Popularne

Artykuł

Technologia

Jak wybrać dobry odkurzacz?

Jak wybrać dobry odkurzacz?

Odkurzacz to urządzenie, które jest niezbędne w każdym domu i mieszkaniu. Przy jego wyborze warto mieć na uwadze kilka ważnych parametrów. Sprawdź, jak wybrać dobry odkurzacz!

Dobry odkurzacz znacznie ułatwia utrzymanie czystości w domu. Wybór najlepszego urządzenia nie jest jednak łatwy. Jeżeli stoisz przed wyborem odkurzacza, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Odkurzacze bezworkowe, odkurzacz ręczny i inne rodzaje odkurzaczy

W sklepach są dostępne różne rodzaje odkurzaczy. Można wyróżnić m.in.:

  • Odkurzacze workowe – najbardziej tradycyjne i popularne urządzenia. W przypadku takiego odkurzacza zanieczyszczenia gromadzą się w workach płóciennych (wielorazowych) lub papierowych (jednorazowych). Worek papierowy należy wyrzucić po użyciu i wymienić na nowy, natomiast w przypadku worka płóciennego konieczne jest jego wypranie po każdym użyciu.
  • Odkurzacze bezworkowe – obecnie stają się coraz bardziej popularne. W takim modelu nie ma konieczności wymieniania worków, ponieważ zabrudzenia gromadzone są w plastikowym pojemniku. Warto pamiętać, że zbiornik w odkurzaczu bezworkowym wymaga regularnego opróżniania oraz mycia. Odkurzacze bezworkowe są droższe niż modele workowe, ale ze względu na brak konieczności wymiany worków – znacznie wygodniejsze w użytkowaniu.
  • Odkurzacze pionowe – to modele bardzo wygodne w obsłudze, które świetnie sprawdzają się podczas sprzątania różnych powierzchni – nawet trudno dostępnych. Odkurzacz pionowy jest wyposażony w wygodną rączkę, która umożliwia komfortowe sprzątanie.
  • Odkurzacze wodne – w przypadku takich modeli zabrudzenia trafiają do pojemnika z filtrem wodnym, który skutecznie pochłania różnego rodzaju zanieczyszczenia.
  • Odkurzacze piorące – to wielofunkcyjne urządzenia, posiadające funkcję prania. Dzięki temu są w stanie poradzić sobie z różnego rodzaju zanieczyszczeniami (takimi jak m.in. plamy po jedzeniu lub piciu).
  • Ręczny odkurzacz bezprzewodowy – model o niewielkich rozmiarach, które świetnie radzi sobie z dotarciem w trudno dostępne miejsca. Jest często wybierany zarówno do sprzątania domu, jak i samochodu.
  • Roboty sprzątające – to inteligentne urządzenia, które zdobywają obecnie coraz większą popularność. Obsługa robota samojezdnego jest bardzo prosta. Wystarczy go włączyć, a urządzenie nie tylko odkurzy, ale także umyje podłogi. Doskonale nadaje się dla osób, które nie lubią sprzątania – https://www.neonet.pl/odkurzacze/roboty-sprzatajace.html.

Jaka moc odkurzacza do podłóg twardych? Jaka pojemność worka, pojemnika?

Podczas wyboru odkurzacza warto zwrócić uwagę na moc oraz pojemność danego modelu. Wybór mocy odkurzacza powinien być uzależniony od tego, do jakich zastosowań będzie wykorzystywane urządzenie. Jeżeli szukasz sprzętu do odkurzania tapicerki samochodowej, wystarczający będzie odkurzacz akumulatorowy o niewielkiej mocy. Do podłóg twardych (parkiet, panele) odpowiednie będzie urządzenie o mocy około 650W. Z kolei odkurzacz do wykładzin powinien mieć co najmniej 750W mocy. Jeżeli masz w domu dywany z długim włosiem, warto zainwestować w sprzęt o mocy przynajmniej 850W. Przy zakupie odkurzacza zwróć też uwagę na pojemność worka/pojemnika w danym modelu. Ten parametr powinien być dopasowany do powierzchni, na której będzie używane urządzenie. Przy sporym metrażu pojemność worka powinna wynosić min. 3,5 litra.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza?

Przy zakupie odkurzacza dobrze jest mieć na uwadze kilka istotnych parametrów. Jednym z nich jest głośność urządzenia. Jeżeli zależy Ci na cichym odkurzaczu, wybierz sprzęt, który emituje hałas na poziomie poniżej 65dB. Kolejną ważną kwestią jest waga urządzenia. Im niższa waga odkurzacza, tym wygodniejsze jest korzystanie z niego. Warto również zwrócić uwagę na długość przewodu – im dłuższy, tym łatwiejsze dotarcie do wszystkich zakamarków w domu lub mieszkaniu.

Dodatkowe funkcje w odkurzaczach

Dostępne na rynku odkurzacze, w zależności od modelu, mogą być wyposażone w różne funkcje dodatkowe. W zestawie z urządzeniami można znaleźć m.in. takie elementy jak elektroszczotka, turboszczotka, szczotki dysza długa, szczotka szczelinowa, dysza szczotkowa, ssawka szczelinowa krótka lub przeznaczona do prania mała ssawka, które pozwalają na dokładne odkurzenie różnych zakamarków. Ciekawą funkcją jest regulacja mocy ssania, dzięki czemu możesz dostosować siłę ssania do danej powierzchni. Warto zdecydować się na urządzenie z wskaźnikiem wypełnienia worka, który pozwala na bieżące kontrolowanie stanu wypełnienia i opróżnienie worka w odpowiednim momencie.

Gdzie kupić dobry odkurzacz?

Wysokiej jakości odkurzacze możesz kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Warto zwrócić uwagę na ofertę sklepów online, które pozwalają na spokojne zakupy w zaciszu własnego domu. Znajdziesz w nich ogromny wybór produktów w atrakcyjnych cenach. Dokupisz również części dodatkowe do odkurzaczy, takie jak m.in. rura teleskopowa, ssawka podłogowa, szczotka wielofunkcyjna, szczotka płaska czy też szczotka okrągła.

Odkurzacz jest podstawowym sprzętem do utrzymania czystości, który sprawdzi się w każdym domu. Przy wyborze urządzenia warto zwrócić uwagę na opisane wyżej wskazówki. Pomogą Ci one wybrać odkurzacz najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *