Popularne

Artykuł

Wnętrza

Kuchnia w stylu loftowym – 5 wyznaczników stylu

Kuchnia w stylu loftowym – 5 wyznaczników stylu
fot: komfort.pl

Surowy, oszczędny w dekoracjach i cechujący się dość ograniczoną paletą barw, a mimo to szalenie popularny – tak w kilku słowach można opisać styl loftowy. Na dobre zagościł on w polskich domach i mieszkaniach, tworząc niesamowity industrialny klimat nie tylko w salonach, ale też łazienkach czy kuchniach. Tym razem bliżej przyjrzymy się tym ostatnim – jak wygląda i czym wyróżnia się kuchnia w stylu loftowym?

Kuchnia loft – po pierwsze przestrzeń

Pierwsze lofty powstawały w opuszczonych na skutek wielkiej recesji fabrykach, magazynach czy halach produkcyjnych. Z tego powodu duża przestrzeń jest jedną z głównych cech charakteryzujących styl industrialny. Kuchnia w stylu loftowym – co do zasady – powinna być więc przede wszystkim przestronna. Nie oznacza to jednak, że zachwycającej industrialnej aranżacji nie możesz stworzyć w bloku – kuchnia w stylu loft doskonale sprawdzi się między innymi w salonach z aneksem.

fot: komfort.pl

Kuchnie industrialne – po drugie naturalne i surowe materiały

Czym jeszcze wyróżnia się kuchnia w stylu loft? Inspiracje, które można znaleźć w sieci czy katalogach wnętrzarskich, łączą wykorzystane w aranżacjach materiały – drewno, cegła, metal czy szkło. Można je wprowadzić do pomieszczenia pod wieloma postaciami – dobierając płytki i kafelki, wybierając meble czy planując dodatki.

Kuchnia w stylu industrialnym to idealne miejsce na wykonane z drewna blaty robocze, stół czy krzesła. Warto zdecydować się na stonowany odcień drewna, który będzie najlepiej wpisywał się w założenia loftowej stylistyki. Charakterystyczna dla industrialnych wnętrz jest także cegła, którą można pokryć jedną ze ścian – na przykład w strefie jadalnianej. Innym pomysłem, który sprawdzi się w loftowych kuchniach, jest wyłożenie cegłą części ściany nad blatami roboczymi.

Materiałem często stosowanym w industrialnych kuchniach, jest również metal. Mogą być z niego wykonane nogi stołu czy krzeseł lub uchwyty do szafek kuchennych. W loftowej przestrzeni znakomicie prezentować się też będą płytki do kuchni imitujące metal. Warto wziąć je pod uwagę, wybierając zarówno płytki podłogowe do kuchni, jak i kafle na ścianę. Kuchnia w stylu loft polubi także szkło – industrialny klimat doskonale podkreślą szklane klosze lamp czy szklany blat stołu jadalnianego.

fot: komfort.pl

Kuchnia w stylu industrialnym – po trzecie stonowane barwy

Ważnym wyznacznikiem stylu loftowego jest również wykorzystywana w aranżacjach paleta barw. W industrialnych pomieszczeniach królują stonowane, ciemne odcienie szarości, nasycone brązy i czerń, choć spotkać można też jasne, beżowe lub białe akcenty. Warto o tym pamiętać, wybierając meble kuchenne w stylu loftowym – świetną propozycją będą na przykład grafitowe lub czarne szafki o matowym wykończeniu z drewnianym blatem.

fot: komfort.pl

Kuchnie w stylu loftowym – po czwarte odsłonięte rury i instalacje

Charakterystyczne dla industrialnej stylistyki są także odsłonięte rury i instalacje. Chcąc więc stworzyć styl loft w kuchni, w miarę możliwości warto pozostawić tego typu elementy wyposażenia nieosłonięte. Akcent ten będzie stanowił fantastyczne nawiązanie do korzeni industrialnej stylistyki – na wystrój pierwszych loftów nierzadko składały się wszelkie rury, przewody elektryczne, wzmocnienia dachu czy stalowe szyny.

fot: komfort.pl

Kuchnia w styl loft – po piąte oszczędne dekoracje

Ważnym elementem charakterystyki każdego stylu są określone dekoracje. Nieco inaczej jest w przypadku aranżacji industrialnych – zarówno kuchnia w loftowym stylu, jak i każde inne urządzone w ten sposób wnętrze cechuje się niewielką ilością ozdób. Nie oznacza to jednak, że musisz z nich całkiem rezygnować – wystarczy, że umiejętnie je dobierzesz. Styl loftowy w kuchni podkreślą na przykład druciane miski na owoce i warzywa lub półki, na których możesz postawić przyprawy czy doniczki z ziołami. Dekoracyjną funkcję w kuchni w stylu loftowym może pełnić również oświetlenie – doskonałym wyborem będzie na przykład lampa wisząca z widocznymi żarówkami.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *