Popularne

Artykuł

Wnętrza

Harmonia dla snu, czyli feng shui w sypialni

Harmonia dla snu, czyli feng shui w sypialni

Kiedy słyszymy, że ktoś urządza mieszkanie zgodnie z zasadami feng shui, czyli filozofii starożytnych Chińczyków odnoszącej się do organizowania przestrzeni, często wyobrażamy sobie dziwaczne i niepraktyczne projekty. Jednak feng shui tak naprawdę nie ma z tym nic wspólnego i może faktycznie korzystnie wpłynąć na nasze samopoczucie w mieszkaniu. Może warto przemyśleć urządzenie zgodnie z tymi regułami pomieszczenia służącego odpoczynkowi, czyli sypialni?

Feng shui to sposób oddziaływania na wszystkie sfery życia człowieka za pomocą odpowiednio dobranych i skomponowanych ze sobą elementów. Ważna jest też czystość pomieszczeń oraz dobry stan przedmiotów, które się w nim znajdują. Brudne okna, uschnięte kwiaty, popsute sprzęty to coś, co może przeszkadzać w przepływie dobrej energii. I zgodzi się z tym chyba każdy, nawet osoby, które tą chińską filozofią nigdy się nie interesowały. O czym jeszcze należy pamiętać, urządzając sypialnię tak, by stała się jak najbardziej przyjaznym miejscem?

Dobra energia a łóżko

Nie ma chyba nikogo, kto nie zgodziłby się ze stwierdzeniem, że łóżko stanowi najważniejszy element wyposażenia sypialni. Zgodnie z zasadami feng shui bardzo ważne jest to, by nie magazynować negatywnej energii. Taką posiadają między innymi stare przedmioty, które po kimś dostaliśmy lub które mają już pewne nabyte w trakcie używania mankamenty. Dlatego też łóżko powinno być przede wszystkim nowe. Oprócz tego istotny jest materiał, z  jakiego jest wykonane. Powinny być to materiały naturalne i przyjazne środowisku. Wiele osób kupując łóżko, myśli także o dodatkowych schowkach na pościel lub inne przedmioty, jednak uznaje się, że przechowywanie czegoś pod łóżkiem ma negatywny wpływ na samopoczucie – tam także magazynowana jest negatywna energia. Spokój wypoczywającego mogą zakłócać nawet ostre kanty łóżka. Feng shui promuje zaokrąglone, opływowe kształty.

Jeśli znajdziemy już odpowiednie łóżko, gdzie i jak powinniśmy je ustawić? Łóżko powinno stanąć tak, by jego wezgłowie było skierowane do ściany, a dostęp do mebli z obu stron był jednakowy. Spokój snu zakłóca podobno tunel powietrzny, jakie tworzy się, gdy nogi śpiącego zwrócone są w stronę drzwi, dlatego takie ustawienie jest zdecydowanie odradzane.

Drobiazgi wielkiej wagi

Duże znaczenie mają także szczegóły. Sypialnia nie jest pomieszczeniem, gdzie powinny znajdować się lustra. Niedobrze jest widzieć swoje odbicie podczas odpoczynku. Jeśli ktoś zdecyduje się mimo to na ustawienie takiego elementu w sypialni, dobrze, by lustro na noc było chociaż zasłonięte. Nad łóżkiem nie powinny znajdować się jakiekolwiek przedmioty, a szczególnie lampy lub półki, na których stoją dekoracje. Zdecydowane jest podejście feng shui w kontekście przedmiotów emitujących promieniowanie elektromagnetyczne, które uznawane jest za wręcz szkodliwe podczas snu. Sypialnia nie jest też odpowiednią przestrzenią dla kultywowania wspomnień za pomocą fotografii – osoby ze zdjęć zdają się bowiem obserwować śpiącego i wzbudzają tym samym niepokój. Miłośnicy roślin muszą pamiętać o umiarze – dobrze przy tym wybierać kwiaty o opływowym kształcie liści i bez kolców.

Jeszcze jedna ważna sprawa – kolor i światło. Do sypialni należy dobierać subtelne i stonowane kolory, które będą działać uspokajająco, a przy tym nawiązują do kolorów natury: drewna, metalu, wody, ziemi czy ognia. Światło natomiast powinno być nieco przytłumione. Dobrze więc sprawdzą się lampy wykonane z mlecznego szkła.

Jak widać feng shui nie wprowadzi do naszego domu czy mieszkania niechcianej ekstrawagancji. Wręcz przeciwnie. To bardzo przemyślana filozofia, której celem jest przede wszystkim ułatwianie i poprawa jakości życia za pomocą klarownych zasad i prostoty.

Źródło: https://www.infomax.com.pl/dom-i-ogrod/4-porady-feng-shui-ktore-powinienes-znac-przed-zakupem-lozka

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *