Surowy, oszczędny w dekoracjach i cechujący się dość ograniczoną paletą barw, a mimo to szalenie popularny – tak w kilku słowach można opisać styl loftowy. Na dobre zagościł on w polskich domach i mieszkaniach, tworząc niesamowity industrialny klimat nie tylko w salonach, ale też łazienkach czy kuchniach. Tym razem bliżej przyjrzymy się tym ostatnim – jak wygląda i czym wyróżnia się kuchnia w stylu loftowym?
Spis treści
Kuchnia loft – po pierwsze przestrzeń
Pierwsze lofty powstawały w opuszczonych na skutek wielkiej recesji fabrykach, magazynach czy halach produkcyjnych. Z tego powodu duża przestrzeń jest jedną z głównych cech charakteryzujących styl industrialny. Kuchnia w stylu loftowym – co do zasady – powinna być więc przede wszystkim przestronna. Nie oznacza to jednak, że zachwycającej industrialnej aranżacji nie możesz stworzyć w bloku – kuchnia w stylu loft doskonale sprawdzi się między innymi w salonach z aneksem.
Kuchnie industrialne – po drugie naturalne i surowe materiały
Czym jeszcze wyróżnia się kuchnia w stylu loft? Inspiracje, które można znaleźć w sieci czy katalogach wnętrzarskich, łączą wykorzystane w aranżacjach materiały – drewno, cegła, metal czy szkło. Można je wprowadzić do pomieszczenia pod wieloma postaciami – dobierając płytki i kafelki, wybierając meble czy planując dodatki.
Kuchnia w stylu industrialnym to idealne miejsce na wykonane z drewna blaty robocze, stół czy krzesła. Warto zdecydować się na stonowany odcień drewna, który będzie najlepiej wpisywał się w założenia loftowej stylistyki. Charakterystyczna dla industrialnych wnętrz jest także cegła, którą można pokryć jedną ze ścian – na przykład w strefie jadalnianej. Innym pomysłem, który sprawdzi się w loftowych kuchniach, jest wyłożenie cegłą części ściany nad blatami roboczymi.
Materiałem często stosowanym w industrialnych kuchniach, jest również metal. Mogą być z niego wykonane nogi stołu czy krzeseł lub uchwyty do szafek kuchennych. W loftowej przestrzeni znakomicie prezentować się też będą płytki do kuchni imitujące metal. Warto wziąć je pod uwagę, wybierając zarówno płytki podłogowe do kuchni, jak i kafle na ścianę. Kuchnia w stylu loft polubi także szkło – industrialny klimat doskonale podkreślą szklane klosze lamp czy szklany blat stołu jadalnianego.
Kuchnia w stylu industrialnym – po trzecie stonowane barwy
Ważnym wyznacznikiem stylu loftowego jest również wykorzystywana w aranżacjach paleta barw. W industrialnych pomieszczeniach królują stonowane, ciemne odcienie szarości, nasycone brązy i czerń, choć spotkać można też jasne, beżowe lub białe akcenty. Warto o tym pamiętać, wybierając meble kuchenne w stylu loftowym – świetną propozycją będą na przykład grafitowe lub czarne szafki o matowym wykończeniu z drewnianym blatem.
Kuchnie w stylu loftowym – po czwarte odsłonięte rury i instalacje
Charakterystyczne dla industrialnej stylistyki są także odsłonięte rury i instalacje. Chcąc więc stworzyć styl loft w kuchni, w miarę możliwości warto pozostawić tego typu elementy wyposażenia nieosłonięte. Akcent ten będzie stanowił fantastyczne nawiązanie do korzeni industrialnej stylistyki – na wystrój pierwszych loftów nierzadko składały się wszelkie rury, przewody elektryczne, wzmocnienia dachu czy stalowe szyny.
Kuchnia w styl loft – po piąte oszczędne dekoracje
Ważnym elementem charakterystyki każdego stylu są określone dekoracje. Nieco inaczej jest w przypadku aranżacji industrialnych – zarówno kuchnia w loftowym stylu, jak i każde inne urządzone w ten sposób wnętrze cechuje się niewielką ilością ozdób. Nie oznacza to jednak, że musisz z nich całkiem rezygnować – wystarczy, że umiejętnie je dobierzesz. Styl loftowy w kuchni podkreślą na przykład druciane miski na owoce i warzywa lub półki, na których możesz postawić przyprawy czy doniczki z ziołami. Dekoracyjną funkcję w kuchni w stylu loftowym może pełnić również oświetlenie – doskonałym wyborem będzie na przykład lampa wisząca z widocznymi żarówkami.
Podobne artykuły
Dlaczego warto zainwestować w kominki nowoczesne?
W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej osób poszukuje efektywnych i estetycznych rozwiązań do swoich domów, kominki nowoczesne stają się coraz…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Jakie zasłony wybrać do pokoju dziecka?
Urządzanie pokoju dziecięcego zawsze jest ekscytującym zadaniem – pełnym radości i troski o każdy detal. Wybór odpowiednich zasłon odgrywa kluczową…
Łóżko na antresoli – funkcjonalność i styl w pokoju Twojego dziecka
Aranżacja pokoju dziecięcego to wyzwanie, które często wymaga przemyślanego podejścia. W małych przestrzeniach kluczowe staje się maksymalne wykorzystanie dostępnego miejsca,…
Architekt wnętrz — dlaczego warto skorzystać z takiej usługi?
Urządzanie wnętrza domu czy mieszkania to proces wymagający czasu, precyzji i dobrej organizacji. Wiele osób decyduje się na samodzielne projektowanie…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…