Popularne

Artykuł

Technologia

Czy farmy fotowoltaiczne są opłacalne?

Czy farmy fotowoltaiczne są opłacalne?

Zainteresowanie fotowoltaiką ciągle rośnie i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. Jeśli chcesz zainwestować w odnawialne źródła energii, może to być dobre rozwiązanie dla Ciebie. Czytaj dalej, a przekonasz się, czy farmy fotowoltaiczne są opłacalne!

Jak wygląda biznes farm fotowoltaicznych?

Farmy fotowoltaiczne są jednymi z atrakcyjniejszych form inwestowania, które ciągle zyskują na popularności. Nie można się więc dziwić, że biznesem tym interesują się nie tylko same spółki energetyczne, ale również inne podmioty.  Widać to również w Internecie, gdzie nie brakuje ogłoszeń związanych z dzierżawieniem działek pod farmy fotowoltaiczne. Co więcej, dotyczy to osób, które poszukują konkretnego terenu, jak i właścicieli samych działek.

Warto jednak pamiętać, że konkretne zyski z farm fotowoltaicznych zauważa się po około 10 latach. Mimo wszystko biznes jest opłacalny, ponieważ, dzięki specjalnym programom, można pozyskać część środków na instalacje. Przykładem są Regionalne Programy Operacyjne.

Jak można zarabiać na farmach fotowoltaicznych?

Zysk z farm fotowoltaicznych opiera się na sprzedaży energii elektrycznej. Można tego dokonać na 3 różne sposoby, a oto one:

  • sprzedaż energii elektrycznej na podstawie umów — PPA, na zasadach wolnorynkowych. Działa ona pomiędzy producentem energii a stroną kupującą na podstawie umowy cywilnoprawnej. Korzystać z tej formy sprzedaży mogą wszyscy, niezależnie od posiadanej wielkości i mocy instalacji fotowoltaicznej;
  • aukcja OZE — producenci starają się o możliwość sprzedaży energii przez 15 lat po stałej cenie. Aukcje OZE to zapewnienie stałego przychodu i bezpieczeństwo;
  • sprzedaż energii elektrycznej do sprzedawcy tzw. zobowiązanego po średniej cenie rynkowej z kwartału poprzedzającego transakcję.

Ile można zyskać na farmach fotowoltaicznych?

To, w jakiej wysokości będzie zysk uzyskany na podstawie sprzedaży energii elektrycznej, zależy od samego sposobu sprzedaży tej energii oraz aktualnej sytuacji na rynku. Konkretne zyski wraz z szybszym zwrotem inwestycji gwarantuje zdywersyfikowanie źródeł przychodu. Warto więc postawić na przychody z akcji OZE, które są niższe, ale pewne oraz stałe wraz z jednoczesną sprzedażą odpowiedniej części energii elektrycznej w ramach umów PPA — po wyższych stawkach.

Jeśli farma fotowoltaiczna cechuje się mocą 1 MW, to jej żywotność wynosi około 30 lat. Zwrócić się natomiast powinna po około 10 latach. Jest to gwarancja pewnych i wieloletnich zysków, nie tylko dla głównego inwestora, ale również udziałowców. Stale rosnące ceny energii elektrycznej, a nic nie wskazuje, żeby trend ten miał się zmienić, sprawiają, że farmy fotowoltaiczne stają się coraz bardziej atrakcyjne i opłacalne i na pewno będzie ich sporo przybywać.

Podsumowując, farmy fotowoltaiczne są opłacalne, ponieważ warto stawiać na odnawialne źródła energii. Wzrost cen wpłynął na atrakcyjność tej inwestycji i nic nie wskazuje na odwrócenie tego trendu. Zielona energia jest w cenie i nie prędko się to zmieni.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *