Popularne

Artykuł

Polecane

Jak zrobić krochmal – praktyczny poradnik

Jak zrobić krochmal – praktyczny poradnik

W dzisiejszych czasach krochmalenie nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem jak dawniej. Wiele osób nie zna tego sposobu lub uważa, że jest to metoda niepotrzebna lub bardzo pracochłonna. Nic bardziej mylnego.

Krochmalenie jest tanim, bezpiecznym sposobem, znanym od pokoleń mającym na celu: przedłużenie świeżości ubrań, nadania im kształtu, zapobieganiu wchłaniania wilgoci, kurzu, roztoczy, chroni przed zagnieceniami, namnażaniem bakterii. Krochmal dostępny jest w sklepach, ale można go w bardzo prosty sposób wykonać w domu. Istnieje kilka przepisów jak zrobić krochmal w zależności od rodzaju materiału. Najczęściej stosowany jest krochmal na bazie wody i mąki ziemniaczanej, w różnych proporcjach zależnych od ilości i jakości rzeczy oraz efektu jaki chcemy uzyskać.

Przepisy na krochmal:

1. Krochmal z mąki ziemniaczanej: robi się podobnie jak kisiel.

W zależności od proporcji, należy zagotować wodę, wlać rozpuszczoną w zimnej wodzie mąkę ziemniaczaną i energicznie mieszać, aby nie dopuścić do powstania grudek. Tak sporządzony żelowy roztwór należy wystudzić. Przygotowany w ten sposób krochmal można wlać do pralki z wypranymi już rzeczami, nastawić dodatkowe płukanie i uzyskać pożądany efekt. Można również pozostawić przez kilka minut do moczenia .

Do ubrań zazwyczaj stosuje się krochmal przygotowany w proporcji 1 łyżeczka mąki na 1 litr wody.

Gdy chcemy uzyskać bardziej intensywny efekt, proporcje należy zwiększać na 1 litr wody stosujemy 1 lub 1,5 łyżki mąki ziemniaczanej. Tak przygotowany roztwór można stosować do krochmalenia: obrusów, pościeli, serwetek, firanek, zasłon, do usztywnienia mankietów i kołnierzyków koszul itp. Im gęstszy krochmal tym rzeczy są bardziej sztywne. Stężenie można regulować dolewając wody. Dla uzyskania bielszego efektu można dolać do krochmalu 1 – 2 łyżek mleka.

2. Krochmal z ryżowy:

W proporcji 2 łyżki ryżu na 1 litr wody. Ryż należy ugotować w osolonej wodzie i przecedzić. Woda, w której gotował się ryż należy rozcieńczyć według potrzeb. Stosowany najczęściej do firanek lnianych, bawełnianych, serwetek, bielizny.

3. Krochmal cukrowy:

W proporcji 1 szklanka cukru kryształu na 1 szklankę wody – gotować na małym ogniu. Przygotowany krochmal świetnie nada się do usztywniania serwetek, ozdób szydełkowych, delikatnych materiałów jak np. tiul.

Wszystkie rzeczy poddane krochmaleniu muszą być wyprasowane. Dodatek soli do krochmalu pomoże w zapobieganiu przywierania żelazka podczas prasowania. Krochmalone rzeczy należy prasować jeszcze wilgotne.

Krochmal może być z powodzeniem stosowany w pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka. Ze względu na antybakteryjne i wysuszające właściwości, używa się go w kąpieli lub przecierając gazikiem  zmienione chorobowe miejsca. Przynosi ulgę w odparzeniach, wysypkach, potówkach, w atopowym zapaleniu skóry, łagodzi świąd.

Jak przygotować leczniczą kąpiel dla dziecka:

Ugotować krochmal w ilości 3 litrów wody na 1 łyżkę mąki ziemniaczanej. Przygotowany roztwór wlać do wanienki i rozcieńczać zimną wodą do uzyskania temperatury bezpiecznej 37 – 37,5 stopni Celsjusza. Kąpać dziecko od 5 – 10 minut, bez dodatku innych środków kosmetycznych.

Jest wiele sposobów jak zrobić krochmal w warunkach domowych, każdy może wybrać coś dla siebie, a efekt może mile zaskoczyć.

Źródło: https://www.4katy.com.pl/dom/jak-zrobic-krochmal

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *