Popularne

Artykuł

Wnętrza

Jak urządzić małą kuchnię w domu? Praktyczne rady

Jak urządzić małą kuchnię w domu? Praktyczne rady

Każdą przestrzeń czy wnętrze domu możemy urządzić tak jak chcemy. Czasami jednak, ambitne aranżacje potrzebują dodatkowej przestrzeni, której nie posiadamy. Mieszkając w niewielkim domu lub kawalerce, czyli na naprawdę małej przestrzeni, potrzebujemy często podpowiedzi, jak urządzić dane pomieszczenie, aby wydawało się optycznie większe. Kuchnia należy do pomieszczenia, gdzie teoretycznie musimy zmieścić stosunkowo sporo elementów. Niestety, w przypadku małej kuchni, może być to sporym wyzwaniem. Małe kuchnie to zjawisko dosyć popularne. Kuchnia otwarta i nowoczesny design nie zawsze jest dla nas dostępna, co nie oznacza, że w wąskiej kuchni nie zmieścisz tego, czego potrzebujesz. Mała kuchnia np. w stylu skandynawskim nie jest trudna do urządzenia. Jak zagospodarować małą przestrzeń? Jakie kolory czy oświetlenie powinny zdobić małą kuchnię? Jakie meble czy kompromisy przewiduje aranżacja kuchni na małej powierzchni?

Ściany, oświetlenie, kolory, podłoga – podstawa w małych kuchniach

Możemy urządzić całe mieszkanie z głową i jeśli jest ono niewielkie, poprzez proste tricki możemy zaoszczędzić miejsce na to, co najbardziej potrzebne. W przypadku jednak małych kuchni, możemy natrafić na przysłowiową ścianę. Chcąc zyskać najwięcej miejsca, można kuchnię połączyć z salonem, co z jednej strony może wydawać się świetnym pomysłem, ale w pierwszej kolejności powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie – czy w mojej kuchni jest to możliwe?

Przy połączeniach pomieszczeń, idealnym rozwiązaniem jest np. mała kuchnia narożna, ale może ona nie spełnić swoich funkcji, jeśli korzystamy z naprawdę małego pomieszczenia. Wtedy niewielka kuchnia staje się wyzwaniem, które jednak łatwo możemy rozwiązać. W takim pomieszczeniu, z niewielką ilością miejsca, musimy postawić na kompozycyjne tricki. Co wybrać? Czy postawić na panele w kuchni, a może płytki kuchenne na ścianę?

Kluczowe są tu przede wszystkim jasne barwy. Naturalne drewno, dodajmy do tego jasne drewno, niekoniecznie białe to podstawa. Jeśli postawisz na jasną podłogę oraz ściany, a także jasne fronty mebli, możesz sprawić, że wnętrze nie będzie przytłaczać i wyda się większe. W małej kuchni ciemne kolory są zatem niedopuszczalne.

W przypadku ścian czy podłogi, pamiętaj o tym, że zakazane są podłużne pasy. Niestety, wpływają one na to, że kuchnia będzie się wydawać większa niż w rzeczywistości. Możesz jednak optycznie powiększyć pomieszczenie poprzez np. fototapetę z perspektywą, którą dodatkowo możesz zakryć szkłem. Dzięki temu, kuchnia wyda się bardziej przestronna. Ważne jest, aby fototapeta zdobiła jedną ze ścian, a ściana przeciwległa powinna pozostać jasna.

Dekorując niewielką kuchnię, warto postawić na lustra, które nadadzą jej głębi. Umieść je w podłużnej linii nad blatem roboczym lub po przeciwnej stronie do mebli. Dzięki temu proporcje samego pomieszczenia się zmienią.

Ważne są również odpowiednie punkty świetlne. Oczywiście, w każdym pomieszczeniu, powinno znaleźć się w miarę możliwości źródło światła naturalnego oraz sztucznego. Prawidłowe oświetlenie wpływa na samą estetykę wnętrza, jej charakter, a także funkcjonalność. W małej kuchni, zrezygnuj raczej z dużego oświetlenia głównego, na rzecz kilku mniejszych punktów świetlnych, umieszczonych w strategicznych miejscach. Praktyczne kinkiety oraz eleganckie oświetlenie led zdecydowanie sprawdzi się tu najlepiej.

Zapewnij odpowiedni ciąg komunikacyjny w kuchni i zdobądź się na kompromisy

Co z górnymi szafkami w małej kuchni? Czy ciąg szafek wiszących się tu sprawdzi? Jak zyskać nawet odrobinę dodatkowego miejsca w niewielkiej przestrzeni?

W każdej kuchni, musi być odpowiedni ciąg komunikacyjny. Jeśli kuchnia jest wąska, najlepiej ustawić szafki kuchenne po jednej ze stron, drugą pozostawiając pustą. Jeśli twoja kuchnia jest kwadratowa lub prostokątna, sprawdzi się ustawienie mebli w kształcie litery L.

Jednocześnie, warto wiedzieć, że wedle specjalistów, aby kuchnia była funkcjonalna i być mógł się po niej swobodnie poruszać, odległość mebli od ścian powinna wynosić min 90cm.

Pamiętaj, że mniej znaczy więcej, a także warto sprytnie korzystać z przestrzeni do przechowywania i zdobywać się na kompromisy. Co to oznacza w praktyce?

Wszelkie akcesoria tj. talerze, garnki czy patelnie muszą mieć swoje miejsce, czego małe kuchnie nie oferują w nadmiarze. Jednym z praktycznych rozwiązań jest zmyślny system przechowywania. Jeśli masz kuchnię o powierzchni mniejszej niż 4m2, możesz stosować np. szafki z przesuwanymi drzwiami lub wykorzystać modele żaluzjowe.

Jeśli nie lubisz mieć wszystkiego na zewnątrz, kup meble posiadające specjalne organizery, kosze czy wieszaki, pozwalające zmieścić więcej rzeczy w wygodny, uporządkowany sposób. W małej kuchni sprawdzi się też zabudowa aż pod sufit. Wówczas niezwykle ważne jest zadbanie o jasne, nieskomplikowane fronty, które nie zdominują pomieszczenia. Jeśli należysz do grupy osób, lubiących mieć, jak twoja babcia, wszelkie „przydasie” i akcesoria na wierzchu, zainwestuj w otwarte półki.

Mała kuchnia to często wiele kompromisów. Aby panował w niej ład, niepotrzebne sprzęty, po użyciu, chowaj do szafek. Spróbuj także wykorzystać przestrzeń w sposób kreatywny i zamiast szafek, w których pochowasz kubki czy przyprawy, zainwestuj w relingi lub półki. Wieszanie rzeczy na ścianie przyda się także w przypadku składanych krzeseł. Aby zyskać więcej przestrzeni, w małej kuchni zamontuj składany stolik pomocniczy, rozkładany jedynie na czas posiłku. Gdy będzie złożony, wspomniane krzesła możesz zawiesić obok niego na ścianie.

Pamiętaj o kompromisach! Każdy centymetr jest na wagę złota, a mycie naczyń sprawdzi się tak samo dobrze w zlewie jednokomorowym. W małej kuchni, twoja płyta grzewcza może obejmować dwa palniki zamiast czterech. W razie możliwości wybieraj takie rodzaje urządzeń agd, które są zabudowane. Aby uniknąć dodatkowych sprzętów i chcesz się cieszyć pustym blatem, wybierz np. piekarnik z funkcją mikrofali.

Szafki, zabudowa, meble, sprzęt agd – minimalizm jako świetne rozwiązanie?

W każdej kuchni muszą znaleźć się różnorodne meble kuchenne oraz niezbędne sprzęty. Jeśli chodzi o sprzęty agd, nie możesz się obyć bez takich elementów jak czajnik, blender, ekspres do kawy czy robot kuchenny. Wybierając takie sprzęty, będziesz się kierować ich jakością, energooszczędnością, bezpieczeństwem użytkowania, mocą czy posiadanymi szerokimi funkcjami. W przypadku małej kuchni, niezwykle ważne jest, aby taki sprzęt był jednocześnie jakościowy i kompaktowy.

Zacznijmy jednak od podstawy. W małej kuchni meble powinny stać najlepiej w jednej linii, mieć jasne fronty lub oszklenia, kolorystyka nie powinna być ciemna i przytłaczająca. Jedynie takie meble sprawią, że kuchnia nie wyda się zbyt duża. Fronty mebli powinny odbijać światło. Mogą być to meble na wysoki połysk lub takie, które są oszklone. Jeśli dodatkowo szafki ze szklanym frontem oświetlisz w środku, wnętrze wyda się lekkie.

Pamiętasz o kompromisach? Postaw na meble mobilne. Wszelkie szafki na kółkach albo wspomniany już stół składany – to idealne rozwiązanie do zaoszczędzenia miejsca. A jeśli uważasz, że w twojej małej kuchni, klasyczny czy składany stół się nie zmieści, możesz rozwiązać sprawę inaczej. Wykorzystaj do tego np. blat lub parapet ( o ile jest on szeroki i duży). Przedłużenie blatu roboczego, wstawienie barku czy wyspy kuchennej – to alternatywne rozwiązania, jakie możesz podjąć.

Pamiętaj, że każdy centymetr jest ważny. Na szczęście, współcześni producenci, zapewniają obecnie bardzo praktyczne rozwiązania, które pomogą ci wykorzystać każdy milimetr dostępnej przestrzeni.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *