Surowy, oszczędny w dekoracjach i cechujący się dość ograniczoną paletą barw, a mimo to szalenie popularny – tak w kilku słowach można opisać styl loftowy. Na dobre zagościł on w polskich domach i mieszkaniach, tworząc niesamowity industrialny klimat nie tylko w salonach, ale też łazienkach czy kuchniach. Tym razem bliżej przyjrzymy się tym ostatnim – jak wygląda i czym wyróżnia się kuchnia w stylu loftowym?
Spis treści
Kuchnia loft – po pierwsze przestrzeń
Pierwsze lofty powstawały w opuszczonych na skutek wielkiej recesji fabrykach, magazynach czy halach produkcyjnych. Z tego powodu duża przestrzeń jest jedną z głównych cech charakteryzujących styl industrialny. Kuchnia w stylu loftowym – co do zasady – powinna być więc przede wszystkim przestronna. Nie oznacza to jednak, że zachwycającej industrialnej aranżacji nie możesz stworzyć w bloku – kuchnia w stylu loft doskonale sprawdzi się między innymi w salonach z aneksem.

Kuchnie industrialne – po drugie naturalne i surowe materiały
Czym jeszcze wyróżnia się kuchnia w stylu loft? Inspiracje, które można znaleźć w sieci czy katalogach wnętrzarskich, łączą wykorzystane w aranżacjach materiały – drewno, cegła, metal czy szkło. Można je wprowadzić do pomieszczenia pod wieloma postaciami – dobierając płytki i kafelki, wybierając meble czy planując dodatki.
Kuchnia w stylu industrialnym to idealne miejsce na wykonane z drewna blaty robocze, stół czy krzesła. Warto zdecydować się na stonowany odcień drewna, który będzie najlepiej wpisywał się w założenia loftowej stylistyki. Charakterystyczna dla industrialnych wnętrz jest także cegła, którą można pokryć jedną ze ścian – na przykład w strefie jadalnianej. Innym pomysłem, który sprawdzi się w loftowych kuchniach, jest wyłożenie cegłą części ściany nad blatami roboczymi.
Materiałem często stosowanym w industrialnych kuchniach, jest również metal. Mogą być z niego wykonane nogi stołu czy krzeseł lub uchwyty do szafek kuchennych. W loftowej przestrzeni znakomicie prezentować się też będą płytki do kuchni imitujące metal. Warto wziąć je pod uwagę, wybierając zarówno płytki podłogowe do kuchni, jak i kafle na ścianę. Kuchnia w stylu loft polubi także szkło – industrialny klimat doskonale podkreślą szklane klosze lamp czy szklany blat stołu jadalnianego.

Kuchnia w stylu industrialnym – po trzecie stonowane barwy
Ważnym wyznacznikiem stylu loftowego jest również wykorzystywana w aranżacjach paleta barw. W industrialnych pomieszczeniach królują stonowane, ciemne odcienie szarości, nasycone brązy i czerń, choć spotkać można też jasne, beżowe lub białe akcenty. Warto o tym pamiętać, wybierając meble kuchenne w stylu loftowym – świetną propozycją będą na przykład grafitowe lub czarne szafki o matowym wykończeniu z drewnianym blatem.

Kuchnie w stylu loftowym – po czwarte odsłonięte rury i instalacje
Charakterystyczne dla industrialnej stylistyki są także odsłonięte rury i instalacje. Chcąc więc stworzyć styl loft w kuchni, w miarę możliwości warto pozostawić tego typu elementy wyposażenia nieosłonięte. Akcent ten będzie stanowił fantastyczne nawiązanie do korzeni industrialnej stylistyki – na wystrój pierwszych loftów nierzadko składały się wszelkie rury, przewody elektryczne, wzmocnienia dachu czy stalowe szyny.

Kuchnia w styl loft – po piąte oszczędne dekoracje
Ważnym elementem charakterystyki każdego stylu są określone dekoracje. Nieco inaczej jest w przypadku aranżacji industrialnych – zarówno kuchnia w loftowym stylu, jak i każde inne urządzone w ten sposób wnętrze cechuje się niewielką ilością ozdób. Nie oznacza to jednak, że musisz z nich całkiem rezygnować – wystarczy, że umiejętnie je dobierzesz. Styl loftowy w kuchni podkreślą na przykład druciane miski na owoce i warzywa lub półki, na których możesz postawić przyprawy czy doniczki z ziołami. Dekoracyjną funkcję w kuchni w stylu loftowym może pełnić również oświetlenie – doskonałym wyborem będzie na przykład lampa wisząca z widocznymi żarówkami.
Podobne artykuły
Drzwi wewnętrzne do mieszkania: rodzaje, wzory i wybór klamek
Drzwi wewnętrzne pełnią istotną rolę w każdym mieszkaniu. Oprócz funkcji praktycznych, stanowią ważny element wystroju wnętrza, wpływając na ogólny wygląd…
Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe?
Kaloryfery w domu to rozwiązanie, które jest oczywiste, lecz czy należy do jedynych tego typu? Okazuje się, że coraz więcej…
Ile kosztuje zakup kominka gazowego?
Kiedy zastanawiasz się nad zakupem kominka, z pewnością zależy ci również na poznaniu wszystkich związanych z tym kosztów. Istnieje wiele…
Cyklinowanie podłogi – dlaczego warto? Opis procesu
Cyklinowanie podłogi chodzi ci po głowie, ale nadal nie masz pewności, czy rzeczywiście potrzebujesz tej usługi. Renowacja parkietu to popularne…
Łupek– ciekawe pokrycie dachu
Wykończenie dachu budynku jest jednym z ważniejszych elementów, które odpowiadają następnie za jego estetykę, czasami funkcjonalność, a także zazwyczaj odpowiednie…
Rola projektowania wnętrz w Krakowie
Projektowanie wnętrz to sztuka, której najważniejszym celem jest tworzenie przestrzeni, która nie tylko spełnia praktyczne potrzeby lokatorów, ale również odpowiada…
Projektowanie przestrzeni biurowej – o czym trzeba pamiętać?
Przestrzeń biurowa wymaga odpowiedniej organizacji, a tym samym – planu. Ponieważ jest to miejsce pracy, najważniejszy tutaj jest komfort osób…
Wanna Fjordd – elegancja i minimalizm w Twojej łazience
Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz łazienkowych przynoszą ze sobą wiele innowacji, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Jednym z…
Klimatyczna magiczna jesień – plakaty na ścianę wprowadzą ją do Twojego wnętrza
Jesień jest tuż za rogiem, co oznacza, że nadszedł czas, aby wprowadzić ciepłą i przytulną atmosferę do swojego wnętrza. Nie…
Salon z jadalnią – 4 praktyczne porady
Realia rynku nieruchomości sprawiają, że mało kto jest w stanie wydzielić osobne pomieszczenie tylko i wyłącznie na jadalnię. W praktyce…