Popularne

Artykuł

Technologia

Jakie są systemy inteligentnego domu? Sprawdź aktualne trendy na rynku

Jakie są systemy inteligentnego domu? Sprawdź aktualne trendy na rynku

Każdy rok przynosi spore zmiany w rozwoju technologii i jej potencjału użytkowego w zakresie systemów smart home. Powszechnie wykorzystywane rozwiązania są rozwijane, a obok nich na rynku pojawiają się zupełnie nowe propozycje. Przekłada się to na wzrost wydajności systemów smart home i zwiększenie korzyści po stronie klienta końcowego. Sprawdź, jakie są systemy inteligentnego domu i z jakimi trendami w tym zakresie mamy do czynienia.

Inteligenty dom i jego elementy

Inteligentny dom to taki, który jest wydajny i bezpieczny eksploatacyjne. W miarę możliwości wykorzystuje się w nim rozbudowaną automatykę domową. Z jej pomocą można zadbać o prawidłowe i wydajne kosztowo działanie wybranych systemów i instalacji wykorzystywanych w domu. Przekłada się to na poprawę warunków życia i bezpieczeństwa domowników. Odpowiednio eksploatowany system pozwoli także na wygenerowanie realnych oszczędności na kosztach eksploatacyjnych.

Podstawowe elementy systemu to:

 • urządzenia sterujące;
 • czujniki;
 • oprogramowanie;
 • kontrolery (do manualnego sterowania);
 • mostki (łączące czujniki z centralą);
 • jednostka centralna.

To dzięki nim można zintegrować ze sobą inteligentne instalacje: ogrzewania, oświetlenia, bram wjazdowych, monitoringu, czujników alarmowych, rolet i żaluzji, nawadniania i inne. Połączenie tego w jeden organizm sprawi, że kontrola i sterowanie parametrami użytkowymi nieruchomości zajmą domownikom mniej czasu, a cały proces będzie bezpieczniejszy i bardziej wydajny.

Trzy podstawowe rodzaje systemów inteligentnego domu

Obecnie wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje systemów inteligentnego domu. Pierwszym z nich są rozwiązania gotowe, gdzie nie ma zbyt wielu możliwości wprowadzania ewentualnych modyfikacji. Tego typu opcja sprawdza się w przypadku osób o mniejszych wymaganiach, które chcą postawić na podstawowe urządzenia inteligentnego domu. Systemy te mogą występować w formie przewodowej i bezprzewodowej. Druga z możliwości to inteligentny dom bezprzewodowy szyty na miarę. Na rynku działają firmy, które specjalizują się w projektowaniu i wdrażaniu tego typu rozwiązań. Doskonale sprawdzają się w przypadku użytkowanych już nieruchomości. Bezprzewodowa integracja urządzeń minimalizuje potrzebę wykonania prac remontowych, czy też rearanżacji wnętrz.

Trzecią z możliwości pozostaje inteligentny dom w wersji okablowanej. Ze względu na zakres prac niezbędnych do wykonania tego systemu, rekomenduje się go przede wszystkim w przypadku nowo budowanych domów lub obiektów, które przechodzą gruntowny remont. Wszystko dlatego, że przewodowe rozwiązanie wymaga położenia okablowania, którym połączone zostaną poszczególne elementy.

Renomowani dostawcy technologii z obszaru smart home

Od lat na rynku smart home przoduje kilka firm. Można je nazwać liderami i jednocześnie podmiotami, które wyznaczają trendy. Rozwiązania technologiczne wybranych z nich różnią się w zakresie specyfikacji i potencjału. Ponadto niektóre systemy można ze sobą swobodnie konfigurować, przez co prowadzi się do wdrożenia jeszcze wydajniejsze systemy inteligentnego domu.

Topowi dostawcy technologii smart home popularni w Polsce to:

 • KNX;
 • Loxone;
 • Ampio;
 • Grenton;
 • Delta Dore;
 • RTI.

Aktualne trendy

Obecny trend to dążenie to uzyskania możliwie jak największej automatyzacji działania urządzeń w gospodarstwach domowych. W ten sposób prowadzi się do realnej oszczędności czasu, z którego deficytem zmaga się wielu z nas. Producenci oprogramowania i elementów systemu dążą do zwiększenia ich wydajności, zminimalizowania awaryjności, a także zoptymalizowania kosztów ich eksploatacji. Przynosi to zauważalne korzyści dla użytkowników. Widać to zwłaszcza teraz, gdy zmagamy się z zawirowaniami na rynku energetycznym i wzrostem kosztów życia. Inteligentne sterowanie domem pozwala na poszukanie w tym obszarze realnych oszczędności. Trend ten związany jest nie tylko ze sferą ekonomiczną, ale również ze wzrostem świadomości domowników w zakresie dbania o środowisko naturalne.

Wydajny system ze SmartHousing

Jeżeli zależy Ci na systemie smart home idealnie dopasowanym do Twoich potrzeb, to konieczne sprawdź ofertę firmy SmartHousing. Tworzą ją renomowani inżynierowie, którzy wciąż pogłębiają swoją wiedzę w zakresie nowych technologii. Specjalizują się w tworzeniu innowacyjnych i wydajnych systemów inteligentnego domu, które z sukcesem wdrażają u klientów indywidualnych i biznesowych. Zapraszamy do kontaktu z przedstawicielem firmy SmartHousing.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *