Popularne

Artykuł

Technologia

Oszczędności w ramach CHP – czy to możliwe?

Oszczędności w ramach CHP – czy to możliwe?

Przedsiębiorcy zastanawiający się nad inwestycją w wysokowydajne układy kogeneracyjne w pierwszej kolejności biorą pod uwagę parametry ekonomiczne. Czy taka inwestycja ma szansę się zwrócić? Czy możliwe jest ograniczenie kosztów energii na tyle, że całość nakładów będzie miała sens? Warto spojrzeć na ten temat nieco szerzej. Planując ciągły rozwój działalności przedsiębiorca nie tylko poszukuje nowych rynków, czy klientów ale także szuka możliwości ograniczenia kosztów funkcjonowania. W perspektywie kilkuletniej, nawet niewielkie roczne oszczędności dają konkretną kwotę, która pozwala na dalszy rozwój.

Kogeneracja z wykorzystaniem wysokowydajnych urządzeń oraz odpowiedniej ich kalibracja sprawia, że jednoczesna produkcja energii elektrycznej daje realne profity. To przede wszystkim obniżenie rachunków za prąd oraz możliwość wykorzystania dodatkowego ciepła.

Kogeneracja – z zasady oszczędna

Oszczędność w przypadku kogeneracji wykonanej na  w oparciu o agregaty CAT pojawia się już na samym początku działania instalacji. Wydajne generatory  produkowane przez lidera w branży charakteryzują się bowiem bardzo niskim spalaniem paliwa.  Ponadto poza mniejszą konsumpcją silniki te są też niezwykle wydajne, pod względem skuteczności produkcji energii. Mechanizm jest prosty, a opiera się przede wszystkim na silniku napędzanym gazem – to serce całego układu. Jego energia mechaniczna zamieniana jest dzięki prądnicy w elektryczność, a generowane w czasie pracy całego układu ciepło może być odprowadzone i skutecznie wykorzystane ponownie. Dzięki opcjonalnemu wyposażeniu, agregaty prądotwórcze tworzące element całego systemu kogeneracyjnego mogą są umieszczone w specjalnych kontenerach wygłuszających, które zmniejszają poziom generowanego hałasu o ponad połowę. Charakter inwestycji sprawia, że jest ona niezwykle popularna w przypadku większych gospodarstw rolnych posiadających biogazownię. Dzięki gazom wyprodukowanym z naturalnych odpadków organicznych można bowiem napędzić instalację kogeneracyjną. To dodatkowo zmniejsza koszt całego układu, gdyż mówimy o paliwie, które powstaje na terenie gospodarstwa w sposób naturalny. Kogeneracja może się więc opłacać na wielu płaszczyznach. Dodatkowo, urządzenia CAT oferowane przez Enerię są po prostu niezawodne. Regularnie przeprowadzany, fachowy serwis sprawia, że inwestor nie musi martwić się o żywotność układu kogeneracyjnego. To wydajne, oszczędne i ekologiczne rozwiązanie. Dzięki wykwalifikowanym konsultantom można precyzyjnie określić poziom oszczędności, jakie w danym przedsiębiorstwie wprowadzi inwestycja w wysokowydajne układy kogeneracyjne. Zmniejszenie kosztu zakupu energii pojawia się nawet w przypadku najmniejszych jednostek o mniejszej mocy. Oferta Enerii jest kompleksowa – każdy przedsiębiorca z pewnością znajdzie interesujące go rozwiązanie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *