Popularne

Artykuł

Technologia

Żywotność paneli słonecznych

Żywotność paneli słonecznych

Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, która nieustannie się rozwija, co uniemożliwia precyzyjne oszacowanie żywotności paneli słonecznych. Choć ich wydajność spada o ok. 0,5% rocznie, to cechują się one ogromną trwałością. Sprawdź, jaki jest czas eksploatacji paneli fotowoltaicznych oraz jakie czynniki mogą bezpośrednio wpływać na ich żywotność.

Jak długo działają panele fotowoltaiczne?

Żywotność paneli słonecznych w dużej mierze uzależniona jest od materiałów wykorzystanych do ich produkcji. W przypadku najnowszych modeli okres gwarancji wynosi nawet 40 lat. Szacuje się, że żywotność paneli fotowoltaicznych z poprzednich generacji osiąga zazwyczaj ok. 25 lat.

Jakie czynniki wpływają na żywotność paneli fotowoltaicznych?

Ogromny wpływ na żywotność, a tym samym wydajność paneli słonecznych mają niesprzyjające warunki pogodowe oraz natężenie promieniowania UV. Mówiąc o niekorzystnych czynnikach atmosferycznym, mamy na myśli m.in.:

  • gradobicia – choć zdecydowana większość producentów zapewnia, że ich panele są w stanie znieść przejściowe burze z gradem, to należy się liczyć z tym, że gwałtowne i intensywne gradobicie może w mniejszym bądź większym stopniu uszkodzić ogniwa.
  • wysoką temperaturę – zbyt intensywne natężenie promieniowania słonecznego przyczynia się do szybszego zużycia paneli.
  • śnieg – zalegający na panelach śnieg zmniejsza przepuszczalność promieniowania słonecznego, co z kolei negatywnie przekłada się na wydajność całego systemu. Zdaniem ekspertów 10 cm warstwa białego puchu sprawia, że przepuszczalność obniża się do minimum.

Więcej praktycznych informacji na temat działania paneli fotowoltaicznych znajdziesz na stronie ecd.pl.

Jak prawidłowo dbać o panele słoneczne?

Pomimo tego, że panele fotowoltaiczne nie wymagają regularnej konserwacji, to ich odpowiednia pielęgnacja wpłynie nie tylko na zwiększenie wydajności, ale też i żywotności. Zgodnie z opinią panele słoneczne należy czyścić co najmniej raz do roku. Zanieczyszczenia w postaci kurzu, ptasich odchodów, pyłków roślinnych czy liści możemy usunąć samodzielnie lub z pomocą profesjonalnej firmy. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, to pamiętaj o tym, aby:

  • do mycia paneli fotowoltaicznych stosować wyłącznie dedykowane środki czyszczące,
  • nie używać szorstkich gąbek ani ściereczek, które mogłyby porysować powierzchnię paneli,
  • nie myć paneli w środku dnia, kiedy to są one nagrzane – wówczas istnieje duże ryzyko poparzenia,
  • nie wchodzić na dach bez stosownych zabezpieczeń.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *