Popularne

Artykuł

Wnętrza

Projektowanie przestrzeni biurowej – o czym trzeba pamiętać?

Projektowanie przestrzeni biurowej – o czym trzeba pamiętać?

Przestrzeń biurowa wymaga odpowiedniej organizacji, a tym samym – planu. Ponieważ jest to miejsce pracy, najważniejszy tutaj jest komfort osób wykonujących swoje obowiązki. Nie oznacza to jednak, że estetyka nie odgrywa żadnej roli! O czym należy pamiętać, projektując przestrzeń biurową?

Komfort jest najważniejszy

To, w jaki sposób prezentuje się wnętrze biura ma bezpośrednie przełożenie na komfort osób, które będą tutaj wykonywać swoje obowiązki. Tym samym, będzie to miało niebagatelny wpływ na atmosferę w tym miejscu. To jednak nie wszystko: wystrój biura tworzony m.in. przez meble biurowe będzie wpływać na to, w jaki sposób będzie ono oddziaływać na klientów i kontrahentów. Dlatego Twoim celem powinno być takie zaprojektowanie przestrzeni, aby była dopasowana do specyficznych zadań stojących przed pracownikami, ale także do wizerunku i wartości, jakie reprezentuje sobą przedsiębiorstwo.

Potrzebujesz zatem nie tylko rozplanować meble w przestrzeni, ale również stworzyć ogólną koncepcję wizualną, pamiętać o najdrobniejszych kwestiach związanych z wyposażeniem biurowym, jak również dekoracjach. Do dyspozycji masz olbrzymi asortyment mebli biurowych i gabinetowych, nieskończoną wręcz paletę barw, a jeśli chodzi o dekoracje – ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia.

Funkcjonalność i ergonomia

Nawet najpiękniejszy estetycznie projekt nie będzie spełniał swojej funkcji, jeśli nie będzie ergonomiczny. Dlatego patrząc na pomieszczenie, w którym zlokalizowane ma być biuro, zastanów się, w jaki sposób pracownicy powinni siedzieć, ile miejsca powinien mieć każdy pracownik oraz ile dodatkowych sprzętów każdy z nich będzie potrzebować. Nie zapomnij o tym, aby każdy wybrany mebel był dopasowany do potrzeb pracowników: miał możliwość regulacji wysokości, kąta nachylenia (w przypadku foteli) i maksymalnie dużo opcji personalizacji ze względu na wzrost czy wagę.

Bierz pod uwagę oświetlenie pomieszczenia, usytuowanie względem okna, grzejników i nawiewu klimatyzacji. Pamiętaj, że meble biurowe mogą znacznie ułatwić Ci zadanie planowania poszczególnych stanowisk pracy. Podwójne biurka, biurka w kształcie litery L, prywatne kontenerki, jak również ścianki i ekrany akustyczne pozwolą Ci przemienić każdą przestrzeń w funkcjonalne i przytulne biuro, w którym chce się pracować.

Meble biurowe CLASSIC

Przydatne wskazówki w projektowaniu open space

Jeśli projektujesz przestrzeń współdzieloną, czyli tzw. open space, musisz pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim, uwzględnij komfort każdego pracownika: otwarte przestrzenie z pewnością mają wiele zalet, do jakich zalicza się możliwość swobodnego przepływu informacji, ale również mogą przytłaczać. Tutaj sprawdzają się ekrany i ścianki, które dają odrobinę prywatności każdemu z pracowników.

Pamiętaj również o przełamywaniu monotonii tego typu przestrzeni. Jeśli open space jest naprawdę dużym pomieszczeniem, zadbaj o to, aby pojawiły się tutaj rośliny, dekoracje czy elementy wyposażenia takie jak sofy lub fotele, które nadają przestrzeni bardziej komfortowego charakteru. Dodatkowo również wpływają na ogólną estetykę wnętrza i atmosferę w nim panującą.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *