Popularne

Artykuł

Technologia

PoE (Power over Ethernet) – wszystko, co musisz wiedzieć!

PoE (Power over Ethernet) – wszystko, co musisz wiedzieć!

Power over Ethernet jest funkcją, umożliwiającą jednoczesne przesyłanie energii elektrycznej oraz danych przy pomocy kabla. Dzięki rozwiązaniu prowadzenie dedykowanej infrastruktury elektrycznej staje się zbędne. Decydując się na tego typu rozwiązanie, całkowicie można zrezygnować z dodatkowych kabli do zasilania. Co to oznacza? Urządzenia takie jak kamery internetowe czy routery Wi-Fi można podłączyć do infrastruktury, zasilając je energią z jednego przewodu. Co musisz wiedzieć o PoE?

Czym jest PoE?

W przypadku wielu podłączonych urządzeń, zazwyczaj potrzebne są połączenia do każdego z nich. Opierając się na przykładzie sieciowych kamer monitorujących możemy wywnioskować, że do prawidłowego działania potrzebowałyby one połączenia elektrycznego oraz sieciowego. PoE jest jednak w stanie połączyć dwa rodzaje połączeń w jeden kabel Ethernet – w taki sposób, aby pojedynczy kabel sieciowy mógł przesyłać zarówno dane, jak i 25 W energii elektrycznej.

Jak to działa?

Aby utworzyć połączenie PoE potrzebne będzie urządzenie (np. wspomniana kamera), przełącznik oraz zasilacz PoE bądź router, a także kabel Ethernet.

Większość kabli sieciowych zbudowanych jest z ośmiu przewodów, które połączone są ze sobą w cztery pary. Niewiele osób wie, że dwie z tych par nazywamy parami danych, a pozostałe dwie zapasowymi. Główną funkcją pierwszych z nich jest przesyłanie informacji. Pary zapasowe z kolei zazwyczaj nie są używane. W sklepach możemy znaleźć jednak kable, które wykorzystują wszystkie cztery pary. Wśród nich znajduje się Gigabit Ethernet. Każda para przewodów w kablu pełni w tym przypadku rolę przewodnika. Właśnie tak działa PoE.

Obecnie istnieją trzy standardowe podklasy technologii PoE:

  • Wariant B. Rozwiązanie wykorzystuje oddzielne przewody do zasilania oraz przesyłania danych. Podklasa określa użycie kabla Ethernet, który posiada cztery pary przewodów. Dwie z nich przesyłają energię, a dwie dane. Co ważne, istnieje tu ograniczenie szybkości transmisji danych do 100 Mbps.
  • Wariant A. Tego typu rozwiązanie też ograniczone jest do szybkości transmisji danych do 100 Mbps. Wykorzystuje jednak kable z dwoma parami przewodów, które służą zarówno do zasilania, jak i przesyłania danych.
  • Technologia 4PPoe. Tego typu rozwiązanie może zapewnić najwyższe natężenie prądu. Wykorzystuje się tu bowiem wszystkie cztery pary przewodów, które przesyłają dane oraz energię z najszybszą prędkością transmisji danych.

PoE – dlaczego warto?

  • Bezpieczeństwo – sposób zaprojektowania PoE maksymalnie podnosi bezpieczeństwo. Zasilanie odbywa się bowiem w taki sposób, aby uniknąć niedoborów w podawanej mocy, przeładowań oraz wszelkich zwarć.
  • Oszczędność – infrastruktura nie tylko wymaga mniej kabli, ale też sprawia, że nie musimy instalować nowych gniazdek elektrycznych, aby zaspokoić wszystkie potrzeby energetyczne.
  • Skalowalność – technologia pozwala na nieograniczone, równoległe rozbudowywanie infrastruktury elektrycznej oraz sieciowej.
  • Elastyczność – nie zachodzi tu konieczność doprowadzania energii elektrycznej, co sprawia, że urządzenia mogą być umieszczone w każdym miejscu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *