Popularne

Artykuł

Budownictwo

Wykop pod basen – jaki jest koszt budowy?

Wykop pod basen – jaki jest koszt budowy?

Basen na swojej działce jest świetnym pomysłem nie tylko ze względu na dodatkową atrakcję, lecz także podnosi wartość nieruchomości w razie ewentualnej sprzedaży. Czy budowa basenu będzie drogim wydatkiem? O kosztach budowy dowiesz się w poniższym artykule.

Przydomowy basen – o czym musimy pamiętać?

Często zdarza się, że basen budujemy po zakończeniu budowy domu. Jednak musimy pamiętać, że jednoczesna budowa domu i basenu jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Nie niszczymy roślinności, oszczędzamy czas i pieniądze względem koniecznych formalności oraz ponownego wynajęcia sprzętu budowlanego.

Gdzie usytuować basen? Najlepiej w miejscu, gdzie dochodzi najwięcej promieni słonecznych i z dala od drzew. Nie musimy zbyt często podgrzewać wody, a liście nie będą brudziły naszej atrakcji.

Kolejną cenną poradą jest sprawdzenie stanu gruntów przed budową. Jeśli nie chcemy dopuścić do problemów związanych z wysokim stanem wód warto zadbać o badanie gruntów. Będziemy mieć wówczas pewność, że budowa przebiegnie bez wszelkich obaw.

Wyróżniamy kilka rodzajów basenów

Najczęściej wybieranymi basenami są:

  • betonowe lub żelbetowe (wybieramy dowolny kształt i wymiar, a budowa takiego basenu może pochłonąć dużo więcej czasu),
  • stalowe (ich technologia jest droga, lecz zbudowanie basenu może być naprawdę szybkie; tak jak w przypadku basenu betonowego możemy wybrać dowolny kształt oraz rozmiar),
  • gotowe panele stalowe bądź polimerowe (wyróżniamy wiele możliwości projektowych, a do wyłożenia niecki potrzebna jest tylko folia basenowa),
  • gotowe niecki z żywicy poliestrowej (bardzo szybka budowa przy niskich wydatkach, minusem są ograniczone kształty oraz wymiary).

Pamiętajmy, że wybór basenu musi być dobrze przemyślany, jak wszystkie decyzje budowlane. Pierwszym etapem realizacji budowy basenu jest opracowanie projektu, podczas którego dostosowujemy technologię, dokonujemy wyboru miejsca, jak również określamy materiały do budowy i wyznaczamy rozmiar oraz kształt. Kolejnym etapem jest wykop pod budowę basenu. Jego wielkość zależy od wybranej niecki. Do wykopu sprawdzi się koparka gąsienicowa lub kołowa, a do mniejszego basenu koparko-ładowarka.

Pozwolenie na budowę basenu – czy jest potrzebne?

Pozwolenia na budowę nie wymaga basen o powierzchni mniejszej niż 50 m2. Do jego budowy będzie potrzebne tylko zgłoszenie. Natomiast budowę basenu powyżej 50 m należy zgłosić w Starostwie Powiatowym.

Ile kosztuje wykop pod basen?

Wykop pod basen realizowany jest w oparciu o projekt budowlany. Jego koszt zależny jest od wielkości basenu – im jest większy, tym cena za prace ziemne będzie wyższa.

Średnia cena za wykop jednego metra sześciennego ziemi wynosi 35,00 zł. Na przykład wykop pod basen, którego wymiary są następujące:  3,8 m x 5,6 m x 2 m, będzie kosztował ponad 1 400,00 zł.

Firma Roboty Ziemne Szczucki specjalizuje się we wszelkich pracach ziemnych, np. wykopy pod przydomowe baseny. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową www.szczucki.pl

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *