Power over Ethernet jest funkcją, umożliwiającą jednoczesne przesyłanie energii elektrycznej oraz danych przy pomocy kabla. Dzięki rozwiązaniu prowadzenie dedykowanej infrastruktury elektrycznej staje się zbędne. Decydując się na tego typu rozwiązanie, całkowicie można zrezygnować z dodatkowych kabli do zasilania. Co to oznacza? Urządzenia takie jak kamery internetowe czy routery Wi-Fi można podłączyć do infrastruktury, zasilając je energią z jednego przewodu. Co musisz wiedzieć o PoE?
Czym jest PoE?
W przypadku wielu podłączonych urządzeń, zazwyczaj potrzebne są połączenia do każdego z nich. Opierając się na przykładzie sieciowych kamer monitorujących możemy wywnioskować, że do prawidłowego działania potrzebowałyby one połączenia elektrycznego oraz sieciowego. PoE jest jednak w stanie połączyć dwa rodzaje połączeń w jeden kabel Ethernet – w taki sposób, aby pojedynczy kabel sieciowy mógł przesyłać zarówno dane, jak i 25 W energii elektrycznej.
Jak to działa?
Aby utworzyć połączenie PoE potrzebne będzie urządzenie (np. wspomniana kamera), przełącznik oraz zasilacz PoE bądź router, a także kabel Ethernet.
Większość kabli sieciowych zbudowanych jest z ośmiu przewodów, które połączone są ze sobą w cztery pary. Niewiele osób wie, że dwie z tych par nazywamy parami danych, a pozostałe dwie zapasowymi. Główną funkcją pierwszych z nich jest przesyłanie informacji. Pary zapasowe z kolei zazwyczaj nie są używane. W sklepach możemy znaleźć jednak kable, które wykorzystują wszystkie cztery pary. Wśród nich znajduje się Gigabit Ethernet. Każda para przewodów w kablu pełni w tym przypadku rolę przewodnika. Właśnie tak działa PoE.
Obecnie istnieją trzy standardowe podklasy technologii PoE:
- Wariant B. Rozwiązanie wykorzystuje oddzielne przewody do zasilania oraz przesyłania danych. Podklasa określa użycie kabla Ethernet, który posiada cztery pary przewodów. Dwie z nich przesyłają energię, a dwie dane. Co ważne, istnieje tu ograniczenie szybkości transmisji danych do 100 Mbps.
- Wariant A. Tego typu rozwiązanie też ograniczone jest do szybkości transmisji danych do 100 Mbps. Wykorzystuje jednak kable z dwoma parami przewodów, które służą zarówno do zasilania, jak i przesyłania danych.
- Technologia 4PPoe. Tego typu rozwiązanie może zapewnić najwyższe natężenie prądu. Wykorzystuje się tu bowiem wszystkie cztery pary przewodów, które przesyłają dane oraz energię z najszybszą prędkością transmisji danych.
PoE – dlaczego warto?
- Bezpieczeństwo – sposób zaprojektowania PoE maksymalnie podnosi bezpieczeństwo. Zasilanie odbywa się bowiem w taki sposób, aby uniknąć niedoborów w podawanej mocy, przeładowań oraz wszelkich zwarć.
- Oszczędność – infrastruktura nie tylko wymaga mniej kabli, ale też sprawia, że nie musimy instalować nowych gniazdek elektrycznych, aby zaspokoić wszystkie potrzeby energetyczne.
- Skalowalność – technologia pozwala na nieograniczone, równoległe rozbudowywanie infrastruktury elektrycznej oraz sieciowej.
- Elastyczność – nie zachodzi tu konieczność doprowadzania energii elektrycznej, co sprawia, że urządzenia mogą być umieszczone w każdym miejscu.
Podobne artykuły
Jak wybrać odpowiednie prześcieradło i kołdrę na lato?
Wybierając odpowiednie prześcieradło i kołdrę na okres letni, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak materiał, rozmiar produktu, a…
Farba do betonu na zewnątrz – ochrona powierzchni i estetyczny wygląd
Malowanie betonu zewnętrznego może znacząco poprawić wygląd różnych elementów architektonicznych, od ogrodzeń po fasady budynków. W przypadku takiego zadania kluczową…
Kreatywna dekoracja dla małych fanów Psi Patrol – naklejki na ścianę, które ożywiają przygody!
Szukasz pomysłu na wyjątkową dekorację pokoju dla Twojego małego fana Psi Patrol? Naklejki na ścianę Psi Patrol to doskonały sposób,…
Naturalne piękno drewna. Poznaj zalety podłóg drewnianych i wybierz idealne dla siebie.
Podłogi drewniane cieszą się niezmienną popularnością ze względu na swoją elegancję, trwałość oraz ciepły, naturalny wygląd. Są one nie tylko…
Jak wybrać odpowiedni rozdrabniacz do gałęzi dla Twojego ogrodu?
Sterta gałęzi w ogrodzie? To nie musi być problem! Na rynku znajdujemy różne modele rozdrabniaczy do gałęzi, dzięki który można…
Jak urządzić wnętrze w stylu skandynawskim?
Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak stworzyć wnętrze, które jest jednocześnie proste, eleganckie, funkcjonalne i przytulne? Odpowiedź jest prostsza, niż mogłoby…
10 faktów o dywanach do kuchni, o których musisz wiedzieć
Kupując dywan do kuchni warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, jak, chociażby tworzywo, z jakiego został wykonany, czy odpowiednie…
Kuchnia na poddaszu – projektowanie, inspiracje i rozwiązania
Kuchnia na poddaszu to nietypowe, ale coraz częściej pojawiające się rozwiązanie w nowoczesnych domach. Otwarta przestrzeń pod dachem daje wiele…
Vintage w nowoczesnym stylu – kilka pomysłów, jak wzbogacić wnętrze
Coraz większą popularność zyskuje w Polsce styl vintage. Charakteryzuje się on wykorzystywaniem mebli i dekoracji z przeszłości w nowoczesnych aranżacjach…
Umywalka stawiana na blat – praktyczna i elegancka ceramika łazienkowa
Przy projektowaniu wymarzonej łazienki jedną z kluczowych decyzji, jakie musimy podjąć, będzie wybór odpowiednich urządzeń sanitarnych. Warto postawić na to, co…