Jeszcze do niedawna płyty gazowe były obowiązkowym wyposażeniem każdej kuchni. Obecnie konkurują z płytami indukcyjnymi lub elektrycznymi, jednak nadal znajdują swoich zwolenników. Sprawdź na co zwrócić uwagę podczas zakupu płyty gazowej.
Kryteriów wyboru jest wiele – należy wziąć pod uwagę rozmiar i kształt płyty, ilość i rozmieszczenie palników, a także dostępne zabezpieczenia. Trzeba też pomyśleć o tak prozaicznej rzeczy jak rodzaj gazu, który dostępny jest w domu.
Spis treści
Rozmiar i kształt płyty gazowej
Rozmiar i kształt płyty gazowej będą zależeć od wielkości kuchni oraz zapotrzebowania gospodarstwa domowego. Standardowe płyty mają kształt prostokąta, są jednak dostępne również modele kwadratowe i owalne, a nawet w kształcie nerki. Te ostatnie przystosowano do montażu w narożniku blatu kuchennego. Rozmiar warto dobrać, biorąc pod uwagę ilość miejsca w kuchni, częstotliwość gotowania i wielkość rodziny. W kuchni studenckiej doskonale sprawdzi się niewielka płyta z dwoma palnikami, ale dla czteroosobowej rodziny lepsza będzie większa płyta marki Solgaz, z miejscem na 4, a nawet 6 garnków.
Palniki i ruszt w płycie gazowej
Jedną z najważniejszych kwestii w wyborze płyty gazowej jest ilość palników i rodzaj rusztu. Standardowo płyty wyposażone są w cztery palniki, ułożone w kolejności od najmniejszego do największego. Dzięki temu gotowanie jest wygodne i ergonomiczne – pozwala zmieścić na płycie kilka garnków o różnej wielkości. Nowoczesne płyty gazowe pozbawione są rusztu – palniki znajdują się, np. pod szkłem, a płyta zasilana gazem do złudzenia przypomina gładkie i minimalistyczne płyty indukcyjne. W wielu modelach nadal jednak występuje ruszt – w tym przypadku warto wybrać tę płytę, na której ruszt jest dzielony. To znacznie ułatwi jego mycie oraz utrzymanie w czystości samej płyty.
Zabezpieczenia, które powinna mieć płyta gazowa
Współczesne płyty gazowe wyposażone są zwykle w pokrętła z zapalarką. Jeśli w domu znajdują się małe dzieci, warto rozważyć zakup modelu z blokadą pokręteł – to ograniczy możliwość przypadkowego uruchomienia palnika przez ciekawskie dziecko. Obowiązkowo należy zadbać o obecność mechanicznego zabezpieczenia przed ulatnianiem się gazu, a jeśli jest taka możliwość, również elektroniczne czujniki gazu, które zaalarmują mieszkańców o ulatnianiu się gazu z palników.
Płyta gazowa bez płomieni – trend na 2020
Wiele osób rezygnuje z płyt gazowych, ponieważ ich używanie determinuje powstawanie otwartych płomieni ognia. Przy braku ostrożności podczas gotowania łatwo o poparzenie, a nawet pożar. Producent Solgaz wyszedł naprzeciw tym obawom i stworzył płytę gazową bez płomieni, dzięki której można zyskać bezpieczne i oszczędne gotowanie bez konieczności inwestycji w drogą płytę indukcyjną. Nowoczesna płyta gazowa bez płomieni to płyta o szklanej powierzchni, pod którą umieszczone są palniki gazowe. Płomienie są więc schowane, przez co maleje prawdopodobieństwo przypadkowego zapalenia się akcesoriów kuchennych oraz znikają obawy przed otwartym płomieniem. Taka konstrukcja pozwala także na dłuższe użytkowanie garnków – płomienie nie opalają ich, a spaliny nie pozostawiają na naczyniach tłustych śladów. Nie ma również konieczności kupowania nowych garnków, można używać każdego rodzaju naczyń. Płyta bez płomieni to modne i designerskie rozwiązanie, które doskonale prezentuje się w każdej kuchni, szczególnie minimalistycznej i nowoczesnej.
Podobne artykuły
Jakie okna do domu wybrać
Wybór stolarki okiennej do domu to jeden z ważniejszych i kosztowniejszych etapów przy budowie nowego domu jak i tego już…
Co lepsze – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
Rodzaj ogrzewania wpływa nie tylko na komfort domowników, ale i na wysokość rachunków za energię. Dwa najpopularniejsze rozwiązania w budownictwie…
Przepływowe podgrzewacze wody – dlaczego warto wybrać?
Popularność elektrycznych podgrzewaczy wody jest coraz większa, a to głównie za sprawą wygody użytkowania oraz stuprocentowego bezpieczeństwa. Godne uwagi jest…
Jak i czym malować blachę na zewnątrz i dookoła domu?
Możesz kupić już kolorowe elementy takie jak parapet czy rynna lub je pomalować. Jaka farba do dachów i innych elementów…
Jaki sterownik do pompy CO wybrać?
W miarę upływu lat instalacje grzewcze w naszych domach stopniowo rozbudowują się o dodatkowe urządzenia, które sprawiają, że możemy stuprocentowo…
Jakie kabiny prysznicowe warto montować?
Kabiny prysznicowe powinny odznaczać się nie tylko wysoką estetyką, ale także szczelnością i odpornością na uszkodzenia. Sprawdzeni producenci zyskali uznanie na…
Dodatki w stylu skandynawskim – gdzie ich szukać?
Każdy z nas chce atrakcyjnie dla oka wyposażyć swoje mieszkanie. Zależy nam na tym, żeby wnętrze wyglądało modnie oraz gustowne….
Tapety dla dzieci – jakie wybrać?
Choć wydają się nieco przestarzałe i na dobrych kilka lat wyszły z mody, dziś wracają z podwójną siłą. Tapety dla…
Jak wybrać dopasowaną umywalkę nablatową?
Umywalki nablatowe zdobywają coraz większą popularność jako modne i praktyczne elementy wyposażenia łazienek. Ich zastosowanie nie tylko chroni blat przed…
Kuchnia połączona z jadalnią – styl loft w Twoim domu
Wysokie, otwarte pomieszczenia, minimalistyczny design i surowy charakter są kwintesencją stylu loftowego. Inspiracją jego powstania są poprzemysłowe fabryki i magazyny…
Najnowsze komentarze
- Kleje o Pokaż swojej partnerce, że potrafisz. Poznaj nasze triki, dzięki, którym udowodnisz, że jesteś „złotą rączką”
- Rob o Elementy blaszane do wykańczania powierzchni dachu – co warto wiedzieć?
- Wienia o Ogrzewanie podczerwienią – co to takiego?
- Rafał o Pokaż swojej partnerce, że potrafisz. Poznaj nasze triki, dzięki, którym udowodnisz, że jesteś „złotą rączką”
- uarchitekta o Co każda złota rączka może wykonać samodzielnie w domu? Porady dla (nie)zaradnych Panów