Popularne

Artykuł

Wnętrza

Jak wybrać lampy stojące do wnętrza? O czym pamiętać?

Jak wybrać lampy stojące do wnętrza? O czym pamiętać?

Aranżując wnętrza często zapominamy o tym, jak ważny jest dobór odpowiedniego oświetlenia i nie chodzi tutaj tylko o główne źródło światła, czyli zazwyczaj lampy wiszące lub klasyczne żyrandole, bardzo ważne dla całej aranżacji jest także dodatkowe oświetlenie pomieszczenia, dzięki któremu pokój nie wygląda monotonnie.

Lampy podłogowe mają wiele funkcji

Dlaczego warto postawić na lampę podłogowąhttps://ardant.pl/lampy-podlogowe-stojace/ Powodów jest wiele. Przede wszystkim to niezwykle stylowy dodatek, dzięki któremu wnętrze nabiera innego, bardziej designerskiego wyrazu. Nie można zapomnieć także o tym, że dodatkowe oświetlenie może pomóc w wyeksponowaniu elementów wnętrza, na których nam najbardziej zależy, a tym samym ukryć te, które według nas nie są najlepszymi częściami aranżacji.

Punktowe oświetlenie konkretnej przestrzeni to także dobry sposób na optyczne powiększenie wnętrza lub wyrównanie jego kształtów, jeśli pokój nie jest symetryczny. Warto pamiętać o tym, że światło zna wiele sztuczek;)

Gdzie postawić lampę podłogową?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb, możliwości jest naprawdę dużo. Lampa ustawiona w rogu niedużego pokoju rozmyje jego granice i rozświetlając kąt powiększy optycznie przestrzeń.

Jesteś szczęśliwym posiadaczem dużego salonu? Wyznacz w nim umowne granice funkcjonalnych stref, każdą z nich odpowiednio doświetl. Nad stołem zamontuj lampę wiszącą, a przy kanapie ustaw lampę podłogową z klasycznym abażurem, który da delikatne nastrojowe światło. Włączając taką lampę wyznaczysz granicę strefy relaksu.

Nie zapominaj też o tym, że taka lampa ustawiona obok sofy czy obok wygodnego fotela może być nie tylko dekoracją, ale też dodatkowym oświetleniem potrzebnym do lektury codziennej prasy czy ulubionej książki. W tym przypadku wybierz lampę, która daje jasne światło. Najlepiej z kloszem otwartym ku dołowi lub z mobilnym ramieniem, które można ustawić tak, by dokładnie oświetlało czytane strony.

Lampa podłogowa to także dobry wybór do sypialni, w której spędzamy wolny czas relaksując się przy ulubionej muzyce lub książce. Odpowiednio dobrana może nawet zastąpić klasyczną lampę stołową ustawioną na szafce nocnej. Dzięki temu miejsce na stoliku zostaje wolne. W sypialni warto wybrać lampę z kloszem lub abażurem w ciemnym kolorze. Jeśli jednak zdecydujesz się na otwartą lampę, wybierz do niej żarówki o mniejszej mocy, by światło nie było zbyt mocne.

Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę!

Częstym błędem popełnianym przy wyborze lampy jest to, że jej wybór zostawiamy na ostatnią chwilę. Owszem, lampa podłogowa jest mobilna, łatwą ją przestawić w inne miejsce, nie można jednak zapominać o tym, że lampa potrzebuje kontaktu. Wyobraź sobie swoją precyzyjnie zaprojektowaną aranżację, stylową lampę dopełniającą całość, a do tego przedłużacz ciągnący się po podłodze…nadal Ci się to podoba? Chyba już trochę mniej. Dlatego pamiętaj o tym, by przemyśleć wybór lampy już na etapie projektowania instalacji.

W jakim stylu wybrać lampę stojącą?

Lampa ma być dodatkiem do Twojego wnętrza, a nie odwrotnie. Dopasuj ją do swojej aranżacji. Masz klasyczne wnętrze, wybierz lampę z materiałowym abażurem na prostej podstawie wykonanej z drewna lub z metalu. Pamiętaj tez, że wybierając lampę z klasycznym abażurem, możesz co jakiś czas zmieniać aranżację nie wydając przy tym dużo pieniędzy. Nowy abażur nie jest drogi, a potrafi wiele zmienić.

Wnętrze skandynawskie lubi minimalizm, ale w przytulnej wersji. Wybierz prostą lampę z metalu, w której znajdą się też elementy z naturalnego drewna. Tutaj doskonale sprawdzają się tripody. Postaw na modele, które dają dużo przyjemnego światła. Klosze otwarte lub transparentne. Wszystko w ciepłym, domowym klimacie.

Aranżujesz przestrzeń industrialną? W takim razie wracamy do geometrii. Szukaj lampy w ciekawej geometrycznej formie. Może to być prosta forma kuli czy trójkąta, ale też skomplikowana kombinacja linii i kątów. Wszystko wykończone w szkle lub w metalu. Tutaj liczy się surowy design.

W swojej aranżacji stawiasz na nowoczesny minimalizm? Wybierz lampę, która dopełni Twoje wnętrze. Poszukaj designerskiego modelu, który zwróci na siebie uwagę. Postaw na szkło, metal lub tworzywa sztuczne. Wybierz coś, co zaskoczy Twoich gości.

Baw się światłem!

Oświetlenie to ważny element aranżacji wnętrza, ale nie bój się nim bawić. Łącz ze sobą różne materiały, faktury, kształty. Nie twórz zestawów z identycznych lamp, niech każda z nich ma swój charakter. Wystarczy, że będzie łączył je jakiś detal. Kolor abażura, jego kształt czy rodzaj wykończeń.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *