Popularne

Artykuł

Wnętrza

Jak wybrać kinkiety? Praktyczny poradnik dla każdego!

Jak wybrać kinkiety? Praktyczny poradnik dla każdego!

Kinkiety to rozwiązanie, które idealnie sprawdzi się w salonie, sypialni czy nawet w łazience. Idealnie dopasujemy je do pozostałego oświetlenia, a dodatkowo mogą one spełniać nie tylko rolę dekoracyjną, ale również funkcyjną, stając się kluczowym elementem całego systemu oświetlenia. Nie może dziwić, że na zakup kinkietów decyduje się obecnie tak wiele osób. Pytanie jednak, jak je wybrać?

Kinkiety – razem czy osobno?

W wielu przypadkach zastanawiamy się, czy wybrać jeden, czy kilka kinkietów. Naszym zdaniem pojedynczy kinkiet dobrze sprawdzi się jedynie w kilku przypadkach – umieśćmy go nad biurkiem czy nad zlewem w naszej kuchni. Znacznie lepszym rozwiązaniem zazwyczaj będą jednak kinkiety w parze. Umieśćmy je po dwóch stronach danego obiektu – może być to lustro, obraz, kominek czy inny element dekoracji w naszym domu, czy mieszkaniu. Same kinkiety nie tylko będą wyglądały wtedy zjawiskowo, ale doskonale oświecą i podeślą to, co będzie znajdować się między nimi.

Nie brakuje tutaj również względów praktycznych – pojedynczy kinkiet zazwyczaj nie dostarczy nam spektakularnej ilości światła i musimy o tym pamiętać, zwłaszcza że w wielu przypadkach mają one generować światło kameralne, zwłaszcza w salonach czy sypialniach, stąd żarówki w nich zamontowane nie powinny być zbyt mocne.

Kinkiety, czyli rozwiązanie do zadań specjalnych

Kinkiety mają wiele zalet, ale jedna będzie tutaj kluczowa – montujemy je na ścianach, dzięki czemu po prostu oszczędzamy miejsce na naszej podłodze. Będzie to kluczowe zwłaszcza w małych pomieszczeniach lub w całych, małych mieszkaniach, gdzie liczy się dla nas każdy metr kwadratowy przestrzeni. Dzięki zastosowaniu kinkietów często nie musimy decydować się na lampy stojące, nie będą one więc zajmować dodatkowej przestrzeni.

Same kinkiety mogą być jednak również bardzo praktyczne – wystarczy, że zdecydujemy się na kinkiet z regulowanym ramieniem. Jeżeli zamontujemy go np. nad naszym łóżkiem, idealnie dostosujemy go w momencie, gdy będziemy np. czytać w nocy i potrzebować oświetlenia.

Kinkiet – światło skierowane w górę czy w dół?

Jeżeli posiadamy naprawę jasny sufit, a do tego jest on w pewien sposób wyjątkowy – mogą w końcu znajdować się na nim. np. wspaniałe zdobienia, warto zdecydować się na kinkiety skierowane ku górze. Z jednej strony idealnie podświetlą zdobienia, do tego stworzą w danym pomieszczeniu naprawdę niesamowity nastrój.

Jeżeli jednak jest inaczej, a do tego liczymy, że kinkiety mają być głównie funkcyjne i światła, które będą generować, ma nie brakować, wtedy znacznie lepiej zdecydować się na kinkiety, które będą skierowane w dół. Dzięki temu znacznie lepiej oświetlą one to, co znajduje się pod nimi, co jest ważne, gdy znajdują się tam np. biurka czy fotel, w którym naprawdę lubimy czytać.

Inną opcją są kinkiety, które skierowane są i w dół, i w górę. W tym przypadku możemy liczyć na naprawdę znakomity efekt wizualny. Dobrym miejscem na zastosowanie takich kinkietów są miejsca, gdzie pod spodem nie ma mebli, za to króluje pusta przestrzeń. Wtedy już sam kinkiet sprawi, że całość będzie prezentowała się atrakcyjniej, mniej psuto. Takie rozwiązania bardzo często stosowane są np. w korytarzach.

Jak rozmieścić kinkiety w pomieszczeniu oraz na jakiej wysokości wieszać kinkiety?

Wybór kinkietów dla wielu wydaje się zadaniem znacznie łatwiejszym niż wybór miejsca, w którym mamy je zawiesić. Jest to o tyle trudniejsze, o ile w pomieszczeniu nie mamy tylko wielu mebli czy dekoracji, ale również inne źródła oświetlenia. Oto kilka rad, które na pewno pomogą Wam odpowiednio zamontować kinkiety w dowolnym pomieszczeniu w Waszym domu lub mieszkaniu:

• przy założeniu, że pomieszczeni, w którym będziemy wieszać kinkiety, ma około 250 cm, powinniśmy zawiesić je na wysokości około 190 cm,
• jeżeli w pomieszczeniu posiadamy okna, możemy odmierzyć również około 20 cm od ich górnej krawędzi, i na tej wysokości zawiesić kinkiety,
• jeżeli decydujemy się na kinkiety skierowane ku górze, ich odległość od sufitu powinna zazwyczaj wynosić od 40 do 80 cm,
• jeżeli kinkiety będą znajdować się na psutej ścianie, zawieś przynajmniej dwa, oba w odległości około ¼ długości całej ściany, od jednej i od drugiej jej krawędzi.

Czy kinkiet naprawdę sprawdzi się w każdym pomieszczeniu?

Naszym zdaniem zdecydowanie tak, jeżeli tylko odpowiednio je dopasujemy. Pamiętajmy o tym, że podobnie jak inne elementy wyposażenia, kinkiety muszą być odpowiednio dopasowane. Nie jest to jednak nic trudnego, po prostu pamiętajmy, że w nowoczesnym mieszkaniu powinny pojawić się nowoczesne kinkiety, i analogicznie w każdym innym przypadku. Jak wspominaliśmy powyżej, kinkiety to rozwiązania praktyczne, bo montowane na ścianach, co tym bardziej za nimi przemawia.

W chwili obecnej na rynku znajdziemy prawdziwy ogrom różnorodnych modeli do wyboru, różnych marek, w różnych kształtach, stylach czy kolorach. Dzięki temu bez problemu uda nam się dobrać coś, co z jednej strony będzie pasować do naszego wnętrza, z drugiej natomiast nie będzie problematyczne dla naszego budżetu.

Partnerem niniejszego materiały jest sklep Mateomarket, oferujące tysiące rodzajów kinkietów w bardzo atrakcyjnych cenach. Z ich ofertą można zapoznać się tutaj → kinkiety.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *