Popularne

Artykuł

Wnętrza

Lampy Eichholtz: 6 pomysłów na oświetlenie salonu w tylu New Design

Lampy Eichholtz: 6 pomysłów na oświetlenie salonu w tylu New Design

Salon jest najbardziej reprezentatywną przestrzenią mieszkania i domu. Dlatego warto zadbać o jego odpowiednią oprawę świetlną. W tym artykule znajdziesz inspiracje oświetleniowe dla twojego salonu.

Abażury, które zdobią i pełnią praktyczną funkcję

Żyrandol to klasyczny rodzaj lampy do salonu. Dobrze dopasowany do konkretnej przestrzeni może pomóc nie tylko zaaranżować odpowiednią atmosferę, ale także optycznie powiększyć dane pomieszczenie. Przepuszczalne klosze wykonane z materiału lub papieru dają światło rozproszone, a nieosłonięte niczym żarówki jasne i przenikliwe. Jeśli zdecydujesz się na model z perforowanym kloszem osiągniesz ciekawy efekt świetlny w postaci ornamentów.

Pamiętaj jednak, że wiszące lampy w niewielkich pomieszczeniach mogą być nadmiernie przytłaczające: dysponując niewielką przestrzenią nie musisz z nich rezygnować, ale postaw na minimalistyczne kloszy i abażury. Dzięki nim do przestrzeni wprowadzisz elegancki dodatek i stylistyczną dynamikę.

Kształty, wzory i przepuszczalność światła

Planując oświetlenie w salonie zastanów się, jaką konkretnie funkcję ma pełnić każda z lamp. Jeśli dana lampa ma być jedynym lub głównym źródłem światła, postaw na klosz z jasnego, dobrze przepuszczalnego materiału i zrezygnuj z wzorów. Natomiast jeśli możesz sobie pozwolić na umieszczenie w salonie różnorodnych punktów świetlnych (co jest bardzo pożądane ze względu na tworzenie kilku warstw świetlnych, budujących atmosferę pomieszczenia), masz większe możliwości aranżacyjne. Pamiętaj, że lampy w kształcie walca dobrze się prezentują w niemal każdym wzorze, natomiast już abażury kuliste czy stożkowe „nie lubią się” z wzorami podłużnymi. Bardzo oryginalne kształty, które projektanci proponują zazwyczaj w przypadku „pierzastych” kloszów lub przestrzennych lamp z licznymi długimi elementami (jak np. lampa sufitowa Boivin Eischholtz). Takie lampy przyciągają spojrzenia i stanowią ozdobę niezależnie od pory dnia.

Kolor ma znaczenie

Planując wnętrze salonu zazwyczaj zastanawiamy się nad barwą tapicerki mebli, jednak kolor lamp również ma niebagatelne znaczenie. Jasne, błyszczące lampy będą odbijać światło (również słoneczne w ciągu dnia), powodując optyczne powiększenie pomieszczenia. Ciemne i matowe powierzchnie będą z kolei światło „pochłaniać”, co doda mu elegancji i przytulności. Chcąc wprowadzić urozmaicenie kolorystyczne we wnętrzu, warto poeksperymentować z lampami stołowymi: ich abażury mogą być jasne, za to podstawy bardziej zniuansowane, jak np. w przypadku lampy stołowej Hernando Eichholtz.

Lampa jako ozdoba

Lampa może być traktowana również jako dzieło sztuki, czego dobrym przykładem są stojące lampy Eichholtz. Lampa podłogowa Berkley czy Collina to przestrzenne formy będące zachwycającym dopełnieniem nowoczesnego wystroju salonu. Lampy stołowe takie jak LXRY sprawdzą się jako dekoracja stolika kawowego w kąciku do czytania, konsoli czy komody. W eleganckich wnętrzach dobrze jest stawiać na lampy z podstawami ceramicznymi lub wykonanymi z kamienia naturalnego. We wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych, dobrym wyborem będzie wysokiej jakości metal i stal.

Kinkiety jako pomoc w budowaniu przestrzeni

Jeśli zależy Ci na optycznym powiększeniu pomieszczenia, postaw na oświetlenie punktowe. Idealnym jego przykładem w salonie będą kinkiety. Ich skoncentrowane światło może pełnić funkcję praktyczną (np. umożliwić komfortowe czytanie wieczorową porą), ale także stanowić tło dla relaksu, spotkań towarzyskich czy oglądania filmów.

Ponadczasowe lampy czy modne rozwiązania

Wybierając oświetlenie do salonu zazwyczaj stajemy przed dylematem, czy sięgać po lampy pasujące do aktualnych trendów wnętrzarskich czy stawiać na ponadczasowe fasony. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak warto pamiętać, że doskonałej jakości lampy, wykonane z najwyższej klasy materiałów takie jak te proponowane przez Eichholtz są gwarancją nienagannej prezencji przez długie dekady. Co więcej, ich fasony idealnie dopasowują się do różnorodnych stylu wykończenia pomieszczeń. Można powiedzieć, że mody przemijają, ale prawdziwy styl pozostaje: i tak jest w przypadku wysokiej klasy dodatków do wnętrz.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *