Ziemianki ogrodowe są znane od wielu lat. Nic dziwnego, ponieważ najbardziej przydają się właścicielom domków jednorodzinnych. To dzięki nim mamy do dyspozycji zdecydowanie więcej przestrzeni, np. na swoje przetwory. Ziemianki można podzielić na różne rodzaje, zdobywają uznanie ze względu na szereg rozmaitych zalet. Mają swoich zwolenników w wielu zakątkach Polski. W dawnych czasach były prawdziwym skarbem. Po ziemianki sięgają osoby, które lubią eksperymentować w kuchni lub też lubują się w dobrym winie i chcą zyskać miejsce do jego przechowywania. Z pomocą takich budowli nie jest to trudne, chociaż ich przeznaczenie jest bardzo szerokie i uniwersalne. Kluczem do sukcesu jest wykonanie właściwego projektu, więc współpracujmy jedynie z doświadczonymi i obeznanymi w temacie specjalistami.

Ziemianka ogrodowa – do czego można ją wykorzystać?

Ziemianka ogrodowa może być przez nas wykorzystana na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim jest to miejsce do przechowywania:

  • alkoholu,
  • warzyw,
  • przetworów,
  • owoców.

Ich konstrukcje nie są zbyt skomplikowane, podobnie jak ich budowa. Nic dziwnego, że pojawia się ich tak dużo. Różnią się od siebie m.in. wielkością. Warto przeanalizować nasze aktualne potrzeby i na tej podstawie zdecydować się na ewentualną budowę ziemianki ogrodowej. Nie powinno to pochłonąć z naszego budżetu domowego ogromnych pieniędzy. Ziemianki przydadzą się nam przede wszystkim wtedy, gdy zauważymy, że nasze piwnice i spiżarnie są za małe i nie mamy w nich zbyt dużo miejsca na przechowywanie owoców, przetworów czy też warzyw. Ziemiankę możemy zaaranżować w dowolny sposób, chociaż warto wsłuchać się w tym zakresie w porady pochodzące od fachowców. To właśnie dzięki nim mamy największe szanse na stworzenie wymarzonego projektu i stuprocentowe dostosowanie ziemianki do własnych potrzeb i możliwości finansowych.

urocza ziemianka

Atutem ziemianek ogrodowych jest to, że prace nad nimi nie należą do skomplikowanych i czasochłonnych. W ziemiankach bardzo często możemy napotkać ziemniaki, które są w niej skutecznie przechowywane i oczekują na spożycie. Jeśli mamy ich pod dostatkiem, bo np. prowadzimy gospodarstwo rolne lub lubimy kupować je na zapas, taka ziemianka będzie dla nas absolutnym strzałem w dziesiątkę.

Ziemianki ogrodowe – kilka przydatnych informacji

Ziemianki ogrodowe mimo tego, że są niewielkimi pomieszczeniami i budowlami potrzebują pewnych zezwoleń. Musimy o tym bezwzględnie pamiętać, aby przypadkiem nie złamać obowiązujących przepisów i tym samym nie narazić się na nałożenie kary. Ziemianka jest swego rodzaju budowlą ziemną. Co najważniejsze nie jest to jednak zdefiniowane w prawie budowlanym. Warto nawiązać współpracę z dobrym prawnikiem, najlepiej specjalizującym się właśnie w takiej odmianie prawa. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jakie dokumenty musimy skompletować oraz o jakie zezwolenia wystąpić. Dla zainteresowanych osób nie powinno to być jednak żadnym kłopotem, kwestie formalnościowe wypełnia się dość sprawnie i bez zbędnych zgrzytów.

piwniczka ogrodowa

Powstanie ziemianki ogrodowej w wielu przypadkach uzależnione jest od samego podejścia urzędników i kwestii interpretacji. Mając u boku wyspecjalizowanego prawnika mamy zdecydowanie większe szanse na to, iż nasze projekty zakończą się pomyślnie i odniesiemy pożądany sukces. Przydatną wiadomością jest dla nas oczywiście to, iż będziemy potrzebowali zgłosić daną budowlę, co nie powinno być dla nas zbyt czasochłonnym przedsięwzięciem. Uzyskanie pozwolenia na budowę ziemianki ogrodowej nie jest trudne, wystarczy odrobina zaangażowania w wykonywaną pracę i misja zakończy się powodzeniem.

Wniosek o wybudowanie ziemianki należy zgłosić do odpowiedniego urzędu. Co istotniejsze musimy się przy tym kierować dwoma podstawowymi warunkami:

  • ziemianka ogrodowa nie powinna mieć więcej niż 35 metrów kwadratowych,
  • na jednej działce o powierzchni 500 metrów kwadratowych stanąć mogą maksymalnie dwie ziemianki.

Przestrzeganie powyższych zasad pozwoli uniknąć nam w przyszłości wielu problemów, więc do sprawy powinniśmy podejść jak najbardziej poważnie.

Ziemianki pozwalają nam na zachowanie optymalnych temperatur dla przechowywanej żywności lub też wina, dzięki czemu wydłuży się ich żywotność. Temperatura w takim pomieszczeniu waha się w granicach 4-8 stopni Celsjusza.

Ziemianka ogrodowa – w jakim miejscu powinna stanąć?

Miejsce, które chcemy przeznaczyć pod budowę ziemianki ogrodowej powinno być przede wszystkim:

  • suche,
  • zacienione,
  • odporne na zbieranie się nadmiaru wody po opadach deszczu.

Jak widać trzeba się do tego solidnie przyłożyć, a więc przyda nam się szeroka wiedza oraz co najważniejsze doświadczenie. Szukajmy na rynku uznanych specjalistów, z których będziemy mogli skorzystać praktycznie w dowolnym momencie. Bardzo istotne jest to, że takich ziemianek ogrodowych powstaje coraz więcej, ponieważ nie trzeba spełniać w tym zakresie żadnych specjalistycznych wymogów, również pod kątem miejsca budowy.

ziemianka w stylu hobbita
ziemianka w stylu hobbita

Ziemianka ogrodowa nie powinna znajdować się w bliskiej odległości od drzew i krzewów. Rosnące korzenie mogą jej bardzo zaszkodzić, ponieważ narażone na uszkodzenia będą zwłaszcza ściany. Raczej nie chciałoby się doprowadzić do tak przykrych sytuacji, ponieważ cała dotychczasowa praca poszłaby po prostu na marne. Najlepiej byłoby zadbać o to, aby wejście do ziemianki znajdowało się od strony północnej. Dzięki temu rozwiązaniu zabezpieczymy ziemiankę przed nagrzewaniem się ściany frontowej. O tych wszystkich tajnikach poinformują nas jednak specjaliści, dlatego powinniśmy im zaufać, zwłaszcza gdy nie posiadamy w tej kategorii większej wiedzy.

Konstrukcja ziemianki powinna być bardzo stabilna i odporna na warunki atmosferyczne, które potrafią być przecież zmienne. Ponadto musi być wybudowana w miejscu, w którym zapewni się jej odpowiednią wentylację. Sprawdźmy kilka różnych projektów i dopiero na tej podstawie zdecydujmy się na ziemiankę swoich marzeń. Dzięki temu mamy duże szanse na to, że ziemianka sprosta naszym oczekiwaniom.

Jak zabrać się za budowę ziemianki ogrodowej? O czym należy pamiętać?

Budowa ziemianki ogrodowej nie jest zbyt skomplikowana, jednak trzeba wiedzieć, jakie kroki należy wykonać krok po kroku. W ten sposób nie popełni się żadnego błędu. Budowla wymaga wzięcia pod uwagę rozmaitych czynników, takich jak:

  • poziom wód gruntowych,
  • użyte materiały,
  • stabilność gruntu,
  • wprowadzanie nowinek technologicznych.

Współpraca z wykwalifikowanym projektantem wnętrz przyniesie nam same korzyści, więc powinniśmy na niej bazować. To dla nas najważniejsze. Znalezienie takich specjalistów nie powinno być dla nas większym wyczynem. Jest ich wielu, a od nas samych zależy oczywiście to, z którym fachowcem będziemy współpracować przez kolejne tygodnie.

gotowa ziemianka ogrodowa
gotowa ziemianka ogrodowa

Na samym początku powinniśmy się zająć wykopaniem pod ziemianką odpowiedniego wykopu. Taki wykop powinien:

  • mieć minimum 2 metry głębokości,
  • być szeroki (szerszy od budowanej piwniczki).

Osoby, które nie dostosują się do powyższych zasad będą tego szybko żałować, a co najgorsze stracą dodatkowe pieniądze. Z racji tego tak ważne jest znalezienie prawdziwego profesjonalisty i konsultowanie z nim wszystkich wiążących decyzji. Ściany wykopu powinny być prawidłowo zabezpieczone, więc osoby bez większego doświadczenia mogą sobie z tym po prostu nie poradzić. Można do tego użyć specjalnych desek. Tym samym zabezpieczymy się przed osuwaniem się gruntu.

Kolejną kwestią na której powinniśmy się skupić jest stworzenie fundamentów pod ziemiankę ogrodową. To zadanie nieco bardziej skomplikowane. Fundamenty muszą powstawać z chudego betonu, który nadaje się do tego idealnie. Mieszanka cementu z piaskiem powinna być wylana pod ławę fundamentową. Ważne jest jednak to, aby umieścić na niej papę, która posłuży nam jako doskonała izolacja przed nadmiarem wilgoci.

Budowa ziemianki ogrodowej – kilka czynności, o których nie możemy zapominać

Budowa ziemianki ogrodowej może pochłonąć sporo czasu, ale na pewno wyjdzie nam to na korzyść. Zyskanie dodatkowej przestrzeni na przechowywanie warzyw, owoców, alkoholi i przetworów to marzenie wielu osób. Nie rezygnujmy z niego zbyt szybko. Zdecydujmy się na działania prowadzone pod czujnym okiem profesjonalistów. Dzięki temu mamy naprawdę spore szanse na to, że ziemianka spełni nasze oczekiwania i stanie się funkcjonalna.

Ważnym etapem budowania ziemianek ogrodowych jest niewątpliwie stawianie ścian. Taką czynność można wykonać na dwa podstawowe sposoby:

  • wylać je z betonu,
  • wznieść je z betonowych bloczków.

Każdy musi zdecydować się na właściwą propozycję, która w pełni go usatysfakcjonuje. Przeanalizujmy to dokładnie wraz z wybranym projektantem wnętrz, a będziemy mieli pewność, że nasze pieniądze nie zostaną wyrzucone w błoto. Kluczowy jest też wybór odpowiedniej zaprawy, która musi być odporna na niekorzystne warunki pogodowe, w tym m.in. na mróz i obniżone temperatury. Dodatkowo zaprawa musi cechować się wysokim poziomem plastyczności i maksymalną przyczepnością. Jak widać potrzebna jest tutaj szeroka wiedza, której nie można zdobyć w kilka dni. Bez pomocy fachowców nasze prace mogą zakończyć się fiaskiem, a my będziemy żałować tego, że nie zwróciliśmy się po pomoc do osób, które się po prostu na tym znają.

Stawianie ścian powinno być zakończone pozostawieniem miejsca na kanały wentylacyjne. Strop nie może charakteryzować się nieodpowiednią grubość (nie powinna być mniejsza niż 15 centymetrów). Po kilku tygodniach od postawienia ścian można przystąpić do wykonania innej czynności, a mianowicie do uzupełnienia ich odpowiednimi warstwami izolacji.

Prawidłowa izolacja ścian i stropów – jak to musi wyglądać?

Prawidłowa izolacja ścian może okazać się dla nas „czarną magią”, dlatego zadbajmy o to, aby była wykonana przez osoby wykwalifikowane. Składa się z:

  • warstwy wyrównującej,
  • izolacji termicznej,
  • izolacji odpowiadającej za zatrzymywanie nadmiaru wilgoci.

Tak stworzona ziemianka ogrodowa doskonale spełni swoje podstawowe funkcje i bardzo się nam spodoba. Na pewno docenią ją również wszyscy znajomi, którzy postanowią odwiedzić teren naszej posesji. Nie bójmy się eksperymentować i stawiać na tak ciekawe rozwiązania, które mogą nam przysporzyć wiele radości. Izolacja stropu wygląda nieco inaczej, a mianowicie składa się z takich elementów, jak: warstwa wyrównująca, paroizolacja, papa izolacyjna, izolacja termiczna, drenaż, ochrona mechaniczna, agrowłóknina i geowłóknina. Jak widać trzeba się na tym dobrze znać, aby wszelkie prace budowlane i wykończeniowe były wykonane poprawnie i bez przykrych niespodzianek.

jak wygląda ziemianka
jak wygląda ziemianka w środku

Pominięcie jakiejkolwiek czynności może doprowadzić do tego, że cały projekt nie spełni naszych oczekiwań. Nie wolno zapominać o zabezpieczeniu dachu oraz ścian.

Schody, posadzka i drzwi

Istotną kwestią dla wszelkich inwestorów będzie oczywiście to, jak zabrać się za schody, posadzkę oraz drzwi. Nie mając o tym żadnego pojęcia, trudno będzie nam przeprowadzić prace pomyślnie i bezbłędnie. Projektanci wiedzą o tym wszystko i będą w stanie przekazać nam najważniejszą wiedzę, na której powinniśmy się skupić.

Schody w ziemiance ogrodowej możemy wykonać z:

  • granitu,
  • betonu,
  • żelbetu.

Najpopularniejsza jest ta pierwsza opcja, ponieważ granit jest materiałem twardym, wytrzymałym i odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Radzi sobie też z nieco większymi obciążeniami. Tak wybudowana ziemianka ogrodowa posłuży nam długimi latami, a my sami będziemy decydować, co konkretnie się w niej znajdzie.

Doskonałym uzupełnieniem schodów będzie niewątpliwie posadzka naszej ziemianki ogrodowej. W tym przypadku powinniśmy postawić na solidne i wytrzymałe podłoże, stworzone z ubitego piasku. Powinien być on zagęszczony, a dorzucić możemy do niego specjalną papę termozgrzewalną.

Pozostaje jeszcze kwestia wykonania odpowiednich drzwi, ale dla osób z kreatywnym podejściem do tematu nie powinno to być absolutnie żadnym wyzwaniem. Bazujmy na doświadczeniu projektantów i to im przekażmy nasze wskazówki, a będziemy mieli stuprocentową pewność tego, że drzwi będą solidne oraz estetyczne. Drzwi możemy wykonać z:

  • kamienia,
  • betonu,
  • okładziny ceramicznej,
  • klinkieru.

Oprócz tego popularną opcją są drzwi otynkowane lub stworzone z surowych cegieł. Jest to jednak indywidualna kwestia inwestorów, która powinna być kilka razy przemyślana.

Jak wykończyć ziemiankę ogrodową?

Wykończenie ziemianki ogrodowej zależy oczywiście od naszych upodobań, jednak powinniśmy wziąć pod lupę przynajmniej kilka różnych możliwości. Co najważniejsze możemy w tym zakresie nieco poeksperymentować, ponieważ ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia, chociaż ważne będą też aktualne możliwości finansowe.

Wśród najbardziej kuszących wersji wykończeniowych znajdują się:

  • otynkowanie,
  • położenie kamiennych okładzin,
  • usypanie na szczycie żyznej gleby, na której znajdzie się miejsce na trawnik.

Prace wykończeniowe powinny być realizowane cierpliwie i bez zbędnego pośpiechu, aby całość stała się funkcjonalna i cechowała się bogatymi walorami estetycznymi oraz elegancją.

Cała budowla może być uzupełniona na wiele sposobów, m.in. przy pomocy krzeseł, altanki, stołu czy też wiaty.

Ziemianka ogrodowa – kilka słów podsumowania

Budowa ziemianki ogrodowej może być dla nas strzałem w dziesiątkę. W związku z tym coraz większe grono osób chętnie decyduje się na taki krok zwłaszcza, że nie musi to pociągać za sobą zbyt dużych nakładów finansowych. W pierwszej kolejności zastanówmy się nad tym, jaka taka ziemianka ogrodowa ma się prezentować i co będziemy w niej przechowywać. To optymalne miejsce do gromadzenia wszelkich przetworów, win, alkoholi, owoców czy też warzyw. Potrzeby inwestorów mogą być przecież bardzo zróżnicowane.

Wybudowanie ziemianki nie wymaga od nas wypełniania zbyt wielu formalności. Co najważniejsze nie może być ona większa niż 35 metrów kwadratowych, a na działce o powierzchni 500 metrów kwadratowych możemy sobie pozwolić na wybudowanie dwóch takich obiektów. To najważniejsze przepisy, którymi powinniśmy się sugerować. Musimy także zgłosić budowlę i wystąpić z wnioskiem o wybudowanie ziemianki ogrodowej.

Skupmy się jednak na budowie ziemianki, a więc na tym, w którym miejscu powinna stanąć. Przede wszystkim musi to być miejsce suche, zacienione i pozbawione nadmiaru wody (nawet po rzęsistych opadach deszczu). Kluczowa jest też stabilna i pewna konstrukcja oraz to, aby wejście znajdowało się od strony północnej. Jeśli nie mamy żadnego doświadczenia w stawianiu ziemianek, powinniśmy czym prędzej sięgnąć po zaufanego projektanta, któremu będzie można powierzyć realizację takiego projektu i być pewnym jego pozytywnych efektów.

Dużą uwagę skupmy na zbadaniu poziomu wód gruntowych lub stabilności gruntu. Wykop na ziemiankę musi być szerszy niż sama budowla oraz głęboki na co najmniej 2 metry. Do stworzenia fundamentów przyda nam się chudy beton, a ściany można wylać z betonu lub wznieść je z betonowych bloczków. Nie zapomnijmy o ich zabezpieczeniu i wzmocnieniu. Wybierzmy idealną zaprawę i zadbajmy o pozostawienie wolnego miejsca na kanały wentylacyjne. Pozostało skupić się nam na prawidłowej izolacji ścian i stropów oraz na wybraniu drzwi (np. z kamienia lub betonu), posadzki (ubity i zagęszczony piasek), schodów (granit) i elementów wykończeniowych.