Większość swojego życia spędzamy przy biurku, siedząc. W dodatku Polacy to jeden z najbardziej zapracowanych narodów na świecie, w badaniach z 2017 roku Polacy prześcignęli nawet Japończyków w liczbie przepracowanych godzin w ciągu roku.
Homo zgiętus
Młodzi ludzie także muszą dostosować się do siedzącego trybu życia, nie tylko w czasie lekcji ale tez i w domu, odrabiając lekcje. Mając to na uwadze, warto zadbać o ergonomię miejsca ich pracy – nie tylko unikną w ten sposób bólu pleców w przyszłości, ale także bardziej dalekosiężnych skutków jak wady postawy.
Dla większości zwierząt, w tym człowieka naturalny dla ciała stan to ruch lub spoczynek – czyli pozycja leżąca. Pozycja siedząca jest biologicznie nienaturalna, dlatego uczyńmy ją dla siebie i naszych dzieci jak najmniej szkodliwą wybierając dopasowane do ich wzrostu meble.
Jakie powinno być burko idealne?
Pamiętajmy, że najważniejszą kwestią jest wysokość, na jakiej znajduje się blat. Ta wartość powinna być wyznaczona przez nasz – użytkownika wzrost. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w biurko z regulowaną wysokością. Stopy nastolatka powinny swobodnie opierać się na podłodze, kąt między udami a podudziami powinien być prosty – tym czynnikiem kierujmy się przede wszystkim.
Nie zapominajmy też o powierzchni biurka – powinna zapewniać wystarczająco duży obszar pracy oraz pozwalać na symetryczny zakres ruchu, by uniknąć skręcania się kręgosłupa i wymuszonej asymetrii. Biurko dla nastolatka nie musi mieć tak dużej powierzchni jak biurko dla osoby dorosłej, jednak zawsze wybierajmy największy blat na jaki pozwala nam metraż pokoju. Im większe biurko, tym wygodniej i swobodniej się przy nim pracuje. Koniecznie też wybierzmy miejsce do pracy z najlepszym dostępem do światła dziennego, nie zapomnijmy też o lampce, która doświetli obszar pracy.
Krzesło
Krzesło do pracy przy biurku powinno posiadać nie tylko regulację wysokości, ale również podłokietniki, podparcie kręgosłupa na odcinku lędźwiowym oraz pięciopunktową podstawę na kółkach. Pamiętajmy, że często nasze dziecko spędza w tym miejscu codziennie kilka godzin każdego dnia! Najlepszym wyborem także w tym wypadku jest wybór mebla z regulacją wysokości, tak aby krzesło rosło wraz z młodym człowiekiem.
Dobrym wyznacznikiem prawidłowego ustawienia krzesła jest wysokość podłokietników – ustawiamy je na wysokości blatu biurka, nogi powinny być zgięte pod kątem 90 stopni, obszar podkolanowy nie powinien być uciskany (to ważne!), a stopy opierały się na podłodze całą swoją powierzchnią. Jeśli krzesło nie posiada podłokietników, kierujmy się prawidłową pozycją nóg. Dopilnujmy, aby siedzisko było również stabilne i nie dawało możliwości huśtania się na nim.
Jeśli mamy już wybrane biurko oraz krzesło do naszego miejsca pracy włączmy w naszą codzienną rutynę przerwy i ćwiczenia rozciągające. Pamiętajmy, że siedzący tryb życia sprzyja wielu chorobom cywilizacyjnym i mówiąc wprost skraca nam życie, a na pewno obniża znacząco jego jakość. Dobra wiadomość jest taka, że już godzina fizycznej aktywności dziennie kompensuje nam kilka godzin spędzonych przed komputerem.
I co jeszcze?
Organizując kącik pracy nastolatka, zapewnijmy mu też kilka półek na książki, organizer na przybory szkolne, kilka kolorowych pojemników na wszystkie potrzebne i niepotrzebne drobiazgi, zawieśmy tablicę korkową lub kredową nad biurkiem. Porządek na pewno przełoży się na komfort i lepszą organizację pracy. Zadbajmy, aby to miejsce było miłe dla oka, przyjazne, kolorowe i funkcjonalne.
Chcecie dowiedzieć się więcej o meblach młodzieżowych, zajrzyjcie na https://www.meblik.pl/pl/young/.
Podobne artykuły
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Rekuperacja a upały. Jakie powinny być ustawienia rekuperatora w upały?
Wysokie temperatury w domu nigdy nie są czymś przyjemnym, wręcz przeciwnie – potrafią być bardzo uciążliwe i męczące. W końcu…
Zasiedzenie nieruchomości: Czym jest i jak można go uniknąć?
Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotrwałe posiadanie samoistne rzeczy. Posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą faktycznie włada…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…
Posadzki ceramiczne – czy to dobry wybór do biura?
Nie da się zaprzeczyć, że posadzki ceramiczne to jedne z najbardziej uniwersalnych typów podłoża. W domach układa się je przeważnie…
Co warto wiedzieć o urządzaniu garderoby? Garść przydatnych wskazówek
Wyobraź sobie przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie poranne przygotowania są szybkie i przyjemne, a każda rzecz jest łatwo…
Wystrój na chłodne dni. Jak wybrać zasłony na zimę?
Gdy temperatura spada, a dni stają się krótsze, naturalnym dążeniem jest stworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery w domu. Zasłony pełnią…