Popularne

Artykuł

Wnętrza

Farba fluorescencyjna – ciekawy pomysł na ściany i wnętrza

Farba fluorescencyjna – ciekawy pomysł na ściany i wnętrza

Farba fluorescencyjna kojarzona głównie z zastosowaniem w oznaczeniach drogowy, coraz częściej trafia do naszych do naszych domów i mieszkań. Do czego możemy użyć w domu farby fluorescencyjnej? Jak jej używać? Kiedy się sprawdzi? Odpowiedzi zamieszczamy poniżej.

Jak działa farba fluorescencyjna?

Farba luminescencyjna wykorzystuje zjawisko fluorescencji. Farba absorbuje światło w trakcie dnia i uwalnia je w ciemności. Daje to efekt powierzchni świecącej w ciemności. Można wyróżnić dwa rodzaje farb, które świecą w ciemności a różnią się sposobem świecenia, farby fluorescencyjne i farby UV.

Farba fluorescencyjna musi być odpowiednio doświetlona, ponieważ nie świeci samoistnie a działa poprzez odbicie światła. Jeżeli myślisz o ciekawym przyozdobieniu pokoju dziecięcego, czy też o ciekawych akcentach w całym mieszkaniu, a może spaniu pod rozgwieżdżonym niebem? Farba fluorescencyjna będzie świetnym wyborem, ale wcześniej warto poznać możliwości jej wykorzystania oraz sposobów użycia.

Farba fosforyzująca jest dostępna w bardzo dużej ilości wersji kolorystycznych, które tworzą zabarwiona powłokę oddającą światło po zapadnięciu zmroku. Najciekawsze efekty dekoracyjne otrzymuje się jednak stosując farbę bezbarwną. Brak w niej pigmentu sprawia, że podkład pod farbą jest cały czas widoczny. Pozwala to na uzyskanie naprawdę ciekawych efektów, np., jeżeli w pokoju dziecka namalujemy miasto na ścianie, to bezbarwną farbą fluorescencyjną możemy pomalować okna w domkach i uzyskamy efekt świecących po zmroku okien.

Jak widać bezbarwna farba fosforyzująca może służyć od kreatywnego tworzenia niebanalnych wzorów, które ukazują się dopiero w ciemności. Bardzo często wykorzystuje się ją, jako kolejną warstwę dekoracji (jak w przykładzie powyżej). Na co dzień wykorzystywana jest, jako wierzchnia warstwa znaków drogowych.

Rodzaje farb fluorescencyjnych

Emulsyjna farba fluorescencyjna do betony czy plastiku świetnie nadaje się do użytku domowego, emitowane przez nią światło nie jest szkodliwe dla zdrowia. Baz najmniejszych obaw można ją stosować w pokoju dziecięcym gdzie z powodzeniem zastąpi nocną lampkę a dekoracje nią wykonane sprawią dziecku ogromną radość.

Świecąca farba to nie tylko kreatywne dekoracje dla dzieci. Szerokie spektrum zastosowania farb fluorescencyjnych takie jak malowanie betony, plastiku czy metalu pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa w naszym domu. Ile razy zdarzało się, że nocne pójście do toalety kończyło się stłuczonym placem u nogi czy wejściem w niedomknięte drzwi, tylko dla tego, że nie chcieliśmy włączać światła. Farbą fluorescencyjną możemy pomalować np. poręcze schodów a bezbarwną ich krawędzie czy np. poziomy pasek wzdłuż ścian, który delikatnie oświetli nam podłogę w nocy.

Farby fosforyzujące najlepiej sprawdzą się na drobnych detalach. Pokrycie nią całej ściany nie będzie wyglądało dobrze i nie pozwoliłoby też na wieczorny odpoczynek. Trudno wyobrazić sobie chwilę relaksu przy ścianie, która całą swoją powierzchnią oddaje wchłonięte wcześniej światło. Ciekawe wzory stworzymy wykorzystując szablony malarskie. A wykończenie naszego wzoru bezbarwną farbą świecącą w ciemności naprawdę do powalające efekty. Zapadnięcie zmroku wyłoni z naszego projektu ciekawe akcenty lub sprawi, że na pozornie pustej ścianie pojawi się ciekawy wzór lub napis.

Jeżeli wasza wyobraźnia została już pobudzona i właśnie tworzycie w głowie ciekawe projekty poznajcie rodzaje farb fluorescencyjnych. Najbardziej popularną emulsją jest fluorescencyjna farba akrylowa. Jej uniwersalność pozwala na zastosowanie jej do malowania betonu i plastiku, szkła oraz metalu, nie będzie też problemu z pomalowaniem elementów drewnianych. Możemy ją zakupić w tradycyjnej puszce lub w sprayu.

Zainteresuje nas też gruntoemalia akrylowa. Ten rodzaj farby fluorescencyjnej stosowany jest przeważnie, jako podkład pod powłokę akrylową. Można ją stosować, jako farbę wykończeniową, ale głównym jej zadaniem jest poprawa chłonności i zwiększenie przyczepności podłoża.

Kolejnym rodzajem jest fluorescencyjna farba ftalowo karbamidowa. Jest stosowana przeważnie na zewnątrz. Nadaj się ona do malowania plastiku, metalu, drewna oraz betonu. Bezbarwną oraz kolorową farbę ftalowo karbamidową możemy również kupić pod tradycyjna postacią jak i w sprayu.

Należy równie wspomnieć o farbach UV, jest to farba fluorescencyjna o trochę innych właściwościach. Nie pochłania ona światła podczas dnia, lecz tylko je odbija. Tak farba będzie współpracować z lampą UV. Niewątpliwą zaletą tej farby jest możliwość kontroli świecenia, bez konieczności czekania aż światło zebrane w farbie samoistnie się wyczerpie. Natomiast koszty związane z instalacją UV (zakup odpowiednich lab i duży pobór prądu) sprawiają, że farba ta jest rzadko stosowana. Pojawiają się też opinie o niekorzystny wpływie światła UV na zdrowie.

Malowanie farbą fluorescencyjną

Jak malować taką farbą? Odpowiedź jest prosta, jak każdą inną farbę. Warto przed zakupem przeczytać informację na opakowani i poszukać farby niewymagającej wcześniejszego gruntowania. Farbę fluorescencyjną nakładam pędzelkiem lub natryskowo, zależnie od założonego efektu. Jeżeli korzystamy z szablonów warto zakupić farbę luminescencyjną w sprayu.

Oczywiście poza farbami fluorescencyjnymi na rynku dostępne są różne świecące dodatki, plansze czy fototapety. Należy tylko uruchomić kreatywną wyobraźnię i można stworzyć projekt z niesamowitymi efektami. Do dzieła.

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *