koparko-ładowarka.
Pozwolenie na budowę basenu – czy jest potrzebne?
Pozwolenia na budowę nie wymaga basen o powierzchni mniejszej niż 50 m2. Do jego budowy będzie potrzebne tylko zgłoszenie. Natomiast budowę basenu powyżej 50 m2 należy zgłosić w Starostwie Powiatowym.
Ile kosztuje wykop pod basen?
Wykop pod basen realizowany jest w oparciu o projekt budowlany. Jego koszt zależny jest od wielkości basenu – im jest większy, tym cena za prace ziemne będzie wyższa.
Średnia cena za wykop jednego metra sześciennego ziemi wynosi 35,00 zł. Na przykład wykop pod basen, którego wymiary są następujące: 3,8 m x 5,6 m x 2 m, będzie kosztował ponad 1 400,00 zł.
Firma Roboty Ziemne Szczucki specjalizuje się we wszelkich pracach ziemnych, np. wykopy pod przydomowe baseny. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową www.szczucki.pl
Podobne artykuły
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Rekuperacja a upały. Jakie powinny być ustawienia rekuperatora w upały?
Wysokie temperatury w domu nigdy nie są czymś przyjemnym, wręcz przeciwnie – potrafią być bardzo uciążliwe i męczące. W końcu…
Zasiedzenie nieruchomości: Czym jest i jak można go uniknąć?
Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotrwałe posiadanie samoistne rzeczy. Posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą faktycznie włada…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…
Posadzki ceramiczne – czy to dobry wybór do biura?
Nie da się zaprzeczyć, że posadzki ceramiczne to jedne z najbardziej uniwersalnych typów podłoża. W domach układa się je przeważnie…
Co warto wiedzieć o urządzaniu garderoby? Garść przydatnych wskazówek
Wyobraź sobie przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie poranne przygotowania są szybkie i przyjemne, a każda rzecz jest łatwo…
Wystrój na chłodne dni. Jak wybrać zasłony na zimę?
Gdy temperatura spada, a dni stają się krótsze, naturalnym dążeniem jest stworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery w domu. Zasłony pełnią…