Zainteresowanie fotowoltaiką ciągle rośnie i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. Jeśli chcesz zainwestować w odnawialne źródła energii, może to być dobre rozwiązanie dla Ciebie. Czytaj dalej, a przekonasz się, czy farmy fotowoltaiczne są opłacalne!
Spis treści
Jak wygląda biznes farm fotowoltaicznych?
Farmy fotowoltaiczne są jednymi z atrakcyjniejszych form inwestowania, które ciągle zyskują na popularności. Nie można się więc dziwić, że biznesem tym interesują się nie tylko same spółki energetyczne, ale również inne podmioty. Widać to również w Internecie, gdzie nie brakuje ogłoszeń związanych z dzierżawieniem działek pod farmy fotowoltaiczne. Co więcej, dotyczy to osób, które poszukują konkretnego terenu, jak i właścicieli samych działek.
Warto jednak pamiętać, że konkretne zyski z farm fotowoltaicznych zauważa się po około 10 latach. Mimo wszystko biznes jest opłacalny, ponieważ, dzięki specjalnym programom, można pozyskać część środków na instalacje. Przykładem są Regionalne Programy Operacyjne.
Jak można zarabiać na farmach fotowoltaicznych?
Zysk z farm fotowoltaicznych opiera się na sprzedaży energii elektrycznej. Można tego dokonać na 3 różne sposoby, a oto one:
- sprzedaż energii elektrycznej na podstawie umów — PPA, na zasadach wolnorynkowych. Działa ona pomiędzy producentem energii a stroną kupującą na podstawie umowy cywilnoprawnej. Korzystać z tej formy sprzedaży mogą wszyscy, niezależnie od posiadanej wielkości i mocy instalacji fotowoltaicznej;
- aukcja OZE — producenci starają się o możliwość sprzedaży energii przez 15 lat po stałej cenie. Aukcje OZE to zapewnienie stałego przychodu i bezpieczeństwo;
- sprzedaż energii elektrycznej do sprzedawcy tzw. zobowiązanego po średniej cenie rynkowej z kwartału poprzedzającego transakcję.
Ile można zyskać na farmach fotowoltaicznych?
To, w jakiej wysokości będzie zysk uzyskany na podstawie sprzedaży energii elektrycznej, zależy od samego sposobu sprzedaży tej energii oraz aktualnej sytuacji na rynku. Konkretne zyski wraz z szybszym zwrotem inwestycji gwarantuje zdywersyfikowanie źródeł przychodu. Warto więc postawić na przychody z akcji OZE, które są niższe, ale pewne oraz stałe wraz z jednoczesną sprzedażą odpowiedniej części energii elektrycznej w ramach umów PPA — po wyższych stawkach.
Jeśli farma fotowoltaiczna cechuje się mocą 1 MW, to jej żywotność wynosi około 30 lat. Zwrócić się natomiast powinna po około 10 latach. Jest to gwarancja pewnych i wieloletnich zysków, nie tylko dla głównego inwestora, ale również udziałowców. Stale rosnące ceny energii elektrycznej, a nic nie wskazuje, żeby trend ten miał się zmienić, sprawiają, że farmy fotowoltaiczne stają się coraz bardziej atrakcyjne i opłacalne i na pewno będzie ich sporo przybywać.
Podsumowując, farmy fotowoltaiczne są opłacalne, ponieważ warto stawiać na odnawialne źródła energii. Wzrost cen wpłynął na atrakcyjność tej inwestycji i nic nie wskazuje na odwrócenie tego trendu. Zielona energia jest w cenie i nie prędko się to zmieni.
Podobne artykuły
Ile kosztuje toaleta myjąca? Poznaj ceny tego rozwiązania
Jeśli rozważasz zakup toalety myjącej, pierwsze pytanie, jakie sobie zadajesz, to prawdopodobnie – ile to kosztuje? I słusznie. Różnice w…
Jaki kolor pościeli wybrać? Co sprawdzi się najlepiej w Twojej sypialni?
Wybór odpowiedniej pościeli to coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Kolor pościeli wpływa na nasze samopoczucie, jakość snu i ogólną…
Okapy podszafkowe do zabudowy czy nowoczesne okapy CIARKO – sprawdź, które rozwiązanie lepiej pasuje do Twojej kuchni
W nowoczesnych kuchniach estetyka idzie w parze z funkcjonalnością. Coraz częściej od sprzętów AGD oczekuje się nie tylko wysokiej wydajności,…
Drzwi ukryte i kolorowe klamki – nowoczesne trendy nadające wnętrzom wyjątkowe wykończenie
Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz wskazują jasno: coraz większą rolę odgrywają detale, które nadają przestrzeni wyjątkowy charakter. Minimalizm nadal króluje…
Drzwi wewnątrzklatkowe z ościeżnicą – czy warto zainwestować w solidne rozwiązanie do mieszkania?
Bezpieczeństwo i komfort domowników to dziś jeden z najważniejszych priorytetów w budownictwie mieszkaniowym. W przypadku lokali w budynkach wielorodzinnych szczególną…
Kuchnia w stylu „eko-luksus” – jak połączyć zrównoważony design z elegancją?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z naturą, ale jednocześnie nie rezygnować z komfortu i piękna…
Nietypowe lustro do przedpokoju – jakie wybrać?
Lustro to nie tylko funkcjonalny element każdego przedpokoju, ale także ważny detal aranżacyjny, który może wpłynąć na całkowity odbiór wnętrza….
Zieleń w biurze – jak ogrody wertykalne, ściany z mchu i rośliny stabilizowane odmieniają przestrzeń pracy
Zieleń to nie tylko dekoracja – to narzędzie wspierające komfort, zdrowie i efektywność. Coraz więcej nowoczesnych przestrzeni biurowych sięga po…
Tapety sensoryczne dla przedszkolaka – pomysł na wspomaganie rozwoju dziecka przez wyjątkową aranżację wnętrza
Tapety sensoryczne to innowacyjne rozwiązanie w aranżacji wnętrz, stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach przestrzeni – dzieciach w wieku przedszkolnym….
Żyrandole – eleganckie i funkcjonalne
Żyrandole pełnią ważną funkcję w aranżacji wnętrz, łącząc estetykę z funkcjonalnością. To nie tylko źródła światła, ale również elementy dekoracyjne,…