Basen na swojej działce jest świetnym pomysłem nie tylko ze względu na dodatkową atrakcję, lecz także podnosi wartość nieruchomości w razie ewentualnej sprzedaży. Czy budowa basenu będzie drogim wydatkiem? O kosztach budowy dowiesz się w poniższym artykule.
Spis treści
Przydomowy basen – o czym musimy pamiętać?
Często zdarza się, że basen budujemy po zakończeniu budowy domu. Jednak musimy pamiętać, że jednoczesna budowa domu i basenu jest o wiele lepszym rozwiązaniem. Nie niszczymy roślinności, oszczędzamy czas i pieniądze względem koniecznych formalności oraz ponownego wynajęcia sprzętu budowlanego.
Gdzie usytuować basen? Najlepiej w miejscu, gdzie dochodzi najwięcej promieni słonecznych i z dala od drzew. Nie musimy zbyt często podgrzewać wody, a liście nie będą brudziły naszej atrakcji.
Kolejną cenną poradą jest sprawdzenie stanu gruntów przed budową. Jeśli nie chcemy dopuścić do problemów związanych z wysokim stanem wód warto zadbać o badanie gruntów. Będziemy mieć wówczas pewność, że budowa przebiegnie bez wszelkich obaw.
Wyróżniamy kilka rodzajów basenów
Najczęściej wybieranymi basenami są:
- betonowe lub żelbetowe (wybieramy dowolny kształt i wymiar, a budowa takiego basenu może pochłonąć dużo więcej czasu),
- stalowe (ich technologia jest droga, lecz zbudowanie basenu może być naprawdę szybkie; tak jak w przypadku basenu betonowego możemy wybrać dowolny kształt oraz rozmiar),
- gotowe panele stalowe bądź polimerowe (wyróżniamy wiele możliwości projektowych, a do wyłożenia niecki potrzebna jest tylko folia basenowa),
- gotowe niecki z żywicy poliestrowej (bardzo szybka budowa przy niskich wydatkach, minusem są ograniczone kształty oraz wymiary).
Pamiętajmy, że wybór basenu musi być dobrze przemyślany, jak wszystkie decyzje budowlane. Pierwszym etapem realizacji budowy basenu jest opracowanie projektu, podczas którego dostosowujemy technologię, dokonujemy wyboru miejsca, jak również określamy materiały do budowy i wyznaczamy rozmiar oraz kształt. Kolejnym etapem jest wykop pod budowę basenu. Jego wielkość zależy od wybranej niecki. Do wykopu sprawdzi się koparka gąsienicowa lub kołowa, a do mniejszego basenu koparko-ładowarka.
Pozwolenie na budowę basenu – czy jest potrzebne?
Pozwolenia na budowę nie wymaga basen o powierzchni mniejszej niż 50 m2. Do jego budowy będzie potrzebne tylko zgłoszenie. Natomiast budowę basenu powyżej 50 m2 należy zgłosić w Starostwie Powiatowym.
Ile kosztuje wykop pod basen?
Wykop pod basen realizowany jest w oparciu o projekt budowlany. Jego koszt zależny jest od wielkości basenu – im jest większy, tym cena za prace ziemne będzie wyższa.
Średnia cena za wykop jednego metra sześciennego ziemi wynosi 35,00 zł. Na przykład wykop pod basen, którego wymiary są następujące: 3,8 m x 5,6 m x 2 m, będzie kosztował ponad 1 400,00 zł.
Firma Roboty Ziemne Szczucki specjalizuje się we wszelkich pracach ziemnych, np. wykopy pod przydomowe baseny. Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową www.szczucki.pl
Podobne artykuły
4 przybory kuchenne, które warto mieć!
Planując przeprowadzkę do nowego domu czy mieszkania, warto sporządzić listę niezbędnych gadżetów kuchennych będących gwarancją codziennych sukcesów w gotowaniu. Co…
Pompa ciepła w instalacji hybrydowej a zużycie gazu
Ostatnie bardzo duże podwyżki cen gazu wpłynęły na zwiększenie zainteresowania układami hybrydowymi, czyli wspomaganiem kotła gazowego pompami ciepła. Dodatkowo zmiany…
Kanalizacja grawitacyjna – co to jest i jak działa?
Współcześnie trudno wyobrazić sobie budowę domu bez podłączenia do niego wszelkich niezbędnych mediów. Mowa tutaj nie tylko o prądzie czy…
Jaki chodnik dywanowy wybrać do przedpokoju?
Przedpokój to wnętrze, które stwarza tzw. pierwsze wrażenie naszych mieszkań, biur czy domów. Jego aranżacja musi charakteryzować się nie tylko…
Jaki stół do salonu i jadalni wybrać?
Stół to symbol jedności, wspólnoty oraz ciepła domowego ogniska. Jest on jednym z najważniejszych mebli w całym domu. Właśnie przy…
Urządzanie kuchni w 2022. Jakie sprzęty kuchenne są na topie?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Ważne więc, by była urządzona tak, aby spędzanie w niej czasu…
Jak dopasować dywan do pomieszczenia?
Wybór odpowiedniego dywanu może być trudnym zadaniem, jeśli nie jesteś projektantem wnętrz. Jednak dzięki odpowiednim informacjom da się to zrobić…
Lustra nieregularne – modne wyposażenie wnętrz
Kiedyś lustra we wnętrzach domów i mieszkań służyły wyłącznie celom praktycznym. Zazwyczaj przeglądano się w nim przed wyjściem, dbano o…
Mech dekoracyjny wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach
Obecne aranżacje w domach i mieszkaniach przepełnione są elementami roślinnymi oraz motywem kwiatowym. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługuje…
Jak urządzić wąski przedpokój? Wybierz fototapety 3D i uzyskaj niesamowite efekty aranżacyjne!
Fototapety 3D odmieniły już niejeden wąski przedpokój, dzięki złudzeniom optycznym i efektowi trójwymiarowej głębi. Stosując trwałą, zmywalną tapetę trójwymiarową nie tylko…
Najnowsze komentarze
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?
- Green Ania o Jak zadbać o dobre nawodnienie trawnika i ogrodu przed upałami?