Popularne

Artykuł

Technologia

Co zrobić jeśli pralka nie wiruje?

Co zrobić jeśli pralka nie wiruje?
pralka nie wiruje

Pralka – urządzenie, które znajdziemy w każdym domu i bez którego nie wyobrażamy sobie życia. Automat wyręczający nas w żmudnym i ciężki do wykonania ręcznie zadaniu, jakim jest wypranie naszych ubrań. Ale nie zawsze było tak cudownie, jak ewaluowała technika tak przyziemniej czynności jak pranie?

Historia prania i pralek

Oczywiście jak długa historia ludzkości tak długa historia prania, no prawie tak długa, bo jaskiniowcy futer nie prali tylko wymieniali na nowe. Powiedzmy, że historia prania rozpoczyna się wraz z historią tkanin. Tkaniny zawsze były cenne i nie można było, co chwilę wymieniać ubrania jak tylko się zabrudziło, ubrania się prało. Prało się w rzekach ręcznie ubijając ubrania kijami, prało się w domach w baliach z wodą i przy użyciu mydła i tary. Człowiek, na szczęście jest istotą, która dąży do ułatwiania sobie ciężkiej pracy i pierwsze urządzenia do prania pojawiły się już w XIX wieku. Urządzenie to składało się z dwóch pofałdowanych płyt (dwie tary nałożone na siebie), w którym, przy pomocy dźwigni przesuwano górną płytę pocierając włożony między nie brudny materiał.

Pierwszą pralką przypominającą to, co znamy dzisiaj był wynalazek Hamiliona Smith’a, który w prezencie dla swojej żony skonstruował pralkę rotacyjną. W niej to zastosowano pierwszy raz „płyn do prania”, czyli rozpuszczone mydło a działała ona poprzez umieszczone wewnątrz bębna drewniane elementy, które uderzały w ubrania. Oczywiście po wcześniejszym napełnieniu bębna wodą.

Wraz z wynalezieniem silnika elektrycznego eksplodował rozwój sprzętów domowych, powstawały wtedy wszelkiego rodzaju wentylatory, odkurzacze no i właśnie pralki. W pralkach bębnowych zasada działania w zasadzie nie zmieniła się od początku ich powstania. Zamontowane są tam dwa bębny, jeden wewnątrz drugiego. Na bębnie wewnętrznym są rozmieszczone żebra, których zadanie jest podnoszenie ubrania w trakcie obrotu i zrzucanie go z impetem do roztworu piorącego. W ściankach tego bębna są również otwory, które mają zapewnić swobodny przepływ wody ze środkiem piorącym. Oczywiście z czasem rozwój techniczny usprawniał nasze pralki, pojawienie się elektroniki użytkowej pozwoliło wprowadzić do pralek pełną automatykę i teraz to układ sterujący dozuje środek piorący, odpowiednią ilość wody i jej temperaturę, oraz odpowiednie obroty bębna.

Pralka nie wiruje?

W tym momencie przechodzimy do zasadniczego pytania tego artykułu, czyli co zrobić, jeśli pralka nie wiruje? Czyli jak poradzić sobie z nieobracającym się bębnem w trakcie odpompowywania już wody i wyciskania jej resztek z naszych ulubionych spodni.

Niestety, sprzęt domowy jak każdy sprzęt elektroniczny ma to do siebie, że z czasem się psuje, ten stan nie omija też naszych pralek. Wkładamy pranie do pralki, wybieramy odpowiedni program piorący, dodajemy środki piorące klikam start i idziemy np. na zakupy. Wracając oczekujemy, że nasze pranie jest tylko lekko wilgotne i gotowe to wywieszenia na suszarce. A to zaskoczenie, ubrania, co prawda są wyprane, ale za to całkowicie mokre a wyświetlacz krzyczy do nas mrugając jakimś nieznanym komunikatem, lub sygnalizuje mruganiem diody, jeżeli wyświetlacz nasz model pralki nie posiada.

Przyczyn takiego stanu może być kilka, część z nich możemy rozwiązać sami posiadając odrobinę zdolności manualnych i nie bojąc się lekko ubrudzić. Ale zaczynam od najprostszego, jeżeli ubranie jest mokre a pralka jednak nie krzyczy do nas w swym technicznym języku to znaczy, że to my coś skopaliśmy. Najczęściej jest to przypadkowe włączenie funkcji „bez wirowania” lub „zatrzymanie płukania”. W tej sytuacji spróbujmy uruchomić program „wirowanie”, jeżeli wszystko poszło ok to przyczyną było nasze gapiostwo.

Jeżeli jednak pralka próbuje nam coś powiedzieć a program „wirowanie” odmawia współpracy to zacznijmy sprawdzać podstawowe przyczyny takiego stanu rzeczy.

Zaczynamy od podstaw, jeżeli pralka nie wiruje, czyli nie odprowadza wody przeważnie oznacza to zapchany filtr pompy odpływowej. Może być zablokowany z różnych powodów, przez szczelinę między bębnami (wewnętrznym i zewnętrznym) mogły się dostać różne drobne przedmioty zapomniane w kieszenią lub nawet skarpetki. W dolnej części pralki znajdziemy małą klapkę a za nią filtr. Pamiętajmy tylko, że po odkręceniu filtra wyleje się brudna woda, większość pralek ma obok filtra mały wężyk spustowy. Zanim odkręcimy filtr wylejmy wodę wężykiem do miski. Czyścimy filtr, sprawdzamy też czy w komorze filtra coś nie zalega, usuwamy wszelkie „ciała obce” i problem powinien zniknąć.

Inną z przyczyn może być zbyt luźny pasek napędowy. Z czasem pasek napędowy rozciąga się lub zużywa. Wymiana nie jest skomplikowana i możemy ją wykonać samemu. W tylnej części pralki jest okienko serwisowe zamaskowane przeważnie klapką przykręconą na 2-3 śruby. Odkręcamy klapkę i mamy odstęp do paska, sprawdźmy czy nie ma widoczny uszkodzeń lub pęknięć i czy nie zwisa luźno na rolkach, – jeżeli tak wymieniamy go. Pamiętajmy, że wszelkie prace we wnętrzu pralki wykonujemy dopiero po dołączeniu jej od prądu.

Sprawdźmy też czy coś nie blokuje naszego bębna, przejrzyjmy jego wnętrze czy w którymś z otworów przepływowych nie wstaje np. spinka do włosów, czy w uszczelce między bębnami nie zaklinowała się moneta.

serwisowanie pralki

Wiemy już, co zrobić samodzielnie, jeżeli pralka nie wiruje. Jeśli nasze staranie nie przyniosły jednak rezultatu może się okazać, że konieczne będzie wezwanie serwisanta. Przyczyną tego, że pralka nie wiruje może też być problem elektryczny np. wytarły się szczotki w silniku i ten nie ma siły wprawić bębna w ruch wirowy czy nawet problem z programatorem.

Na koniec należy sobie życzyć żeby nasze pralki działały bezproblemowo, a wszelkie ewentualne usterki ograniczały się do zapchanego filtra pompy odpływowej.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *