Budowanie zaawansowanych projektów wymaga stosowania podzespołów transmisyjnych, jakimi są przekaźniki. Arduino umożliwia ich łatwe podłączanie oraz konfigurowanie zgodnie z potrzebami danego projektu.
Spis treści
Czym są przekaźniki Arduino?
Przekaźniki Arduino to zaawansowane moduły umożliwiające podłączanie oraz sterowanie zewnętrznymi urządzeniami. Są one także w pełni kompatybilne z płytkami rozwojowymi z rodziny Arduino, a ich niewielkie rozmiary zewnętrzne ułatwiają parowanie ich z minikomputerami. Co więcej, przekaźniki Arduino można również kupić w formie poszczególnych samych modułów, które można wlutowywać bezpośrednio w płytki drukowane.
Jaką rolę pełnią przekaźniki Arduino?
Głównym zadaniem, za którego realizację odpowiadają przekaźniki Arduino, jest funkcjonowanie jako włącznik lub wyłącznik w danym obwodzie. Funkcja ta realizowana jest dzięki zastosowaniu w nich specjalistycznego elektromagnesu, który po odebraniu sygnału płynącego z minikomputera zmienia swoje położenie. W efekcie dochodzi do zwarcia (lub rozwarcia) styków kabli podłączonych do modułu.
Dodatkowo niektóre przekaźniki Arduino umożliwiają również transformowanie podawanego napięcia. Dzięki temu minikomputer natywnie działający przy pomocy 5-cio Voltowego prądu może sterować zewnętrznymi urządzeniami wykorzystującymi przykładowo 12 V.
Kilka pomysłów projektów wykorzystujących przekaźniki Arduino
Wiele osób zastanawia się, jak w praktyce wykorzystywane są przekaźniki Arduino. Najprostszym ich zastosowaniem jest używanie ich jako zdalnego włącznika. Przykładowo, ze względu na kompaktowe rozmiary można umieścić je w okolicy zamka furtki – zdalna aktywacja pilotem uruchomi przekaźniki Arduino i zamknie obwód elektromagnesu mechanizmu blokady. Dzięki temu możliwe będzie otworzenie skrzydła furtki i wejście na teren posesji. Można również skorzystać z funkcji opóźnienia czasowego, które umożliwi aktywację obwodu na określony wcześniej czas, po którego upływie przekaźniki Arduino automatycznie powrócą do swojego pierwotnego stanu, blokując tym samym zamek furtki.
Kolejnym ciekawym pomysłem jest zbudowanie termostatu. Przekaźniki Arduino po odczytaniu przez minikomputer znacznego wzrostu temperatury włączą podłączony do nich wentylator, który następnie zacznie schładzanie urządzenia, zapewniając mu pracę w optymalnych warunkach.
Przekaźniki Arduino sprawdzą się również jako wszelkiego rodzaju sterowniki czasowe – można je skonfigurować tak, by przez określony interwał czasu podawały napięcie na podłączone do nich urządzenie. Ten patent doskonale sprawdzi się do usprawnienia włączników światła, dodając im możliwość czasowej aktywacji. Po wciśnięciu przycisku zasilania zapalą się żarówki, a następnie po upływie ustalonej wcześniej ilości sekund lub minut, oświetlenie samoczynnie zgaśnie.
Gdzie kupić przekaźniki Arduino?
Ze względu na swoją popularność oraz ogrom potencjalnych zastosowań przekaźniki Arduino można kupić w każdym dobrym sklepie z elektroniką. Jednak przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z ich specyfikacją techniczną – różne moduły oferują różną wydajność energetyczną. Jest to szczególnie ważne, jeśli dany projekt będzie wymagać zasilania prądem o wysokim amperażu.
Ciekawą opcją są także przekaźniki Arduino w formie osobnych podzespołów. Ich największą zaletą jest swoboda, jaką oferują – wystarczy tylko przylutować je do uniwersalnej płytki elektronicznej, a następnie odpowiednio je skonfigurować.
Podobne artykuły
Jak zamontować balustradę na balkonie?
Balustrada to jeden z najważniejszych elementów wykończenia domu. Dlatego podczas montażu musisz zwrócić uwagę zarówno na funkcjonalność tej przestrzeni, jak…
Rolety dachowe – praktyczne i stylowe rozwiązanie
Pomieszczenia na poddaszu niewątpliwie mają swój urok. Umieszczone pod skosem okna, które nadają miejscu klimatu, wymagają odpowiedniej oprawy. Sposobem na…
Jakie wady i zalety mają lampy stojące?
Lampy stojące są jednym z rodzajów oświetlenia, który niezmiennie cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród klientów. Cenione są nie tylko ze…
Czy zlewozmywaki stalowe to dobry wybór do kuchni?
Biorąc pod uwagę, że żadna kuchnia nie obejdzie się bez zlewozmywaka, warto zastanowić się, jaki najlepiej byłoby wybrać. W końcu…
Jak wybrać dobry materac?
Planujesz zmianę materaca? Chcesz zastąpić swoją kanapę nowoczesnym łóżkiem? Marzysz, aby zacząć wstawać rano wypoczętym, pełnym sił? Idealnie trafiłeś! Przeczytaj…
Drewno w łazience – czy to na pewno dobry pomysł?
Chociaż drewno uznaje się za jeden z najstarszych i najtrwalszych budulców, to nie zawsze nadaje się do zastosowania, chociażby ze…
Modny dywan do salonu – jaki wybrać?
Dodatki mogą całkowicie zmienić wygląd wnętrza. Jednym z nich jest dywan, którego dobór jest kluczowy w procesie aranżacji salonu. To…
Najmodniejsze wzory tapet ściennych ‒ zobacz nasz ranking!
Kolorowe, przyciągające uwagę, pełniące rolę doskonałego tła, albo wręcz przeciwnie, grające pierwsze skrzypce we wnętrzach – tapety ścienne to jeden…
Urządzanie kuchni w 2022. Jakie sprzęty kuchenne są na topie?
Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Ważne więc, by była urządzona tak, aby spędzanie w niej czasu…
Jak dopasować dywan do pomieszczenia?
Wybór odpowiedniego dywanu może być trudnym zadaniem, jeśli nie jesteś projektantem wnętrz. Jednak dzięki odpowiednim informacjom da się to zrobić…
Najnowsze komentarze
- Grzegorz o Wybór najlepszej kołdry – czym się kierować?
- Krzysztof o Blachodachówka czy dachówka – jakie pokrycie dachu wybrać?
- Ogrodnik o Minimalistyczne meble do ogrodu – kiedy się sprawdzają?
- Iwona o Domek na drzewie – jak zabrać się za jego budowę i ile pieniędzy należy przygotować?
- Green Ania o Jak zadbać o dobre nawodnienie trawnika i ogrodu przed upałami?