Popularność montażu paneli fotowoltaicznych od kilku lat stoi na bardzo wysokim poziomie. W ten sposób właściciele domów jednocześnie oszczędzają na rachunkach za energię elektryczną i dbają o środowisko. Warto zastanowić się jednak nad tym, czy tego typu instalacje są w pełni odporne na rozmaite zjawiska pogodowe.
Spis treści
Co wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych?
Kluczowym parametrem w przypadku wyboru paneli fotowoltaicznych jest ich wydajność. Warto pamiętać, że wpływ na nią ma kilka różnych czynników, w tym m.in.:
- miejsce montażu,
- stopień nasłonecznienia i zacienienia,
- jakość wykorzystanych komponentów,
- dobór producenta,
- prawidłowość przeprowadzonego montażu.
Ilość produkowanej energii elektrycznej jest uzależniona m.in. od panującej pory roku oraz aktualnej pogody. Panele najczęściej montuje się na dachach lub gruncie. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się obecnie panele montowane na elewacjach budynków, które pozwalają na pozyskanie większych dawek energii w okresie zimowym, chociaż odznaczają się mniejszą efektywnością.
Fotowoltaika a pory roku
Panele fotowoltaiczne działają przez cały rok, nawet w okresie srogiej zimy. Należy jednak pamiętać o tym, że wtedy będą produkować nieco mniej prądu z uwagi na krótsze dni. Zasada jest prosta – im dłuższy dzień, tym więcej słońca, a co za tym idzie, więcej prądu. Dlatego najwięcej energii instalacja wygeneruje w okresie letnim (zazwyczaj od maja do września).
Największa wydajność paneli ma miejsce w strefie umiarkowanej, a więc w tej, w której położona jest Polska. Z racji tego w naszym kraju najlepszą porą roku dla fotowoltaiki jest lato, następnie wiosna, jesień, a na końcu zima. Kluczowe są też warunki panujące o konkretnej porze roku (korzystny jest wysoki poziom nasłonecznienia, który można zaobserwować głównie latem oraz wiosną).
Fotowoltaika a zjawiska atmosferyczne
W naszym klimacie instalacja fotowoltaiczna musi się zmierzyć z różnorodnymi zjawiskami atmosferycznymi. Na szczęście producenci doskonale to wiedzą i tworzą panele w taki sposób, aby były na nie odporne. Oto kilka istotnych czynników pogodowych, które mogą mieć wpływ na działanie i wydajność paneli:
- Upały. Paradoksalnie zbyt duże nagrzanie paneli może doprowadzić do znacznego obniżenia ich wydajności. Kluczowe znaczenie dla działania ma w tym przypadku nie temperatura, a światło rozproszone (to właśnie z tego względu system może działać również w okresie zimowym).
- Zachmurzenie. Panele są w stanie produkować energię elektryczną nawet w bardziej pochmurne dni, chociaż trzeba przyznać, że ich efektywność w takiej sytuacji nieco maleje.
- Opady deszczu. Deszcz nie należy do niesprzyjających fotowoltaice zjawisk atmosferycznych, chociaż ma on związek z występującym równocześnie zachmurzeniem i możliwością osadzania się zabrudzeń i zanieczyszczeń, które trzeba będzie usunąć.
- Silny wiatr. Szacuje się, że panele poradzą sobie z wiatrem dochodzącym do 130 km/h. Istotne jest jednak ich prawidłowe zamontowanie i właściwe zabezpieczenie.
- Gradobicie. Panele nie powinny się uszkodzić pod wpływem grafu, jednak warto zainwestować w najwyższej jakości instalację, która odznacza się podwyższoną wytrzymałością.
- Burza. To charakterystyczne dla okresu letniego zjawisko może doprowadzić do uszkodzenia przewodów oraz niebezpiecznych przepięć, w związku z czym konieczne jest zastosowania ochrony przeciwburzowej.
- Opady śniegu. Konieczne jest regularne usuwanie warstwy śniegu, tak aby panele były przez cały czas odsłonięte.
- Mróz. Ujemne temperatury nie powinny doprowadzić do żadnych szkód i usterek, chociaż mogą nieco osłabić wydajność użytkowanych paneli fotowoltaicznych.
Panele odporne na każdą pogodę
Współcześnie projektowane i tworzone panele fotowoltaiczne poradzą sobie z rozmaitymi czynnikami atmosferycznymi i nieprzychylnymi zjawiskami pogodowymi. Wpływ na ich wydajność ma m.in. miejsce i sposób montażu, jakość komponentów, dobór producenta, stopień zacienienia i nasłonecznienia oraz pora roku. Instalacje są stworzone w taki sposób, aby poradzić sobie z opadami deszczu i śniegu, mrozem, silnym wiatrem, burzą, upałami, zachmurzeniem i gradobiciem. Ważne jest jednak korzystanie z najwyższej klasy modułów, prawidłowy montaż, zabezpieczenie, zastosowanie odpowiedniej ochrony przeciwburzowej, regularne czyszczenie paneli oraz ich odśnieżanie w okresie zimowym.
Podobne artykuły
Jak wybrać materacyk dla dziecka – wskazówki i porady
Spokojny i bezpieczny sen malucha to jedna z kluczowych kwestii dla zdrowego rozwoju od pierwszych dni życia. Na jego jakość…
Dlaczego warto zainwestować w taśmy LED neon?
Właściciele firm często zastanawiają się, jak zwrócić uwagę potencjalnych klientów na swoją markę. W osiągnięciu tego efektu mogą im pomóc…
Zlewozmywaki stalowe – klasyka i trwałość
Zlewozmywaki stalowe to od lat najczęstszy wybór w polskich kuchniach. Ich popularność wynika przede wszystkim z wytrzymałości, uniwersalności oraz przystępnej…
Dlaczego warto zainwestować w kominki nowoczesne?
W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje efektywnych i estetycznych rozwiązań do swoich domów, kominki nowoczesne stają się coraz…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Sekret stylowych wnętrz – Sztukateria wewnętrzna
Wnętrza z charakterem mają jedną wspólną cechę – dopracowane detale, które przyciągają wzrok i nadają przestrzeni wyjątkowy klimat. Jednym z…
Złote plakaty – luksusowy trend w dekoracji wnętrz
Za pomocą ściennych dekoracji można całkowicie odmienić wygląd dotychczasowej aranżacji salonu czy sypialni. Muszą to być jednak ozdoby, które są…
Jakie zasłony wybrać do pokoju dziecka?
Urządzanie pokoju dziecięcego zawsze jest ekscytującym zadaniem – pełnym radości i troski o każdy detal. Wybór odpowiednich zasłon odgrywa kluczową…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Architekt wnętrz — dlaczego warto skorzystać z takiej usługi?
Urządzanie wnętrza domu czy mieszkania to proces wymagający czasu, precyzji i dobrej organizacji. Wiele osób decyduje się na samodzielne projektowanie…