Popularne

Artykuł

Technologia

Przekaźniki Arduino – recepta na obsługę wielu urządzeń jednocześnie

Przekaźniki Arduino – recepta na obsługę wielu urządzeń jednocześnie

Budowanie zaawansowanych projektów wymaga stosowania podzespołów transmisyjnych, jakimi są przekaźniki. Arduino umożliwia ich łatwe podłączanie oraz konfigurowanie zgodnie z potrzebami danego projektu.

Czym są przekaźniki Arduino?

Przekaźniki Arduino to zaawansowane moduły umożliwiające podłączanie oraz sterowanie zewnętrznymi urządzeniami. Są one także w pełni kompatybilne z płytkami rozwojowymi z rodziny Arduino, a ich niewielkie rozmiary zewnętrzne ułatwiają parowanie ich z minikomputerami. Co więcej, przekaźniki Arduino można również kupić w formie poszczególnych samych modułów, które można wlutowywać bezpośrednio w płytki drukowane.

Jaką rolę pełnią przekaźniki Arduino?

Głównym zadaniem, za którego realizację odpowiadają przekaźniki Arduino, jest funkcjonowanie jako włącznik lub wyłącznik w danym obwodzie. Funkcja ta realizowana jest dzięki zastosowaniu w nich specjalistycznego elektromagnesu, który po odebraniu sygnału płynącego z minikomputera zmienia swoje położenie. W efekcie dochodzi do zwarcia (lub rozwarcia) styków kabli podłączonych do modułu.

Dodatkowo niektóre przekaźniki Arduino umożliwiają również transformowanie podawanego napięcia. Dzięki temu minikomputer natywnie działający przy pomocy 5-cio Voltowego prądu może sterować zewnętrznymi urządzeniami wykorzystującymi przykładowo 12 V.

Kilka pomysłów projektów wykorzystujących przekaźniki Arduino

Wiele osób zastanawia się, jak w praktyce wykorzystywane są przekaźniki Arduino. Najprostszym ich zastosowaniem jest używanie ich jako zdalnego włącznika. Przykładowo, ze względu na kompaktowe rozmiary można umieścić je w okolicy zamka furtki – zdalna aktywacja pilotem uruchomi przekaźniki Arduino i zamknie obwód elektromagnesu mechanizmu blokady. Dzięki temu możliwe będzie otworzenie skrzydła furtki i wejście na teren posesji. Można również skorzystać z funkcji opóźnienia czasowego, które umożliwi aktywację obwodu na określony wcześniej czas, po którego upływie przekaźniki Arduino automatycznie powrócą do swojego pierwotnego stanu, blokując tym samym zamek furtki.

Kolejnym ciekawym pomysłem jest zbudowanie termostatu. Przekaźniki Arduino po odczytaniu przez minikomputer znacznego wzrostu temperatury włączą podłączony do nich wentylator, który następnie zacznie schładzanie urządzenia, zapewniając mu pracę w optymalnych warunkach.

Przekaźniki Arduino sprawdzą się również jako wszelkiego rodzaju sterowniki czasowe – można je skonfigurować tak, by przez określony interwał czasu podawały napięcie na podłączone do nich urządzenie. Ten patent doskonale sprawdzi się do usprawnienia włączników światła, dodając im możliwość czasowej aktywacji. Po wciśnięciu przycisku zasilania zapalą się żarówki, a następnie po upływie ustalonej wcześniej ilości sekund lub minut, oświetlenie samoczynnie zgaśnie.

Gdzie kupić przekaźniki Arduino?

Ze względu na swoją popularność oraz ogrom potencjalnych zastosowań przekaźniki Arduino można kupić w każdym dobrym sklepie z elektroniką. Jednak przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z ich specyfikacją techniczną – różne moduły oferują różną wydajność energetyczną. Jest to szczególnie ważne, jeśli dany projekt będzie wymagać zasilania prądem o wysokim amperażu.

Ciekawą opcją są także przekaźniki Arduino w formie osobnych podzespołów. Ich największą zaletą jest swoboda, jaką oferują – wystarczy tylko przylutować je do uniwersalnej płytki elektronicznej, a następnie odpowiednio je skonfigurować.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *