Popularne

Artykuł

Wnętrza

Kącik do odrabiania lekcji – niełatwa aranżacja

Kącik do odrabiania lekcji – niełatwa aranżacja

Większość swojego życia spędzamy przy biurku, siedząc. W dodatku Polacy to jeden z najbardziej zapracowanych narodów na świecie, w badaniach z 2017 roku Polacy prześcignęli nawet Japończyków w liczbie przepracowanych godzin w ciągu roku.

Homo zgiętus

Młodzi ludzie także muszą dostosować się do siedzącego trybu życia, nie tylko w czasie lekcji ale tez i w domu, odrabiając lekcje. Mając to na uwadze, warto zadbać o ergonomię miejsca ich pracy – nie tylko unikną w ten sposób bólu pleców w przyszłości, ale także bardziej dalekosiężnych skutków jak wady postawy.

Dla większości zwierząt, w tym człowieka naturalny dla ciała stan to ruch lub spoczynek – czyli pozycja leżąca. Pozycja siedząca jest biologicznie nienaturalna, dlatego uczyńmy ją dla siebie i naszych dzieci jak najmniej szkodliwą wybierając dopasowane do ich wzrostu meble.

Jakie powinno być burko idealne?

Pamiętajmy, że najważniejszą kwestią jest wysokość, na jakiej znajduje się blat. Ta wartość powinna być wyznaczona przez nasz – użytkownika wzrost. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w biurko z regulowaną wysokością. Stopy nastolatka powinny swobodnie opierać się na podłodze, kąt między udami a podudziami powinien być prosty – tym czynnikiem kierujmy się przede wszystkim. 

Nie zapominajmy też o powierzchni biurka – powinna zapewniać wystarczająco duży obszar pracy oraz pozwalać na symetryczny zakres ruchu, by uniknąć skręcania się kręgosłupa i wymuszonej asymetrii. Biurko dla nastolatka nie musi mieć tak dużej powierzchni jak biurko dla osoby dorosłej, jednak zawsze wybierajmy największy blat na jaki pozwala nam metraż pokoju. Im większe biurko, tym wygodniej i swobodniej się przy nim pracuje. Koniecznie też wybierzmy miejsce do pracy z najlepszym dostępem do światła dziennego, nie zapomnijmy też o lampce, która doświetli obszar pracy.

Krzesło

Krzesło do pracy przy biurku powinno posiadać nie tylko regulację wysokości, ale również podłokietniki, podparcie kręgosłupa na odcinku lędźwiowym oraz pięciopunktową podstawę na kółkach. Pamiętajmy, że często nasze dziecko spędza w tym miejscu codziennie kilka godzin każdego dnia! Najlepszym wyborem także w tym wypadku jest wybór mebla z regulacją wysokości, tak aby krzesło rosło wraz z młodym człowiekiem.

Dobrym wyznacznikiem prawidłowego ustawienia krzesła jest wysokość podłokietników – ustawiamy je na wysokości blatu biurka, nogi powinny być zgięte pod kątem 90 stopni, obszar podkolanowy nie powinien być uciskany (to ważne!), a stopy opierały się na podłodze całą swoją powierzchnią. Jeśli krzesło nie posiada podłokietników, kierujmy się prawidłową pozycją nóg. Dopilnujmy, aby siedzisko było również stabilne i nie dawało możliwości huśtania się na nim.

Jeśli mamy już wybrane biurko oraz krzesło do naszego miejsca pracy włączmy w naszą codzienną rutynę przerwy i ćwiczenia rozciągające. Pamiętajmy, że siedzący tryb życia sprzyja wielu chorobom cywilizacyjnym i mówiąc wprost skraca nam życie, a na pewno obniża znacząco jego jakość. Dobra wiadomość jest taka, że już godzina fizycznej aktywności dziennie kompensuje nam kilka godzin spędzonych przed komputerem.

I co jeszcze?

Organizując kącik pracy nastolatka, zapewnijmy mu też kilka półek na książki, organizer na przybory szkolne, kilka kolorowych pojemników na wszystkie potrzebne i niepotrzebne drobiazgi, zawieśmy tablicę korkową lub kredową nad biurkiem. Porządek na pewno przełoży się na komfort i lepszą organizację pracy. Zadbajmy, aby to miejsce było miłe dla oka, przyjazne, kolorowe i funkcjonalne.

Chcecie dowiedzieć się więcej o meblach młodzieżowych, zajrzyjcie na https://www.meblik.pl/pl/young/.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *