Zainteresowanie fotowoltaiką ciągle rośnie i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. Jeśli chcesz zainwestować w odnawialne źródła energii, może to być dobre rozwiązanie dla Ciebie. Czytaj dalej, a przekonasz się, czy farmy fotowoltaiczne są opłacalne!
Spis treści
Jak wygląda biznes farm fotowoltaicznych?
Farmy fotowoltaiczne są jednymi z atrakcyjniejszych form inwestowania, które ciągle zyskują na popularności. Nie można się więc dziwić, że biznesem tym interesują się nie tylko same spółki energetyczne, ale również inne podmioty. Widać to również w Internecie, gdzie nie brakuje ogłoszeń związanych z dzierżawieniem działek pod farmy fotowoltaiczne. Co więcej, dotyczy to osób, które poszukują konkretnego terenu, jak i właścicieli samych działek.
Warto jednak pamiętać, że konkretne zyski z farm fotowoltaicznych zauważa się po około 10 latach. Mimo wszystko biznes jest opłacalny, ponieważ, dzięki specjalnym programom, można pozyskać część środków na instalacje. Przykładem są Regionalne Programy Operacyjne.
Jak można zarabiać na farmach fotowoltaicznych?
Zysk z farm fotowoltaicznych opiera się na sprzedaży energii elektrycznej. Można tego dokonać na 3 różne sposoby, a oto one:
- sprzedaż energii elektrycznej na podstawie umów — PPA, na zasadach wolnorynkowych. Działa ona pomiędzy producentem energii a stroną kupującą na podstawie umowy cywilnoprawnej. Korzystać z tej formy sprzedaży mogą wszyscy, niezależnie od posiadanej wielkości i mocy instalacji fotowoltaicznej;
- aukcja OZE — producenci starają się o możliwość sprzedaży energii przez 15 lat po stałej cenie. Aukcje OZE to zapewnienie stałego przychodu i bezpieczeństwo;
- sprzedaż energii elektrycznej do sprzedawcy tzw. zobowiązanego po średniej cenie rynkowej z kwartału poprzedzającego transakcję.
Ile można zyskać na farmach fotowoltaicznych?
To, w jakiej wysokości będzie zysk uzyskany na podstawie sprzedaży energii elektrycznej, zależy od samego sposobu sprzedaży tej energii oraz aktualnej sytuacji na rynku. Konkretne zyski wraz z szybszym zwrotem inwestycji gwarantuje zdywersyfikowanie źródeł przychodu. Warto więc postawić na przychody z akcji OZE, które są niższe, ale pewne oraz stałe wraz z jednoczesną sprzedażą odpowiedniej części energii elektrycznej w ramach umów PPA — po wyższych stawkach.
Jeśli farma fotowoltaiczna cechuje się mocą 1 MW, to jej żywotność wynosi około 30 lat. Zwrócić się natomiast powinna po około 10 latach. Jest to gwarancja pewnych i wieloletnich zysków, nie tylko dla głównego inwestora, ale również udziałowców. Stale rosnące ceny energii elektrycznej, a nic nie wskazuje, żeby trend ten miał się zmienić, sprawiają, że farmy fotowoltaiczne stają się coraz bardziej atrakcyjne i opłacalne i na pewno będzie ich sporo przybywać.
Podsumowując, farmy fotowoltaiczne są opłacalne, ponieważ warto stawiać na odnawialne źródła energii. Wzrost cen wpłynął na atrakcyjność tej inwestycji i nic nie wskazuje na odwrócenie tego trendu. Zielona energia jest w cenie i nie prędko się to zmieni.
Podobne artykuły
Karnisze sufitowe: klasyczne czy w formie listwy? Pomagamy wybrać
Chcesz stworzyć ciekawą aranżację wokół okna? Będzie Ci potrzebny odpowiedni karnisz — bez niego zawieszenie tekstyliów nie byłoby możliwe. Nasza…
Idealna lodówka do Twojego domu
Można zrezygnować z niektórych sprzętów AGD, ale niewątpliwie lodówka w domu jest tym obowiązkowym. To miejsce, które w kontrolowanej temperaturze…
Kinkiety do kuchni – inspiracje oświetlenia
Kuchnia określana jest mianem serca domu. To właśnie tam przygotowywane są posiłki, a czas spędzany przy wspólnych rozmowach staje się…
Szeroka oferta produktów w internetowym sklepie z oświetleniem Studio Światła
Urządzając mieszkanie, jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywa oprawa świetlna wnętrza. Właściwie skomponowane kompozycje oświetleniowe wpływają bowiem na charakter i…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…
Co na ścianę w kuchni zamiast płytek?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. To miejsce, gdzie przygotowujemy posiłki oraz spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi….
Sufit podwieszany – najważniejsze informacje w pigułce
Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym i stworzyć funkcjonalne wnętrze o ciekawej aranżacji? Być może rozwiązanie podwieszanego sufitu spełni postawione oczekiwania….
Najnowsze komentarze
- Anna o Co zamiast foteli sprawdzi się w aranżacjach boho?
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?