Wysokie, otwarte pomieszczenia, minimalistyczny design i surowy charakter są kwintesencją stylu loftowego. Inspiracją jego powstania są poprzemysłowe fabryki i magazyny – w latach 50. zaczęły one pustoszeć, a uzyskaną w ten sposób przestrzeń przekształcono na mieszkania. Chcąc uzyskać industrialny efekt warto zapoznać się z kilkoma zasadami i praktykami, które sprawią, że zaaranżowana przestrzeń będzie oryginalna i zaskakująca. W artykule podpowiadamy na co zwrócić uwagę i jak przygotować się do urządzenia kuchni połączonej z jadalnią przywołującej na myśl nowojorskie lofty.
Spis treści
Zadbaj o przestrzeń
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy – kluczowe dla osiągnięcia zamierzonego efektu jest zadbanie o otwarcie pomieszczenia i osiągnięcie efektu dużej przestrzeni. Mieszkając w bloku czy małym domu nie możemy pozwolić sobie na wygospodarowanie dużej ilości miejsca dla jednego pomieszczenia – nie oznacza to jednak, że osiągnięcie stylu loftowego jest niemożliwe! Dobrym pomysłem będzie połączenie kuchni z jadalnią i usunięcie ewentualnych ścianek działowych. Odsłońmy okna, gdyż firany i zasłony optycznie je zmniejszają. Odwrotne wrażenie powodują jasne kolory – pokrycie nimi ścian czy podłogi pomoże wizualnie zbliżyć się do przestrzeni industrialnych.
Baza dla loftowej kuchni z jadalnią
Kolejnym krokiem w aranżacji wymarzonego pomieszczenia jest zadbanie o podstawy, które posłużą jako baza do osiągnięcia loftowego klimatu. Poprzemysłowy styl charakteryzuje wykorzystanie naturalnych, surowych materiałów – doskonale sprawdzi się beton, cegła, kamień lub drewno. Oryginalne tego rodzaju surowce bywają bardzo kosztowne, dlatego zalecamy zorientować się w ofercie ich imitacji. Dobrze sprawdza się na przykład trójwymiarowa tapeta naśladująca ceglaną ścianę lub duże kafle przywołujące na myśl kamień. Efektowne będzie także wysadzenie posadzki betonem czy drewnianymi panelami. Zadbajmy też o prostotę i spójność kolorystyczną – zalecamy wykorzystanie przede wszystkim odcieni bieli, szarości oraz czerni. Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie, ciemne z kolei nadają mu pożądanej głębi.
Industrialne meble i wyposażenie kuchni
W osiągnięciu loftowego klimatu pomogą odpowiednio dobrane meble i niezbędne sprzęty kuchenne. Cechuje je prostota, surowy charakter i minimalizm. Kuchnia i jadalnia muszą być przede wszystkim funkcjonalne – praktyczne szafki do przechowywania i blaty są niezbędne do wygodnego korzystania z ich przeznaczenia. Na rynku dostępna jest szeroka oferta mebli stworzonych w myśl stylu industrialnego: dobrym przykładem może być industrialny stół do jadalni LOFT Decora. Jego zakup powinien być przemyślany, gdyż powinien odpowiadać na potrzeby domowników. Idealną opcją jest stół na metalowych, najlepiej czarnych, nogach z drewnianym, niewygładzonym blatem. Ważne jest też zestawienie go z pasującymi krzesłami – stworzy to uniwersalne połączenie, które służyć może przez lata.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Ważną rolę w każdej przestrzeni odgrywa oświetlenie. Wybrane do kuchni i jadalni jego formy powinny pasować do reszty wyposażenia. Doskonale posłużą czarne reflektory i aluminiowe lub żeliwne lampy. Ich okablowanie może być zewnętrzne – doda to wyjątkowego charakteru w pomieszczeniu. Dobrze jest też przemyśleć jakiego rodzaju akcesoria i ozdoby są dla nas najważniejsze – w stylu industrialnym króluje minimalizm, dlatego warto wcześniej rozważyć ich ilość i rozmieszczenie. Sprawdzi się praktyczny zegar kolejowy, geometryczne pojemniki na noże, czy też puszki na kawę i herbatę. Pomieszczenie będzie sprawdzać się najlepiej kiedy stworzymy je tak, aby ostateczny efekt był estetyczny, praktyczny i zadowalający dla domowników.
Podobne artykuły
1 komentarz
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Drzwi wewnętrzne do mieszkania: rodzaje, wzory i wybór klamek
Drzwi wewnętrzne pełnią istotną rolę w każdym mieszkaniu. Oprócz funkcji praktycznych, stanowią ważny element wystroju wnętrza, wpływając na ogólny wygląd…
Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe?
Kaloryfery w domu to rozwiązanie, które jest oczywiste, lecz czy należy do jedynych tego typu? Okazuje się, że coraz więcej…
Ile kosztuje zakup kominka gazowego?
Kiedy zastanawiasz się nad zakupem kominka, z pewnością zależy ci również na poznaniu wszystkich związanych z tym kosztów. Istnieje wiele…
Cyklinowanie podłogi – dlaczego warto? Opis procesu
Cyklinowanie podłogi chodzi ci po głowie, ale nadal nie masz pewności, czy rzeczywiście potrzebujesz tej usługi. Renowacja parkietu to popularne…
Łupek– ciekawe pokrycie dachu
Wykończenie dachu budynku jest jednym z ważniejszych elementów, które odpowiadają następnie za jego estetykę, czasami funkcjonalność, a także zazwyczaj odpowiednie…
Rola projektowania wnętrz w Krakowie
Projektowanie wnętrz to sztuka, której najważniejszym celem jest tworzenie przestrzeni, która nie tylko spełnia praktyczne potrzeby lokatorów, ale również odpowiada…
Projektowanie przestrzeni biurowej – o czym trzeba pamiętać?
Przestrzeń biurowa wymaga odpowiedniej organizacji, a tym samym – planu. Ponieważ jest to miejsce pracy, najważniejszy tutaj jest komfort osób…
Wanna Fjordd – elegancja i minimalizm w Twojej łazience
Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz łazienkowych przynoszą ze sobą wiele innowacji, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Jednym z…
Klimatyczna magiczna jesień – plakaty na ścianę wprowadzą ją do Twojego wnętrza
Jesień jest tuż za rogiem, co oznacza, że nadszedł czas, aby wprowadzić ciepłą i przytulną atmosferę do swojego wnętrza. Nie…
Salon z jadalnią – 4 praktyczne porady
Realia rynku nieruchomości sprawiają, że mało kto jest w stanie wydzielić osobne pomieszczenie tylko i wyłącznie na jadalnię. W praktyce…
Świetnie prezentują się te industrialne kuchnie. Podoba mi się opcja minimalistycznej przestrzeni – od razu jest jakiś większy porządek. A to fajna motywacja dla tych, którzy mają skłonności do bałaganu 😀