Popularne

Artykuł

Technologia

Co to jest inteligentny dom? Z czego się składa smart home

Co to jest inteligentny dom? Z czego się składa smart home

Rozwijające się technologie sprawiły, że coraz większa liczba osób decyduje się na automatykę domową. Jest to związane ze zmniejszającymi się kosztami, większą dostępnością i wieloma zaletami takiego rozwiązania. Czym jest smart home? Od czego powinniśmy rozpocząć przygodę z inteligentnym domem? Jakie urządzenia smart home warto kupić? Gorąco zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który rozwieje potencjalne wątpliwości czytelników. 

Czym jest smart home?

Smart home (zwany również inteligentnym domem) to zaawansowany system automatyki domowej, którego głównym celem jest zmaksymalizowanie wygody domowników. Wykorzystując takie rozwiązanie. możemy liczyć na zdalne sterowanie światłem, temperaturą lub prądem, za pośrednictwem łączności Bluetooth lub przez Internet. Inteligentny dom to sposób na zmaksymalizowanie oszczędności i zagwarantowanie bezpieczeństwa.

Od czego powinniśmy rozpocząć przygodę z inteligentnym domem?

Jednym z najważniejszych elementów inteligentnego domu jest router, który stanowi bazę całego zautomatyzowanego systemu. Jego wybór może jednak okazać się dość problematyczny. Każdorazowo należy skupić się na następujących aspektach:

  1. Szybki transfer
  2. Mechanizm MU-MIMO– zwiększa możliwości co do obsługi wielu urządzeń w jednym czasie
  3. Mocne anteny– za ich pomocą jesteśmy w stanie zwiększyć siłę sygnału, przez co rozwiązanie będzie dostępne na terenie całego mieszkania

Jakie urządzenia smart home warto kupić w pierwszej kolejności?

Smart home może okazać się bardzo zaawansowanym systemem. Warto jednak rozpocząć od absolutnie podstawowych urządzeń, bez których trudno wyobrazić sobie inteligentny dom:

  • Kamery monitoringowe– ich celem jest zmaksymalizowanie bezpieczeństwa rodziny. Rejestrują one obraz wideo przez cały dzień. Dzięki nim domownik może nie tylko oglądać materiał na żywo, ale również wrócić do niego w przyszłości, jeśli zajdzie taka konieczność.
  • Inteligentne oświetlenie– decydując się na nie jesteśmy w stanie regulować jasność, kolor oświetlenia i temperaturę barw, a także zaprogramować godziny zapalania i gaśnięcia. Cena tego typu akcesoriów jest dość niska, natomiast instalacja nie sprawi niedoświadczonym użytkownikom żadnego problemu.
  • Inteligentne ogrzewanie– wykorzystując termostat możliwe jest zmniejszenie comiesięcznych rachunków za energię elektryczną, a także poprawienie codziennego komfortu życia. To od użytkownika zależy, jaka będzie temperatura w pomieszczeniach. W sposób zdalny możliwe jest regulowanie wartości w zależności od preferencji.
  • Inteligentne czujniki– do najpopularniejszych zaliczyć można czujniki gazu, zalania, dymu, ruchu, okien, drzwi. Poprawiają one poziom bezpieczeństwa, a także wygodę domowników.
  • Inteligentne gniazdka– za ich pośrednictwem właściciel może na bieżąco monitorować ilość zużytej energii. Dzięki temu domownik uzyska informacje, które urządzenia pobierają najwięcej energii.
  • Wideomofony– dzięki nim nie ma konieczności przybliżania się do drzwi w celu zaproszenia gości. Co więcej, nie musimy być w mieszkaniu, aby poinformować kuriera, gdzie pozostawić zamówioną wcześniej przesyłkę.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *