Realia rynku nieruchomości sprawiają, że mało kto jest w stanie wydzielić osobne pomieszczenie tylko i wyłącznie na jadalnię. W praktyce strefa przeznaczona do wspólnego spożywania posiłków powstaje zwykle w kuchni lub w salonie. I to na tym ostatnim przypadku, chcielibyśmy skupić się w dzisiejszym poradniku. Przygotowaliśmy kilka praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak urządzić salon z jadalnią.
Spis treści
Salon z jadalnią – stół okrągły czy prostokątny?
Po pierwsze, stół. Wybór odpowiedniego stołu jest kluczowy, ponieważ jest tocentralny punkt jadalni i bardzo ważny element całego salonu. Powinien więc idealnie komponować się z aranżacją obydwu tych stref. Jeśli chodzi o kształt, najpopularniejsze są stoły okrągłe i prostokątne. Okrągłe dodają wnętrzu przytulności i ciepła, a takżezachęcają do rozmów przy posiłkach. Stół okrągły w jadalni wymaga jednak zdecydowanie więcej wolnego miejsca niż modele prostokątne. Takiego stołu nie dostawisz też do ściany, a stojąc w centralnym punkcie salonu, zabierze sporo przestrzeni. Ze względów praktycznych częściej wybierane są stoły prostokątne. W razie potrzeby dostawisz je jednym bokiem do ściany. Zmniejszysz tym samym ilość nakryć przy stole, zyskasz jednak spore możliwości aranżacyjne.
Kształt blatu dopasuj także do wystroju całego salonu. Nowoczesny salon z jadalnią to idealne miejsce dla stołu z prostokątnym blatem. Z kolei modele okrągłe i owalne są kojarzone często z klasycznymi i tradycyjnymi aranżacjami.
Jak optycznie wydzielić strefę jadalnianą w salonie?
Urządzasz salon z jadalnią? Pamiętaj też o podziale przestrzeni. I nie chodzi tu tylko o podział funkcjonalny, ale także wizualny. Z jednej strony salon z jadalnią powinny być spójną i harmonijną całością. Z drugiej strony zadbaj o to, aby chociaż symbolicznie wydzielić to miejsce.
Jednym ze sposobów jest zastosowanie innego wykończenia podłogi w salonie w każdej ze stref. Uważaj jednak, aby nie stworzyć zbyt wyraźnego kontrastu w ramach salonu. Kolejnym sposobem jest postawienie między strefami niskiej zabudowy – np. biblioteczki lub komody. Może być ona wolnostojąca lub przymocowana do ściany. Dobrze sprawdzi się także kwietnik, ramię telewizyjne czy ażurowy, otwarty z obu stron regał.
Oświetlenie salonu z jadalnią
Strefę jadalnianą w salonie wizualnie wydzielisz także przy pomocy oświetlenia. Klasyczne rozwiązanie to lampa wisząca umieszczona centralnie nad stołem. Wybierz model o takiej konstrukcji i natężeniu światła, aby skutecznie oświetlił całą powierzchnię blatu. Nie masz możliwości montażu lampy nad stołem? Nic straconego. Jadalnią oświetlisz także przy pomocy strategicznie rozwieszonych karniszy lub lamp sufitowych. Niezależnie od stylu i rodzaju lamp wybierz modele zasilanego ledowymi źródłami światła. Jest to rozwiązanie, dzięki któremu w dłuższej perspektywie zaoszczędzisz.
Funkcjonalny układ mebli w salonie z jadalnią
Inspiracje na modny salon to jedno. Poza kwestiami czysto wizualnymi i estetycznymi nie zapominaj jednak o praktycznym aspekcie tej przestrzeni. Aby salon z jadalnią był wygodny, zadbaj o funkcjonalny układ wszystkich elementów wystroju. Przede wszystkim pamiętaj o zachowaniukomfortowych przejść i szlaków komunikacyjnych między poszczególnymi strefami i innymi pomieszczeniami. Stół jadalniany umieśćsię z boku lub z tyłu strefy wypoczynkowej. W ten sposób nic nie będzie przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się po całym salonie. Bardzo ważna jest też odpowiednia ilość miejsca między meblami. Zostaw co najmniej 90-120 cm luzu między stołem a ścianami czy innymi elementami wyposażenia salonu.
Urządzając salon połączony z jadalnią, zwróć uwagę na: funkcjonalny kształt i rozmiar stołu dopasowany do liczby domowników, wyraźne oddzielenie strefy dziennej i jadalni, odpowiednio zaprojektowane oświetlenie każdej części oraz ergonomiczny układ mebli, który pozwoli na wygodną komunikację. Trzymając się tych kilku prostych zasad, stworzysz praktyczny i zarazem stylowy salon z jadalnią.
Podobne artykuły
Dywany – jakie modele warto wybrać?
Szukając idealnego dywanu do swojego wnętrza, wiele osób zastanawia się, jakie wzory i kształty będą najlepiej pasować do ich przestrzeni….
Zastosowanie desek kompozytowych
Deski kompozytowe, w tym produkty marki Ecodeski, zyskują coraz większą popularność dzięki swoim licznym zaletom. Są to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania,…
Inteligentna lodówka – jak może Ci pomóc zaoszczędzić energię?
Wydaje się, że inteligentne lodówki od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, zaawansowana funkcjonalność ułatwia nam ich użytkowanie, umożliwia…
Rekuperacja a upały. Jakie powinny być ustawienia rekuperatora w upały?
Wysokie temperatury w domu nigdy nie są czymś przyjemnym, wręcz przeciwnie – potrafią być bardzo uciążliwe i męczące. W końcu…
Zasiedzenie nieruchomości: Czym jest i jak można go uniknąć?
Zasiedzenie to szczególny sposób nabycia prawa własności przez długotrwałe posiadanie samoistne rzeczy. Posiadaczem samoistnym jest ten, kto rzeczą faktycznie włada…
Jak urządzić stylowy przedpokój?
Urządzenie stylowego przedpokoju wbrew pozorom nie musi być trudne. Jeśli postawimy na meble funkcjonalne i nowoczesne, z pewnością będziemy cieszyć…
Muuto – nowoczesne podejście do skandynawskiego designu
Skandynawski design od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Marka Muuto wnosi do tego stylu nowoczesne akcenty, które łączą funkcjonalność z…
Posadzki ceramiczne – czy to dobry wybór do biura?
Nie da się zaprzeczyć, że posadzki ceramiczne to jedne z najbardziej uniwersalnych typów podłoża. W domach układa się je przeważnie…
Co warto wiedzieć o urządzaniu garderoby? Garść przydatnych wskazówek
Wyobraź sobie przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce, gdzie poranne przygotowania są szybkie i przyjemne, a każda rzecz jest łatwo…
Wystrój na chłodne dni. Jak wybrać zasłony na zimę?
Gdy temperatura spada, a dni stają się krótsze, naturalnym dążeniem jest stworzenie ciepłej i przytulnej atmosfery w domu. Zasłony pełnią…