Popularne

Artykuł

Wnętrza

Jak rozjaśnić salon z ciemnymi meblami? 6 niezawodnych sposobów

Jak rozjaśnić salon z ciemnymi meblami? 6 niezawodnych sposobów

Ciemne meble w salonie wielu z nas kojarzą się z przytłaczającym i smutnym pomieszczeniem oraz klasycznym i ciężkim stylem. Kłóci się to z obrazem, jaki przedstawiają najmodniejsze magazyny wnętrzarskie, gdzie królują jasne kolory, proste meble, a prym wiodą minimalistyczne style skandynawskie lub industrialne. Jednakże czemu nie wyjść naprzeciw wszechobecnej modzie i pokazać, że ciemne meble wcale nie muszą być nudne, a salon w nie wyposażony stanie się jednym z najbardziej przyciągających wzrok pomieszczeń w naszym domu.

Aranżacja i wystrój salonu z ciemnymi meblami

Kolor do salonu z ciemnymi meblami

Pierwszym, istotnym punktem na drodze do wystroju naszego salonu z ciemnymi meblami będzie kolor, jakim zdecydujemy się pokryć nasze ściany. Najbardziej pożądanymi będą oczywiście jasne odcienie, takie jak beże, kremy lub szarości. Jednak nie trzeba rezygnować z mocniejszych akcentów. Możemy zdecydować się na ciemne kolory, które podkreślą nasze klasyczne meble lub energetyczne, czasem wręcz jaskrawe kolory w bardziej nowoczesnym wnętrzu. Ważne jednak jest, by nie były one na przeważającej części ścian i stosowane były z umiarem. Pomysłowym rozwiązaniem jest również zastosowanie tapety z ciekawym nadrukiem.

Kolor do salonu z ciemnymi meblami

Jak doświetlić ciemny pokój

Oświetlenie salonu z ciemnymi meblami odgrywa kluczową rolę w wykończeniu naszego wnętrza. Zwłaszcza wtedy, kiedy mamy mało światła naturalnego. W klasycznym wystroju świetnie sprawdzą się stylowe żyrandole lub kinkiety, a w nieco bardziej nowoczesnym pomieszczeniu idealny będzie system szynowy. Oświetlenie to daje nam możliwość dotarcia do najciemniejszego kąta salonu, poprzez możliwość regulacji i wyboru dowolnej ilości punktów świetlnych, jakie umieścimy w szynie. Ciekawym rozwiązaniem jest również oświetlenie liniowe czy wracające do mody różnej wielkości plafony. Warto również zainwestować w lampy stojące lub stołowe o pasującym designie, które wieczorami będą dodatkowym źródłem światła, a jednocześnie staną się wyjątkową dekoracją.

Jak rozjaśnić pokój z ciemnymi meblami

Aranżacja i wystrój salonu z ciemnymi meblami

Oprócz odpowiednio dobranej kolorystyki na ścianach, sztukaterii, tapet i oświetleniu bardzo istotnym elementem w wystroju salonu z ciemnymi meblami są dodatki. W naszym pomieszczeniu świetnie sprawdzi się duży dywan w odpowiednim stylu. Nada on ciepłej atmosfery w bardziej klasycznym wnętrzu, a także podkreśli charakter nowoczesnego wystroju. Mile widziane jest również połączenie ciemnych mebli z jasnymi. Dodatkowe pufy lub stolik kawowy w innym odcieniu będzie mile widzianym akcentem. Delikatne firanki lub zwiewne zasłony, lub rolety rzymskie będą ciekawym wykończeniem okien. Wszelkie pudełka, kolorowe obrazki, a także narzuty na kanapę czy poduchy zdecydowanie ocieplają wnętrze.

Jak rozjaśnić pokój z ciemnymi meblami?

Jak widać pokój z ciemnymi meblami, nie musi być ani nudny, ani ponury czy przytłaczający. Wystarczy trzymać się kilku kluczowych zasad jego wystroju, takich jak:

  1. Jasne kolory ścian. Wykończenie farbą lub ciekawą tapetą z delikatnym nadrukiem będzie idealnym, przyciągającym spojrzenie wyborem.
  2. Oświetlenie. Odpowiednio dobrane nada odpowiedniej atmosfery.
  3. Łączenie mebli ciemnych z jasnymi.
  4. Dobór odpowiedniego dywanu.
  5. Wystrój okien. Wybór zasłon, firan czy rolet dopełnią rośliny lub ozdoby postawione na parapecie.
  6. Dodatki. Te są przysłowiową kropką nad i. Nadają wnętrzu indywidualnego, osobistego i niepowtarzalnego stylu.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *