Popularne

Artykuł

Wnętrza

Podłoga z drewna czy paneli – która lepsza?

Podłoga z drewna czy paneli – która lepsza?

Wybór podłogi do domu czy mieszkania to decyzja na wiele lat, w związku z czym warto dobrze ją przemyśleć. W niektórych sytuacjach bardziej mogą nam się opłacać panele, a w innych parkiet z desek z prawdziwego drewna. Jak zatem wybrać, która opcja jest lepsza? Jakie są zalety każdego z materiałów?

Największe zalety podłóg z prawdziwego drewna

Pierwszą i najistotniejszą zaletą podłogi wykonanej z prawdziwego drewna jest jej trwałość. Jeżeli tylko będziemy odpowiednio ją pielęgnować, taka powierzchnia przetrwa nam wiele lat, a często także i dekad. Dzieje się tak dlatego, że gatunki drewna wykorzystywane do produkcji parkietu są zazwyczaj bardzo wytrzymałe: mamy tu na względzie głównie dąb, sosnę, ale także i różnego rodzaju drzewo egzotyczne. Podłogi drewniane mają również piękną strukturę słojów, która nie jest imitacją, jak w przypadku paneli, a prawdziwymi warstwami drzewa, które układają się w jedyny w swoim rodzaju, unikalny wzór. Odnowa parkietu nie jest również bardzo trudna, ponieważ często wystarczy go jedynie ponownie wycyklinować, aby znów zaczął wyglądać jak dopiero co położony na podłogę.

Największe zalety podłóg z paneli

Za ułożeniem paneli w domu czy mieszkaniu przemawia przede wszystkim ich cena oraz szybkość montażu. Jeżeli wybierzemy panele układane na tzw. kliknięcie, jesteśmy w stanie samodzielnie ułożyć cały pokój w ciągu kilku godzin, co jest praktycznie nieosiągalnym czasem dla podłogi drewnianej, jeżeli nie wiemy jak się ją kładzie. Co droższe odmiany paneli są również bardziej odporne na ścieranie, jednak z drugiej strony – w porównaniu do parkietu – mogą być gorsze w wytłumianiu dźwięków. Jeszcze jednym plusem paneli Styl Drzewa jest również to, że możemy dostać je w wielu unikalnych kolorach, w tym też takich, które nie występują w przypadku podłóg z prawdziwego drewna.

Który materiał jest lepszy?

Każdy materiał ma niewątpliwie swoje zalety i wady, jeżeli jednak zależy nam na trwałości i kompatybilności z innymi elementami wystroju, podłoga wykonana z prawdziwego drewna może okazać się lepszym wyborem. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy mamy w domu drzwi drewniane, a także meble wykonane z desek a nie płyt wiórowych czy innych zamienników imitujących drewno. Co do zasady powinniśmy decydować się raczej na to, aby aranżować nasz dom lub mieszkanie w ramach jednej grupy materiałów – wtedy całość będzie wyglądała bardziej spójnie i atrakcyjnie dla oka.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *