Jeszcze do niedawna płyty gazowe były obowiązkowym wyposażeniem każdej kuchni. Obecnie konkurują z płytami indukcyjnymi lub elektrycznymi, jednak nadal znajdują swoich zwolenników. Sprawdź na co zwrócić uwagę podczas zakupu płyty gazowej.
Kryteriów wyboru jest wiele – należy wziąć pod uwagę rozmiar i kształt płyty, ilość i rozmieszczenie palników, a także dostępne zabezpieczenia. Trzeba też pomyśleć o tak prozaicznej rzeczy jak rodzaj gazu, który dostępny jest w domu.
Spis treści
Rozmiar i kształt płyty gazowej
Rozmiar i kształt płyty gazowej będą zależeć od wielkości kuchni oraz zapotrzebowania gospodarstwa domowego. Standardowe płyty mają kształt prostokąta, są jednak dostępne również modele kwadratowe i owalne, a nawet w kształcie nerki. Te ostatnie przystosowano do montażu w narożniku blatu kuchennego. Rozmiar warto dobrać, biorąc pod uwagę ilość miejsca w kuchni, częstotliwość gotowania i wielkość rodziny. W kuchni studenckiej doskonale sprawdzi się niewielka płyta z dwoma palnikami, ale dla czteroosobowej rodziny lepsza będzie większa płyta marki Solgaz, z miejscem na 4, a nawet 6 garnków.
Palniki i ruszt w płycie gazowej
Jedną z najważniejszych kwestii w wyborze płyty gazowej jest ilość palników i rodzaj rusztu. Standardowo płyty wyposażone są w cztery palniki, ułożone w kolejności od najmniejszego do największego. Dzięki temu gotowanie jest wygodne i ergonomiczne – pozwala zmieścić na płycie kilka garnków o różnej wielkości. Nowoczesne płyty gazowe pozbawione są rusztu – palniki znajdują się, np. pod szkłem, a płyta zasilana gazem do złudzenia przypomina gładkie i minimalistyczne płyty indukcyjne. W wielu modelach nadal jednak występuje ruszt – w tym przypadku warto wybrać tę płytę, na której ruszt jest dzielony. To znacznie ułatwi jego mycie oraz utrzymanie w czystości samej płyty.
Zabezpieczenia, które powinna mieć płyta gazowa
Współczesne płyty gazowe wyposażone są zwykle w pokrętła z zapalarką. Jeśli w domu znajdują się małe dzieci, warto rozważyć zakup modelu z blokadą pokręteł – to ograniczy możliwość przypadkowego uruchomienia palnika przez ciekawskie dziecko. Obowiązkowo należy zadbać o obecność mechanicznego zabezpieczenia przed ulatnianiem się gazu, a jeśli jest taka możliwość, również elektroniczne czujniki gazu, które zaalarmują mieszkańców o ulatnianiu się gazu z palników.
Płyta gazowa bez płomieni – trend na 2020
Wiele osób rezygnuje z płyt gazowych, ponieważ ich używanie determinuje powstawanie otwartych płomieni ognia. Przy braku ostrożności podczas gotowania łatwo o poparzenie, a nawet pożar. Producent Solgaz wyszedł naprzeciw tym obawom i stworzył płytę gazową bez płomieni, dzięki której można zyskać bezpieczne i oszczędne gotowanie bez konieczności inwestycji w drogą płytę indukcyjną. Nowoczesna płyta gazowa bez płomieni to płyta o szklanej powierzchni, pod którą umieszczone są palniki gazowe. Płomienie są więc schowane, przez co maleje prawdopodobieństwo przypadkowego zapalenia się akcesoriów kuchennych oraz znikają obawy przed otwartym płomieniem. Taka konstrukcja pozwala także na dłuższe użytkowanie garnków – płomienie nie opalają ich, a spaliny nie pozostawiają na naczyniach tłustych śladów. Nie ma również konieczności kupowania nowych garnków, można używać każdego rodzaju naczyń. Płyta bez płomieni to modne i designerskie rozwiązanie, które doskonale prezentuje się w każdej kuchni, szczególnie minimalistycznej i nowoczesnej.
Podobne artykuły
Wymiana okien – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Wymiana okien w domu to poważna inwestycja, do której należy się odpowiednio przygotować. Wybór energooszczędnego rozwiązania oraz zadbanie o prawidłowy…
Mech dekoracyjny wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach
Obecne aranżacje w domach i mieszkaniach przepełnione są elementami roślinnymi oraz motywem kwiatowym. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługuje…
Folia grzewcza pod płytki. Korzyści z wyboru tego systemu
Ogrzewanie podłogowe można podzielić na: elektryczne, wodne i powietrzne. W tym tekście skupimy się na ogrzewaniu podłogowym elektrycznym i wyjaśnimy,…
Jak urządzić biuro w domu? Porady i wskazówki do domowego biura
Centralną częścią każdego biura domowego jest biurko. Ważne jest, aby było dostosowane do wnętrza i odpowiednio zabezpieczone. Zamykane na kluczyk…
Trendy wnętrzarskie na nadchodzący sezon
Bycie na topie w kwestii trendów wnętrzarskich oznacza ciągły wyścig. Każdego roku w centrum uwagi są nowe kolory, fasony i…
Lustra nieregularne – modne wyposażenie wnętrz
Kiedyś lustra we wnętrzach domów i mieszkań służyły wyłącznie celom praktycznym. Zazwyczaj przeglądano się w nim przed wyjściem, dbano o…
Mech dekoracyjny wykorzystywany w nowoczesnych aranżacjach
Obecne aranżacje w domach i mieszkaniach przepełnione są elementami roślinnymi oraz motywem kwiatowym. Na szczególną uwagę w tym względzie zasługuje…
Jak urządzić wąski przedpokój? Wybierz fototapety 3D i uzyskaj niesamowite efekty aranżacyjne!
Fototapety 3D odmieniły już niejeden wąski przedpokój, dzięki złudzeniom optycznym i efektowi trójwymiarowej głębi. Stosując trwałą, zmywalną tapetę trójwymiarową nie tylko…
Trendy wnętrzarskie na nadchodzący sezon
Bycie na topie w kwestii trendów wnętrzarskich oznacza ciągły wyścig. Każdego roku w centrum uwagi są nowe kolory, fasony i…
Wnętrze jak z filmu
Jest miłośnikiem kina? Lubisz nietypowe, nietuzinkowe rzeczy, a niektóre osoby z Twojego otoczenia uważają Cię za dziwaka? Marzysz o tym,…
Najnowsze komentarze
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?
- Green Ania o Jak zadbać o dobre nawodnienie trawnika i ogrodu przed upałami?