Popularne

Artykuł

Technologia

Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne?

Ile kosztuje ogrzewanie elektryczne?

Wokół ogrzewania elektrycznego narosło wiele mitów. Jednym z nich jest stwierdzenie, że ogrzewanie elektryczne jest drogie. Czy aby na pewno? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Ogrzewanie tradycyjne

Tradycyjne grzejniki mają w sobie nośnik ciepła – wodę, która ogrzewana jest w kotłowni przez kocioł grzewczy. Kocioł może być zasilany tradycyjnym opałem, np. drewnem lub węglem. Bardziej zaawansowane piece przystosowane są do spalania pelletu, ekogroszku, oleju lub gazu. Za popularnością kotłów na tradycyjny opał stała do tej pory dostępność paliwa oraz jego przystępna cena. Niestety od niedawna cena w pierwszej kolejności oleju, a następnie ekogroszku oraz węgla, a także gazu wzrosła tak gwałtownie, że warto zacząć się interesować alternatywnymi formami ogrzewania domu i mieszkania. Taką alternatywą jest ogrzewanie elektryczne. W świecie opartym na elektryczności nie może jej zabraknąć i siłą rzeczy musi stawać się coraz bardziej przystępna.

Grzejniki elektryczne

Pierwszym urządzeniem, które najczęściej przychodzi do głowy, jeśli chodzi o ogrzewanie elektryczne, jest grzejnik elektryczny. Powiedzmy sobie jednak wprost. Grzejniki elektryczne na ogół nie są ani wydajne (ogrzewają pomieszczenie tylko punktowo), ani oszczędne. Pewnym wyjątkiem są tu grzejniki na podczerwień, ale jeśli możemy wykorzystać podczerwień na całej powierzchni podłogi, to robi się jeszcze lepiej.

Maty grzewcze – najlepsze do podłogówki

Ogrzewanie podłogowe może być również elektryczne. Obecnie na rynku istnieje wiele sprawdzonych, wydajnych, a zarazem oszczędnych rozwiązań, które znajdują zastosowanie przy planowaniu elektrycznej podłogówki. Elektryczna mata grzewcza została zaprojektowana z myślą o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym. Równomiernie rozmieszczony na samoprzylepnej siatce cienki przewód wolframowo-niklowy nagrzewa się, przekazując ciepło otoczeniu poprzez krótkie promieniowanie podczerwone. Przewód zatapiany jest najczęściej w wylewce cienkowarstwowej lub elastycznym kleju do płytek ceramicznych. Ciepło rozchodzi się równomiernie na całej powierzchni pomieszczenia. Podłogówka dzięki swej powierzchni ogrzeje pomieszczenie o dowolnej kubaturze i zapewni domownikom komfortowe ciepło także przy wysokich sufitach. Podłogówka jest wydajniejsza, a zarazem bardziej energooszczędna niż jakikolwiek układ grzejników.

Czy ogrzewanie elektryczne jest drogie?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak zadane pytanie. Zależy to od wielu czynników. Na opłacalność instalacji grzewczej opartej o energię elektryczną wpływa przede wszystkim docieplenie pomieszczeń. Nie bez znaczenia jest też dobór elektrycznych urządzeń grzewczych. Z całą pewnością nowoczesne, zaawansowane technologicznie i bezawaryjne maty grzewcze powinny być pierwszym wyborem przy planowaniu elektrycznego ogrzewania podłogowego. W Polsce maty grzewcze z podwójną teflonową izolacją i wielosplotowym drutem oferuje firma Heat Decor. Fakt, że ten typ ogrzewania jest jednorazową inwestycją i nie wymaga napraw ani serwisowania czyni go bardziej ekonomicznym.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *