Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki, która nieustannie się rozwija, co uniemożliwia precyzyjne oszacowanie żywotności paneli słonecznych. Choć ich wydajność spada o ok. 0,5% rocznie, to cechują się one ogromną trwałością. Sprawdź, jaki jest czas eksploatacji paneli fotowoltaicznych oraz jakie czynniki mogą bezpośrednio wpływać na ich żywotność.
Spis treści
Jak długo działają panele fotowoltaiczne?
Żywotność paneli słonecznych w dużej mierze uzależniona jest od materiałów wykorzystanych do ich produkcji. W przypadku najnowszych modeli okres gwarancji wynosi nawet 40 lat. Szacuje się, że żywotność paneli fotowoltaicznych z poprzednich generacji osiąga zazwyczaj ok. 25 lat.
Jakie czynniki wpływają na żywotność paneli fotowoltaicznych?
Ogromny wpływ na żywotność, a tym samym wydajność paneli słonecznych mają niesprzyjające warunki pogodowe oraz natężenie promieniowania UV. Mówiąc o niekorzystnych czynnikach atmosferycznym, mamy na myśli m.in.:
- gradobicia – choć zdecydowana większość producentów zapewnia, że ich panele są w stanie znieść przejściowe burze z gradem, to należy się liczyć z tym, że gwałtowne i intensywne gradobicie może w mniejszym bądź większym stopniu uszkodzić ogniwa.
- wysoką temperaturę – zbyt intensywne natężenie promieniowania słonecznego przyczynia się do szybszego zużycia paneli.
- śnieg – zalegający na panelach śnieg zmniejsza przepuszczalność promieniowania słonecznego, co z kolei negatywnie przekłada się na wydajność całego systemu. Zdaniem ekspertów 10 cm warstwa białego puchu sprawia, że przepuszczalność obniża się do minimum.
Więcej praktycznych informacji na temat działania paneli fotowoltaicznych znajdziesz na stronie ecd.pl.
Jak prawidłowo dbać o panele słoneczne?
Pomimo tego, że panele fotowoltaiczne nie wymagają regularnej konserwacji, to ich odpowiednia pielęgnacja wpłynie nie tylko na zwiększenie wydajności, ale też i żywotności. Zgodnie z opinią panele słoneczne należy czyścić co najmniej raz do roku. Zanieczyszczenia w postaci kurzu, ptasich odchodów, pyłków roślinnych czy liści możemy usunąć samodzielnie lub z pomocą profesjonalnej firmy. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, to pamiętaj o tym, aby:
- do mycia paneli fotowoltaicznych stosować wyłącznie dedykowane środki czyszczące,
- nie używać szorstkich gąbek ani ściereczek, które mogłyby porysować powierzchnię paneli,
- nie myć paneli w środku dnia, kiedy to są one nagrzane – wówczas istnieje duże ryzyko poparzenia,
- nie wchodzić na dach bez stosownych zabezpieczeń.
Podobne artykuły
Ile kosztuje toaleta myjąca? Poznaj ceny tego rozwiązania
Jeśli rozważasz zakup toalety myjącej, pierwsze pytanie, jakie sobie zadajesz, to prawdopodobnie – ile to kosztuje? I słusznie. Różnice w…
Jaki kolor pościeli wybrać? Co sprawdzi się najlepiej w Twojej sypialni?
Wybór odpowiedniej pościeli to coś więcej niż tylko kwestia estetyki. Kolor pościeli wpływa na nasze samopoczucie, jakość snu i ogólną…
Okapy podszafkowe do zabudowy czy nowoczesne okapy CIARKO – sprawdź, które rozwiązanie lepiej pasuje do Twojej kuchni
W nowoczesnych kuchniach estetyka idzie w parze z funkcjonalnością. Coraz częściej od sprzętów AGD oczekuje się nie tylko wysokiej wydajności,…
Drzwi ukryte i kolorowe klamki – nowoczesne trendy nadające wnętrzom wyjątkowe wykończenie
Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz wskazują jasno: coraz większą rolę odgrywają detale, które nadają przestrzeni wyjątkowy charakter. Minimalizm nadal króluje…
Drzwi wewnątrzklatkowe z ościeżnicą – czy warto zainwestować w solidne rozwiązanie do mieszkania?
Bezpieczeństwo i komfort domowników to dziś jeden z najważniejszych priorytetów w budownictwie mieszkaniowym. W przypadku lokali w budynkach wielorodzinnych szczególną…
Kuchnia w stylu „eko-luksus” – jak połączyć zrównoważony design z elegancją?
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce żyć w zgodzie z naturą, ale jednocześnie nie rezygnować z komfortu i piękna…
Nietypowe lustro do przedpokoju – jakie wybrać?
Lustro to nie tylko funkcjonalny element każdego przedpokoju, ale także ważny detal aranżacyjny, który może wpłynąć na całkowity odbiór wnętrza….
Zieleń w biurze – jak ogrody wertykalne, ściany z mchu i rośliny stabilizowane odmieniają przestrzeń pracy
Zieleń to nie tylko dekoracja – to narzędzie wspierające komfort, zdrowie i efektywność. Coraz więcej nowoczesnych przestrzeni biurowych sięga po…
Tapety sensoryczne dla przedszkolaka – pomysł na wspomaganie rozwoju dziecka przez wyjątkową aranżację wnętrza
Tapety sensoryczne to innowacyjne rozwiązanie w aranżacji wnętrz, stworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach przestrzeni – dzieciach w wieku przedszkolnym….
Żyrandole – eleganckie i funkcjonalne
Żyrandole pełnią ważną funkcję w aranżacji wnętrz, łącząc estetykę z funkcjonalnością. To nie tylko źródła światła, ale również elementy dekoracyjne,…