Salon jest najbardziej reprezentatywną przestrzenią mieszkania i domu. Dlatego warto zadbać o jego odpowiednią oprawę świetlną. W tym artykule znajdziesz inspiracje oświetleniowe dla twojego salonu.
Spis treści
Abażury, które zdobią i pełnią praktyczną funkcję
Żyrandol to klasyczny rodzaj lampy do salonu. Dobrze dopasowany do konkretnej przestrzeni może pomóc nie tylko zaaranżować odpowiednią atmosferę, ale także optycznie powiększyć dane pomieszczenie. Przepuszczalne klosze wykonane z materiału lub papieru dają światło rozproszone, a nieosłonięte niczym żarówki jasne i przenikliwe. Jeśli zdecydujesz się na model z perforowanym kloszem osiągniesz ciekawy efekt świetlny w postaci ornamentów.
Pamiętaj jednak, że wiszące lampy w niewielkich pomieszczeniach mogą być nadmiernie przytłaczające: dysponując niewielką przestrzenią nie musisz z nich rezygnować, ale postaw na minimalistyczne kloszy i abażury. Dzięki nim do przestrzeni wprowadzisz elegancki dodatek i stylistyczną dynamikę.
Kształty, wzory i przepuszczalność światła
Planując oświetlenie w salonie zastanów się, jaką konkretnie funkcję ma pełnić każda z lamp. Jeśli dana lampa ma być jedynym lub głównym źródłem światła, postaw na klosz z jasnego, dobrze przepuszczalnego materiału i zrezygnuj z wzorów. Natomiast jeśli możesz sobie pozwolić na umieszczenie w salonie różnorodnych punktów świetlnych (co jest bardzo pożądane ze względu na tworzenie kilku warstw świetlnych, budujących atmosferę pomieszczenia), masz większe możliwości aranżacyjne. Pamiętaj, że lampy w kształcie walca dobrze się prezentują w niemal każdym wzorze, natomiast już abażury kuliste czy stożkowe „nie lubią się” z wzorami podłużnymi. Bardzo oryginalne kształty, które projektanci proponują zazwyczaj w przypadku „pierzastych” kloszów lub przestrzennych lamp z licznymi długimi elementami (jak np. lampa sufitowa Boivin Eischholtz). Takie lampy przyciągają spojrzenia i stanowią ozdobę niezależnie od pory dnia.
Kolor ma znaczenie
Planując wnętrze salonu zazwyczaj zastanawiamy się nad barwą tapicerki mebli, jednak kolor lamp również ma niebagatelne znaczenie. Jasne, błyszczące lampy będą odbijać światło (również słoneczne w ciągu dnia), powodując optyczne powiększenie pomieszczenia. Ciemne i matowe powierzchnie będą z kolei światło „pochłaniać”, co doda mu elegancji i przytulności. Chcąc wprowadzić urozmaicenie kolorystyczne we wnętrzu, warto poeksperymentować z lampami stołowymi: ich abażury mogą być jasne, za to podstawy bardziej zniuansowane, jak np. w przypadku lampy stołowej Hernando Eichholtz.
Lampa jako ozdoba
Lampa może być traktowana również jako dzieło sztuki, czego dobrym przykładem są stojące lampy Eichholtz. Lampa podłogowa Berkley czy Collina to przestrzenne formy będące zachwycającym dopełnieniem nowoczesnego wystroju salonu. Lampy stołowe takie jak LXRY sprawdzą się jako dekoracja stolika kawowego w kąciku do czytania, konsoli czy komody. W eleganckich wnętrzach dobrze jest stawiać na lampy z podstawami ceramicznymi lub wykonanymi z kamienia naturalnego. We wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych, dobrym wyborem będzie wysokiej jakości metal i stal.
Kinkiety jako pomoc w budowaniu przestrzeni
Jeśli zależy Ci na optycznym powiększeniu pomieszczenia, postaw na oświetlenie punktowe. Idealnym jego przykładem w salonie będą kinkiety. Ich skoncentrowane światło może pełnić funkcję praktyczną (np. umożliwić komfortowe czytanie wieczorową porą), ale także stanowić tło dla relaksu, spotkań towarzyskich czy oglądania filmów.
Ponadczasowe lampy czy modne rozwiązania
Wybierając oświetlenie do salonu zazwyczaj stajemy przed dylematem, czy sięgać po lampy pasujące do aktualnych trendów wnętrzarskich czy stawiać na ponadczasowe fasony. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak warto pamiętać, że doskonałej jakości lampy, wykonane z najwyższej klasy materiałów takie jak te proponowane przez Eichholtz są gwarancją nienagannej prezencji przez długie dekady. Co więcej, ich fasony idealnie dopasowują się do różnorodnych stylu wykończenia pomieszczeń. Można powiedzieć, że mody przemijają, ale prawdziwy styl pozostaje: i tak jest w przypadku wysokiej klasy dodatków do wnętrz.
Podobne artykuły
Drzwi wewnętrzne do mieszkania: rodzaje, wzory i wybór klamek
Drzwi wewnętrzne pełnią istotną rolę w każdym mieszkaniu. Oprócz funkcji praktycznych, stanowią ważny element wystroju wnętrza, wpływając na ogólny wygląd…
Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe?
Kaloryfery w domu to rozwiązanie, które jest oczywiste, lecz czy należy do jedynych tego typu? Okazuje się, że coraz więcej…
Ile kosztuje zakup kominka gazowego?
Kiedy zastanawiasz się nad zakupem kominka, z pewnością zależy ci również na poznaniu wszystkich związanych z tym kosztów. Istnieje wiele…
Cyklinowanie podłogi – dlaczego warto? Opis procesu
Cyklinowanie podłogi chodzi ci po głowie, ale nadal nie masz pewności, czy rzeczywiście potrzebujesz tej usługi. Renowacja parkietu to popularne…
Łupek– ciekawe pokrycie dachu
Wykończenie dachu budynku jest jednym z ważniejszych elementów, które odpowiadają następnie za jego estetykę, czasami funkcjonalność, a także zazwyczaj odpowiednie…
Rola projektowania wnętrz w Krakowie
Projektowanie wnętrz to sztuka, której najważniejszym celem jest tworzenie przestrzeni, która nie tylko spełnia praktyczne potrzeby lokatorów, ale również odpowiada…
Projektowanie przestrzeni biurowej – o czym trzeba pamiętać?
Przestrzeń biurowa wymaga odpowiedniej organizacji, a tym samym – planu. Ponieważ jest to miejsce pracy, najważniejszy tutaj jest komfort osób…
Wanna Fjordd – elegancja i minimalizm w Twojej łazience
Nowoczesne trendy w aranżacji wnętrz łazienkowych przynoszą ze sobą wiele innowacji, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i estetyki. Jednym z…
Klimatyczna magiczna jesień – plakaty na ścianę wprowadzą ją do Twojego wnętrza
Jesień jest tuż za rogiem, co oznacza, że nadszedł czas, aby wprowadzić ciepłą i przytulną atmosferę do swojego wnętrza. Nie…
Salon z jadalnią – 4 praktyczne porady
Realia rynku nieruchomości sprawiają, że mało kto jest w stanie wydzielić osobne pomieszczenie tylko i wyłącznie na jadalnię. W praktyce…