Popularne

Artykuł

Wnętrza

Kuchnia połączona z jadalnią – styl loft w Twoim domu

Kuchnia połączona z jadalnią – styl loft w Twoim domu

Wysokie, otwarte pomieszczenia, minimalistyczny design i surowy charakter są kwintesencją stylu loftowego. Inspiracją jego powstania są poprzemysłowe fabryki i magazyny – w latach 50. zaczęły one pustoszeć, a uzyskaną w ten sposób przestrzeń przekształcono na mieszkania. Chcąc uzyskać industrialny efekt warto zapoznać się z kilkoma zasadami i praktykami, które sprawią, że zaaranżowana przestrzeń będzie oryginalna i zaskakująca. W artykule podpowiadamy na co zwrócić uwagę i jak przygotować się do urządzenia kuchni połączonej z jadalnią przywołującej na myśl nowojorskie lofty.

Zadbaj o przestrzeń

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy – kluczowe dla osiągnięcia zamierzonego efektu jest zadbanie o otwarcie pomieszczenia i osiągnięcie efektu dużej przestrzeni. Mieszkając w bloku czy małym domu nie możemy pozwolić sobie na wygospodarowanie dużej ilości miejsca dla jednego pomieszczenia – nie oznacza to jednak, że osiągnięcie stylu loftowego jest niemożliwe! Dobrym pomysłem będzie połączenie kuchni z jadalnią i usunięcie ewentualnych ścianek działowych. Odsłońmy okna, gdyż firany i zasłony optycznie je zmniejszają. Odwrotne wrażenie powodują jasne kolory – pokrycie nimi ścian czy podłogi pomoże wizualnie zbliżyć się do przestrzeni industrialnych.

Industrialna kuchnia - jadalnia industrialna z LOFT Decora

Baza dla loftowej kuchni z jadalnią

Kolejnym krokiem w aranżacji wymarzonego pomieszczenia jest zadbanie o podstawy, które posłużą jako baza do osiągnięcia loftowego klimatu. Poprzemysłowy styl charakteryzuje wykorzystanie naturalnych, surowych materiałów – doskonale sprawdzi się beton, cegła, kamień lub drewno. Oryginalne tego rodzaju surowce bywają bardzo kosztowne, dlatego zalecamy zorientować się w ofercie ich imitacji. Dobrze sprawdza się na przykład trójwymiarowa tapeta naśladująca ceglaną ścianę lub duże kafle przywołujące na myśl kamień. Efektowne będzie także wysadzenie posadzki betonem czy drewnianymi panelami. Zadbajmy też o prostotę i spójność kolorystyczną – zalecamy wykorzystanie przede wszystkim odcieni bieli, szarości oraz czerni. Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie, ciemne z kolei nadają mu pożądanej głębi.

Industrialne meble i wyposażenie kuchni

W osiągnięciu loftowego klimatu pomogą odpowiednio dobrane meble i niezbędne sprzęty kuchenne. Cechuje je prostota, surowy charakter i minimalizm. Kuchnia i jadalnia muszą być przede wszystkim funkcjonalne – praktyczne szafki do przechowywania i blaty są niezbędne do wygodnego korzystania z ich przeznaczenia. Na rynku dostępna jest szeroka oferta mebli stworzonych w myśl stylu industrialnego: dobrym przykładem może być industrialny stół do jadalni LOFT Decora. Jego zakup powinien być przemyślany, gdyż powinien odpowiadać na potrzeby domowników. Idealną opcją jest stół na metalowych, najlepiej czarnych, nogach z drewnianym, niewygładzonym blatem. Ważne jest też zestawienie go z pasującymi krzesłami – stworzy to uniwersalne połączenie, które służyć może przez lata.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Ważną rolę w każdej przestrzeni odgrywa oświetlenie. Wybrane do kuchni i jadalni jego formy powinny pasować do reszty wyposażenia. Doskonale posłużą czarne reflektory i aluminiowe lub żeliwne lampy. Ich okablowanie może być zewnętrzne – doda to wyjątkowego charakteru w pomieszczeniu. Dobrze jest też przemyśleć jakiego rodzaju akcesoria i ozdoby są dla nas najważniejsze – w stylu industrialnym króluje minimalizm, dlatego warto wcześniej rozważyć ich ilość i rozmieszczenie. Sprawdzi się praktyczny zegar kolejowy, geometryczne pojemniki na noże, czy też puszki na kawę i herbatę. Pomieszczenie będzie sprawdzać się najlepiej kiedy stworzymy je tak, aby ostateczny efekt był estetyczny, praktyczny i zadowalający dla domowników.

Podobne artykuły

1 komentarz

  1. Avatar
    Loftowa Ola

    Świetnie prezentują się te industrialne kuchnie. Podoba mi się opcja minimalistycznej przestrzeni – od razu jest jakiś większy porządek. A to fajna motywacja dla tych, którzy mają skłonności do bałaganu 😀

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *