Rozwój zielonej energii sprawia, że coraz więcej inwestorów decyduje się zainwestować w energooszczędne źródło ciepła – pompę ciepła. Mimo różnych rodzajów dostępnych na rynku urządzeń każda z instalacji grzewczej działa na podstawie tego samego mechanizmu. Na czym on polega? Odpowiadamy.
Zasady działania instalacji grzewczej
Pompy ciepła funkcjonują na podstawie założeń z zakresu termodynamiki, a sam sposób działania nie należy do skomplikowanych. Warto przy tym pamiętać, że nowoczesne systemy ogrzewania, takie jak pompy ciepła, mają poprawiać wygodę użytkowania, a przy tym skutkować mniejszymi kosztami eksploatacyjnymi. Ponadto instalacja zbudowana jest w taki sposób, aby pokryć zapotrzebowanie cieplne budynku i zadbać o komfort grzewczy wszystkich domowników.
Jak działa pompa ciepła? Skrótowo pracę urządzenia można przedstawić w następujący sposób: pompa ciepła napędzana jest energią pozyskiwaną z zewnątrz – instalacja pobiera ciepło z obszaru o niższej temperaturze (a więc z wody, gruntu lub powietrza) i w dalszej kolejności przekazuje je do instalacji. Wprawienie w ruch czynnika roboczego sprawia, że zaczyna on parować. Na skutek procesów, zachodzących w parowniku, dochodzi do przepływu ciepła. Za odebranie wytworzonej energii cieplnej odpowiada czynnik roboczy, który zmienia stan skupienia z płynnego na gazowy, stając się tym samym nośnikiem ciepła. Warto pamiętać, że cały proces jest cykliczny i odbywa się w zamkniętym obiegu. Więcej na temat działania pomp ciepła dowiesz się z artykułu: https://heatergo.pl/blog/jak-dziala-pompa-ciepla/.
Pompa ciepła – elementy budowy urządzenia
Wiedząc, na czym opiera się mechanizm działania instalacji, dobrze jest zapoznać się z samą konstrukcją urządzenia. Znajomość elementów składających się na skuteczną pracę systemu pozwoli w łatwy sposób dostosować sprzęt, który zadba o poprawę komfortu cieplnego, a przy tym zaspokoi potrzeby grzewcze danego obiektu. Które elementy składają się na profesjonalnie wyposażoną pompę ciepła?
- Sprężarka – to najbardziej energochłonny element pompy ciepła, która służy płynnej zmianie wydajności pracy, a więc ustabilizowania temperatury zasilania instalacji grzewczej. Za sprawą pracy sprężarki możliwe jest przenoszenie ciepła z otoczenia o niższej temperaturze, do otoczenia o wyższej temperaturze.
- Zawór rozprężny – jego zastosowanie wpływa na zwiększenie efektywności pomp ciepła. Podstawową funkcją zaworu rozprężnego jest regulowanie przepływu czynnika chłodniczego, który trafia do parownika. Zawór odpowiada za obniżenie ciśnienia oraz temperatury czynnika do poziomu, który pozwala na pełne odparowanie w parowniku. To kluczowy element, aby do sprężarki nie dopływał czynnik w fazie ciekłej – w takim wypadku mogłoby dojść do jego uszkodzenia.
- Wymiennik ciepła – składa się na niego parownik (dzięki któremu zachodzi proces absorpcji ciepła z otoczenia) i skraplacz (zachodzi w nim proces skraplania czynnika roboczego). Podstawową funkcją wymiennika ciepła jest zapewnienie właściwego odbioru energii, która w dalszej kolejności będzie dostarczana przez pompę ciepła. Dobry wymiennik ciepła cechuje się wysoką odpornością na wysokie ciśnienie i temperaturę w skraplaczu i parowaczu (w momencie odwróconej pracy w fazie chłodzenia).
- Czynnik roboczy – to czynnik chłodniczy, inaczej zwany jako czynnik termodynamiczny, który krąży w zamkniętym obiegu pompy ciepła. Odpowiada on za zmianę stanu skupienia w warunkach różnej temperatury i ciśnienia. Jego zastosowanie sprawia, że możliwe jest przekazywanie energii cieplnej z dolnego do górnego źródła.
Podobne artykuły
Lampy zewnętrzne – oświetlenie gwarantujące styl i bezpieczeństwo
W dzisiejszych czasach estetyka, bezpieczeństwo oraz ekologia są kluczowymi filarami podczas wyboru lamp zewnętrznych. To już nie tylko punkty świetlne,…
Lodówka dwudrzwiowa z kostkarką – czy warto w nią zainwestować?
Lodówka dwudrzwiowa, która posiada kostkarkę, to coraz częstszy wybór wśród użytkowników sprzętów tego rodzaju. Choć co prawda pojemnik na lód…
Jak wybrać gniazda blatowe kuchenne do domu?
Dyskretne i estetyczne gniazda blatowe kuchenne stają się coraz bardziej popularne w nowoczesnych kuchniach, zapewniając wygodę i funkcjonalność. Dostęp do…
Odkryj atuty projektów z wizualizacjami wnętrz i przekonaj się, jak pięknie może wyglądać Twój dom!
Planując budowę swojego wymarzonego domu, z pewnością zastanawiasz się nad jego wnętrzem. Chcesz, aby było piękne, przytulne i komfortowe. Jeśli…
Dlaczego warto zainstalować klimatyzację w domu?
W czasach, kiedy fale upałów nawiedzają nas coraz częściej i trwają coraz dłużej, a globalne zmiany klimatyczne stają się faktem,…
Płytki Ash – najlepszy wybór do twojej łazienki!
Łazienka to jedno z najważniejszych miejsc w domu. To tutaj rozpoczyna się i kończy każdy dzień, relaksując się podczas kąpieli,…
Jak wykorzystać zdjęcia w aranżacji jadalni?
Jadalnia jest miejscem rodzinnych i przyjacielskich spotkań, gdzie można odprężyć się po ciężkim tygodniu pracy, a także skosztować smacznych potraw…
Panele winylowe Nomad Flo – Klucz do Twojego wymarzonego wnętrza
W świecie nowoczesnych rozwiązań wnętrzarskich pojawia się coraz więcej produktów, które zachwycają nie tylko estetyką, ale również funkcjonalnością. Jednym z…
Kominek elektryczny – bezpieczna i ekonomiczna alternatywa dla tradycyjnych kominków
Kominki od wieków stanowią serce naszych domów. Zapewniają nie tylko ciepło, ale tworzą również przytulną atmosferę i nadają wnętrzom niepowtarzalnego…
Jak wybrać lampy, aby wprowadzić blask i elegancję do Twojego wnętrza w stylu glamour?
Lampy glamour to wyjątkowe oświetlenie. Niezwykle gustowne, eleganckie i charakterystyczne nadaje wnętrzu blasku i klimatu. Oświetlenie glamour sprawdza się przede…