Popularne

Artykuł

Wnętrza

Jak udekorować stół i dobrać zastawę stołową?

Jak udekorować stół i dobrać zastawę stołową?

Smaczne oraz pachnące potrawy to podstawa dobrego przyjęcia, obiadu lub romantycznej kolacji. Tymczasem istotne jest jednakże to, w jaki sposób zostaną one podane na stół. Właściwie ozdobione dania, dokładnie dopasowane serwetki, lampy natomiast w końcu sama zastawa stołowa tworzą klimat oraz dopełniają całości.

Jak nakryć do stołu?

Doskonałe przyjęcie to nie jedynie jedzenie oraz goście, jednakowo istotne jest nakrycie do stołu. Nie należy mieć doskonałego zmysłu dekoratorskiego, starczy pamiętać o paru głównych regułach. Wszelkie elementy powinny optycznie do siebie pasować, chociaż niekoniecznie muszą pochodzić z jednej kolekcji. Jeszcze popularniejsze staje się łączenie elementów rozmaitych zestawów oraz tworzenie przy owej okazji kompozycji stolika o indywidualnym profilu. Dobranym do pozostałych elementów wyposażeń, preferencji stylistycznych gospodarzy lub wprost do typu okazji.

Jak dobrze nakryć stół na przyjęcie? Obrus to podstawa!

Bazą eleganckiego okrycia stołu jest z pewnością obrus. Nie winno go zabraknąć podczas świąt, urodzin lub imienin, rozmaitych okazji oraz proszonych obiadów. Winien być doskonale uprasowany oraz wyglądać świeżo. Istotne, aby nie był ani za mały, ani za duży. Zwróć uwagę, aby zwisał 20-30 centymetrów z każdej strony stołu. Zwykle warto zdecydować się na tradycyjny, biały obrus, jaki doskonale pasuje do każdej okoliczności oraz doskonale łączy się z barwnymi dodatkami. Jednakże możesz dobrać jego dowolny odcień.

Dekoracja stołu oraz dobieranie naczyń

W kompozycji stołu czasem nie doceniamy stylu lub obchodzimy się z nim źle. Kompletując naczynia, szkło oraz sztućce, należy uwrażliwić się na ich stylistyczne konotacje. Sztuka ozdób stolika sięga po różne formy oraz czerpie z rozmaitych kręgów kultury. Nadal występują zastawy eleganckie, naśladujące pałacowe naczynia, natomiast przy nich kolekcje innowacyjne, nawiązujące do okresów świetności porcelany. Na drugim biegunie mamy ceramikę oraz szkło, jakim bliżej do wiejskiej chaty, aniżeli do pałacu bądź dworu. Grubym, trochę krzywo ulepionym talerzom za dekorację służą plamki, cętki oraz nierówności, jakimi są upstrzone. Towarzyszą im koślawe kubki, natomiast czasem szklanki, wyglądające tak, jakby zrobił je młody uczeń szklarza.

Wielkość zestawu

Dobór zastawy stołowej nie jest prosty. Na starcie należy odnaleźć odpowiedzi na parę pytań. Po pierwsze winno się wiedzieć, w jakim celu kupuje się zastawę stołową. Czy będzie stosowana podczas większych spotkań obiadowych? Natomiast może niezbędna jest do popołudniowych spotkań przy kawie oraz cieście? Na rynku możemy odnaleźć zastawy stołowe z różnorodną ilością elementów. Przyjmuje się, iż zwykły zestaw składa się z 12 talerzy głębokich i takiej samej liczby talerzy płytkich oraz deserowych.

Stylizacja inspirowana porą roku

Nie jest tajemnicą, iż stołowe stylizacje kochają być dopasowywane zarówno do okazji, jak również do atmosfery będącej za oknem. Ucztę dla znajomych czy rodziny możesz więc swobodnie urządzić w jesiennym tonie. Na blacie mebla niech zagoszczą suszone kwiaty, wieńce splecione z ciekawych liści bądź ozdoby skonstruowane z mchu, kasztanów oraz żołędzi. Taki klimat doskonale znajdzie się zarówno w jadalni rustykalnej, jak również skandynawskiej lub vintage.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Avatar
    Monika

    Niewyobrażaniem jest zorganizowanie przyjęcia bez odpowiedniej zastawy stołowej. Spaliłabym się ze wstydu, gdyby mi zabrakło czystych talerzy.

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *