Popularne

Artykuł

Technologia

Filtry w oczyszczaczach powietrza – ich rodzaje i sposób działania

Filtry w oczyszczaczach powietrza – ich rodzaje i sposób działania

Oczyszczacz powietrza to inteligentne, przenośne urządzenie eliminujące różnego rodzaju zanieczyszczenia z powietrza. Nowoczesne oczyszczacze zazwyczaj wykorzystują 3-stopniową filtrację, na którą składają się filtry wstępne, HEPA i węglowe. W dzisiejszym artykulecsklepu internetowego Przystanek Dom wyjaśniamy, w jaki sposób działają powszechnie stosowane filtry w oczyszczaczach powietrza.

Filtry do oczyszczaczy powietrza – rodzaje

Filtr wstępny

Filtr wstępny to pierwszy filtr montowany tuż przy wlocie powietrza. Z reguły zbudowany jest on z drobnej siateczki połączonej aluminiowymi lub plastikowymi elementami. Filtr wstępny stanowi pewnego rodzaju zabezpieczenie urządzenia przed zatkaniem największymi zanieczyszczeniami, takimi jak kurz, większe pyłki, sierść zwierząt czy włosy. Filtr ten należy regularnie czyścić – raz na tydzień. Jest to niezwykle istotne, dla zapewnienia sprawnej i wydajnej pracy urządzenia.

Wiele tańszych modeli oczyszczaczy powietrza nie posiada filtra wstępnego. Decydując się na zakup takiego urządzenia, należy liczyć się z koniecznością częstszego czyszczenia pozostałych filtrów.

Filtr HEPA

Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air) to wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza. Ten rodzaj filtrów wykonywany jest z włókien szklanych. Odznaczają się one wysoką skutecznością filtracji dla cząsteczek ≥ 0,01 µm. Stanowią główny element oczyszczaczy powietrza, powszechnie stosuje się je wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność utrzymania jak najlepszej jakości powietrza – szpitale, zakłady farmaceutyczne, laboratoria, przemysł elektroniczny.

Jakie zanieczyszczania usuwa filtr HEPA? Są to przede wszystkim:

  • pyły zawieszone, w tym pyły PM1, PM2.5 i PM10, z czego za najgroźniejsze uważa się pyły PM2.5 i PM10, które stanowią główny składnik smogu. Długotrwała ekspozycja na ich duże dawki skutkuje wystąpieniem nieprzyjemnych objawów ze strony układu oddechowego,
  • roztocza kurzu,
  • alergeny zwierząt, roślin i zarodniki pleśni,
  • bakterie, wirusy i zarodniki grzybów.

Czy i jak czyścić filtr HEPA znajdujący się w oczyszczaczu powietrza? Filtr HEPA również powinno się regularnie czyścić – co najmniej raz w miesiącu, co pozytywnie wpłynie zarówno na wydajność, jak i żywotność urządzenia. Jak zrobić prawidłowo? Filtr należy ostrożnie wyjąć z oczyszczacza i delikatnie odkurzyć.

Zastanawiasz się, jak często powinno się wymieniać filtry do oczyszczaczy powietrza? Długość użytkowania filtrów zależy od wielu czynników, w tym wybranego modelu urządzenia, intensywności użytkowania oczyszczacza, a także charakterystyki pomieszczenia. W przypadku oczyszczaczy powietrza marki Sharp żywotność filtrów wynosi aż do 10 lat, dzięki czemu nie musisz martwić się koniecznością ich częstej wymiany.

Filtr węglowy

Jak sama nazwa wskazuje, filtr węglowy zawiera w swoim składzie węgiel aktywny. Cechuje go porowata struktura oraz duża powierzchnia filtrująca, co pozwala mu skutecznie absorbować zanieczyszczenia.

Filtr węglowy neutralizuje m.in.:

  • lotne związki organiczne (LZO) – grupa szkodliwych dla zdrowia związków organicznych o działaniu drażniącym, toksycznym lub rakotwórczym, które z łatwością przechodzą w postać pary lub gazu (np. węglowodory alifatyczne i węglowodory aromatyczne),
  • pozostałe zanieczyszczenia gazowe,
  • nieprzyjemne zapachy, w tym trudnego do usunięcia zapachu dymu papierosowego.

Filtr węglowy, podobnie jak filtr HEPA można raz w miesiącu delikatnie odkurzyć, by usunąć większe zanieczyszczenia np. kurz.

Inne systemy filtracji – filtr nawilżający Sharp

Filtr wstępny, filtr HEPA i filtr węglowy obecne są we wszystkich oferowanych przez nas inteligentnych oczyszczaczach powietrza Sharp. Wieloetapowy system zatrzymuje aż do 99,97% zanieczyszczeń. To jednak nie wszystko. Niektóre z dostępnych modeli pełnią również funkcję nawilżacza, który dba o utrzymanie optymalnej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Filtr nawilżający Sharp w postaci maty ewaporacyjnej ułatwia przepływ i powstawanie pary wodnej, co jest gwarancją wydajnego nawilżania powietrza. Jego żywotność w zależności od intensywności użytkowania urządzenia wynosi do 10 lat.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *