Wysokie, otwarte pomieszczenia, minimalistyczny design i surowy charakter są kwintesencją stylu loftowego. Inspiracją jego powstania są poprzemysłowe fabryki i magazyny – w latach 50. zaczęły one pustoszeć, a uzyskaną w ten sposób przestrzeń przekształcono na mieszkania. Chcąc uzyskać industrialny efekt warto zapoznać się z kilkoma zasadami i praktykami, które sprawią, że zaaranżowana przestrzeń będzie oryginalna i zaskakująca. W artykule podpowiadamy na co zwrócić uwagę i jak przygotować się do urządzenia kuchni połączonej z jadalnią przywołującej na myśl nowojorskie lofty.
Spis treści
Zadbaj o przestrzeń
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy – kluczowe dla osiągnięcia zamierzonego efektu jest zadbanie o otwarcie pomieszczenia i osiągnięcie efektu dużej przestrzeni. Mieszkając w bloku czy małym domu nie możemy pozwolić sobie na wygospodarowanie dużej ilości miejsca dla jednego pomieszczenia – nie oznacza to jednak, że osiągnięcie stylu loftowego jest niemożliwe! Dobrym pomysłem będzie połączenie kuchni z jadalnią i usunięcie ewentualnych ścianek działowych. Odsłońmy okna, gdyż firany i zasłony optycznie je zmniejszają. Odwrotne wrażenie powodują jasne kolory – pokrycie nimi ścian czy podłogi pomoże wizualnie zbliżyć się do przestrzeni industrialnych.
Baza dla loftowej kuchni z jadalnią
Kolejnym krokiem w aranżacji wymarzonego pomieszczenia jest zadbanie o podstawy, które posłużą jako baza do osiągnięcia loftowego klimatu. Poprzemysłowy styl charakteryzuje wykorzystanie naturalnych, surowych materiałów – doskonale sprawdzi się beton, cegła, kamień lub drewno. Oryginalne tego rodzaju surowce bywają bardzo kosztowne, dlatego zalecamy zorientować się w ofercie ich imitacji. Dobrze sprawdza się na przykład trójwymiarowa tapeta naśladująca ceglaną ścianę lub duże kafle przywołujące na myśl kamień. Efektowne będzie także wysadzenie posadzki betonem czy drewnianymi panelami. Zadbajmy też o prostotę i spójność kolorystyczną – zalecamy wykorzystanie przede wszystkim odcieni bieli, szarości oraz czerni. Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie, ciemne z kolei nadają mu pożądanej głębi.
Industrialne meble i wyposażenie kuchni
W osiągnięciu loftowego klimatu pomogą odpowiednio dobrane meble i niezbędne sprzęty kuchenne. Cechuje je prostota, surowy charakter i minimalizm. Kuchnia i jadalnia muszą być przede wszystkim funkcjonalne – praktyczne szafki do przechowywania i blaty są niezbędne do wygodnego korzystania z ich przeznaczenia. Na rynku dostępna jest szeroka oferta mebli stworzonych w myśl stylu industrialnego: dobrym przykładem może być industrialny stół do jadalni LOFT Decora. Jego zakup powinien być przemyślany, gdyż powinien odpowiadać na potrzeby domowników. Idealną opcją jest stół na metalowych, najlepiej czarnych, nogach z drewnianym, niewygładzonym blatem. Ważne jest też zestawienie go z pasującymi krzesłami – stworzy to uniwersalne połączenie, które służyć może przez lata.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
Ważną rolę w każdej przestrzeni odgrywa oświetlenie. Wybrane do kuchni i jadalni jego formy powinny pasować do reszty wyposażenia. Doskonale posłużą czarne reflektory i aluminiowe lub żeliwne lampy. Ich okablowanie może być zewnętrzne – doda to wyjątkowego charakteru w pomieszczeniu. Dobrze jest też przemyśleć jakiego rodzaju akcesoria i ozdoby są dla nas najważniejsze – w stylu industrialnym króluje minimalizm, dlatego warto wcześniej rozważyć ich ilość i rozmieszczenie. Sprawdzi się praktyczny zegar kolejowy, geometryczne pojemniki na noże, czy też puszki na kawę i herbatę. Pomieszczenie będzie sprawdzać się najlepiej kiedy stworzymy je tak, aby ostateczny efekt był estetyczny, praktyczny i zadowalający dla domowników.
Podobne artykuły
Jakie okna do domu wybrać
Wybór stolarki okiennej do domu to jeden z ważniejszych i kosztowniejszych etapów przy budowie nowego domu jak i tego już…
Co lepsze – ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?
Rodzaj ogrzewania wpływa nie tylko na komfort domowników, ale i na wysokość rachunków za energię. Dwa najpopularniejsze rozwiązania w budownictwie…
Przepływowe podgrzewacze wody – dlaczego warto wybrać?
Popularność elektrycznych podgrzewaczy wody jest coraz większa, a to głównie za sprawą wygody użytkowania oraz stuprocentowego bezpieczeństwa. Godne uwagi jest…
Jak i czym malować blachę na zewnątrz i dookoła domu?
Możesz kupić już kolorowe elementy takie jak parapet czy rynna lub je pomalować. Jaka farba do dachów i innych elementów…
Jaki sterownik do pompy CO wybrać?
W miarę upływu lat instalacje grzewcze w naszych domach stopniowo rozbudowują się o dodatkowe urządzenia, które sprawiają, że możemy stuprocentowo…
Jakie kabiny prysznicowe warto montować?
Kabiny prysznicowe powinny odznaczać się nie tylko wysoką estetyką, ale także szczelnością i odpornością na uszkodzenia. Sprawdzeni producenci zyskali uznanie na…
Dodatki w stylu skandynawskim – gdzie ich szukać?
Każdy z nas chce atrakcyjnie dla oka wyposażyć swoje mieszkanie. Zależy nam na tym, żeby wnętrze wyglądało modnie oraz gustowne….
Tapety dla dzieci – jakie wybrać?
Choć wydają się nieco przestarzałe i na dobrych kilka lat wyszły z mody, dziś wracają z podwójną siłą. Tapety dla…
Jak wybrać dopasowaną umywalkę nablatową?
Umywalki nablatowe zdobywają coraz większą popularność jako modne i praktyczne elementy wyposażenia łazienek. Ich zastosowanie nie tylko chroni blat przed…
Kuchnia połączona z jadalnią – styl loft w Twoim domu
Wysokie, otwarte pomieszczenia, minimalistyczny design i surowy charakter są kwintesencją stylu loftowego. Inspiracją jego powstania są poprzemysłowe fabryki i magazyny…
Najnowsze komentarze
- Kleje o Pokaż swojej partnerce, że potrafisz. Poznaj nasze triki, dzięki, którym udowodnisz, że jesteś „złotą rączką”
- Rob o Elementy blaszane do wykańczania powierzchni dachu – co warto wiedzieć?
- Wienia o Ogrzewanie podczerwienią – co to takiego?
- Rafał o Pokaż swojej partnerce, że potrafisz. Poznaj nasze triki, dzięki, którym udowodnisz, że jesteś „złotą rączką”
- uarchitekta o Co każda złota rączka może wykonać samodzielnie w domu? Porady dla (nie)zaradnych Panów