Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, która nieustannie się rozwija, co uniemożliwia precyzyjne oszacowanie żywotności paneli słonecznych. Choć ich wydajność spada o ok. 0,5% rocznie, to cechują się one ogromną trwałością. Sprawdź, jaki jest czas eksploatacji paneli fotowoltaicznych oraz jakie czynniki mogą bezpośrednio wpływać na ich żywotność.
Spis treści
Jak długo działają panele fotowoltaiczne?
Żywotność paneli słonecznych w dużej mierze uzależniona jest od materiałów wykorzystanych do ich produkcji. W przypadku najnowszych modeli okres gwarancji wynosi nawet 40 lat. Szacuje się, że żywotność paneli fotowoltaicznych z poprzednich generacji osiąga zazwyczaj ok. 25 lat.
Jakie czynniki wpływają na żywotność paneli fotowoltaicznych?
Ogromny wpływ na żywotność, a tym samym wydajność paneli słonecznych mają niesprzyjające warunki pogodowe oraz natężenie promieniowania UV. Mówiąc o niekorzystnych czynnikach atmosferycznym, mamy na myśli m.in.:
- gradobicia – choć zdecydowana większość producentów zapewnia, że ich panele są w stanie znieść przejściowe burze z gradem, to należy się liczyć z tym, że gwałtowne i intensywne gradobicie może w mniejszym bądź większym stopniu uszkodzić ogniwa.
- wysoką temperaturę – zbyt intensywne natężenie promieniowania słonecznego przyczynia się do szybszego zużycia paneli.
- śnieg – zalegający na panelach śnieg zmniejsza przepuszczalność promieniowania słonecznego, co z kolei negatywnie przekłada się na wydajność całego systemu. Zdaniem ekspertów 10 cm warstwa białego puchu sprawia, że przepuszczalność obniża się do minimum.
Więcej praktycznych informacji na temat działania paneli fotowoltaicznych znajdziesz na stronie ecd.pl.
Jak prawidłowo dbać o panele słoneczne?
Pomimo tego, że panele fotowoltaiczne nie wymagają regularnej konserwacji, to ich odpowiednia pielęgnacja wpłynie nie tylko na zwiększenie wydajności, ale też i żywotności. Zgodnie z opinią panele słoneczne należy czyścić co najmniej raz do roku. Zanieczyszczenia w postaci kurzu, ptasich odchodów, pyłków roślinnych czy liści możemy usunąć samodzielnie lub z pomocą profesjonalnej firmy. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, to pamiętaj o tym, aby:
- do mycia paneli fotowoltaicznych stosować wyłącznie dedykowane środki czyszczące,
- nie używać szorstkich gąbek ani ściereczek, które mogłyby porysować powierzchnię paneli,
- nie myć paneli w środku dnia, kiedy to są one nagrzane – wówczas istnieje duże ryzyko poparzenia,
- nie wchodzić na dach bez stosownych zabezpieczeń.
Podobne artykuły
Jak wybrać materacyk dla dziecka – wskazówki i porady
Spokojny i bezpieczny sen malucha to jedna z kluczowych kwestii dla zdrowego rozwoju od pierwszych dni życia. Na jego jakość…
Dlaczego warto zainwestować w taśmy LED neon?
Właściciele firm często zastanawiają się, jak zwrócić uwagę potencjalnych klientów na swoją markę. W osiągnięciu tego efektu mogą im pomóc…
Zlewozmywaki stalowe – klasyka i trwałość
Zlewozmywaki stalowe to od lat najczęstszy wybór w polskich kuchniach. Ich popularność wynika przede wszystkim z wytrzymałości, uniwersalności oraz przystępnej…
Dlaczego warto zainwestować w kominki nowoczesne?
W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje efektywnych i estetycznych rozwiązań do swoich domów, kominki nowoczesne stają się coraz…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Sekret stylowych wnętrz – Sztukateria wewnętrzna
Wnętrza z charakterem mają jedną wspólną cechę – dopracowane detale, które przyciągają wzrok i nadają przestrzeni wyjątkowy klimat. Jednym z…
Złote plakaty – luksusowy trend w dekoracji wnętrz
Za pomocą ściennych dekoracji można całkowicie odmienić wygląd dotychczasowej aranżacji salonu czy sypialni. Muszą to być jednak ozdoby, które są…
Jakie zasłony wybrać do pokoju dziecka?
Urządzanie pokoju dziecięcego zawsze jest ekscytującym zadaniem – pełnym radości i troski o każdy detal. Wybór odpowiednich zasłon odgrywa kluczową…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Architekt wnętrz — dlaczego warto skorzystać z takiej usługi?
Urządzanie wnętrza domu czy mieszkania to proces wymagający czasu, precyzji i dobrej organizacji. Wiele osób decyduje się na samodzielne projektowanie…